שתף קטע נבחר

בדקנו: רובוט שואב אבק

0201DBW הוא עובד חרוץ במיוחד וימשיך לעבוד כל הלילה אם לא תעצרו אותו. אם תדאגו להסיר מדרכו מכשולים, הוא ישאב אבק וישאיר אחריו רצפה ברמת ניקיון סבירה

"אסיפה משפחתית" הכריזה האישה כשהיא מביטה באי-אמון בבית המבולגן, "אני מחלקת מטלות ויוצאים לעבודה! אין מצב שאני חוזרת מהמשרד ומוצאת את הבית ככה כל פעם מחדש". אמרה והישירה מבט לארבעת הפרצופים האדישים שבהו בה.

 

"אני אדאג לשאיבת כל הבית" מיהרתי להגיד, מה שגרר כיווץ גבות ומבט חשדני:"מה פשר רוח ההתנדבות הזו שפתאום קפצה עליך?" שאלה מלכה ונענתה בפרצוף תמים. מיהרתי לפתוח את הקרטון גדול שקיבלתי לצורך הסקירה – שואב אבק רובוטי מדגם 0201DBW. "חסר לך שהבית לא נקי, סיננה מבעד לשפתיה הקפוצות, "עם רובוט שמובוט או בלי" - והאמינו לי שלאחר 16 שנות נישואין – אתה לא רוצה להמרות את פי המלכה, בטח ובטח בכל הקשור לענייני ניקיון הבית. 

 

 

הסתכלתי על המוצר וחשבתי  שבוודאי לקחתי סיכון גדול: ההיסטוריה של מוצרים רובוטיים רצופה הצלחות בסרטים וכשלון קולוסלי במציאות. למעט כמה חריגים, אין למעשה שום מוצר רובוטי בייצור המוני העוזר לנו בעבודות הבית. אבל כאשר הצד העצלן שבי דחק בי לתת צ'אנס לרובוט שואב האבק 0201DBW לא חשבתי פעמיים.

 

אל תציבו מכשולים בדרך

הרובוט הכבד (משקלו חמישה ק"ג) משווק עם יחידת הטענה, שלט רחוק ומברשות להחלפה. הרובוט הגיע טעון (נדרשות בין ארבע-חמש שעות לטעינת מלאה) ולכן מיד יצאנו (כלומר, הוא יצא) לדרך: הרובוט התנתק מיחידת הטעינה הקרקעית בנסיעה לאחור, השמיע כמה צלילים והחל לנקות.

 

להפתעתי התברר שמדובר במוצר מתוחכם: אמנם, הוא רועש מאוד ועובד באיטיות אך ביעילות. הרובוט אינו מסוגל לטפס על שטיחים וגם שטיחונים עשו לו בעיות ש"תקעו אותו". הוא ניסה "ללעוס" בגדים המוטלים בדרך. הגעתי למסקנה כי המכשיר מיועד אך ורק רק למקומות בהם ישנם שטיחים מקיר לקיר, או רצפה עירומה (כל סוגי המרצפות ופרקט).

 

חשוב שהמשטחים יהיו שטוחים וללא יותר מדי מכשולים. טעינה מלאה מעניקה לרובוט זמן ניקוי שבין שעה

 וחצי לשעתיים המספיקות לכסות בשקט חדר ממוצע של 4x4 מטרים רבועים.

 

"מה קורה שם?" נשמעה צעקה מלמעלה שניסתה לגבור על הרעש של הרובוט. "הכל בסדר" צעקתי חזרה כשאני מאט את ההליכון ממהירות של 9 ל-6 קמ"ש – מהירות שהלב שלי עומד בה.

 

גבול וירטואלי

מבט מהיר אל הרובוט גילה כי הוא סיים לשאוב את הרצפות ועבר לשטיחי הקיר אל קיר. הרובוט ניקה ושאב ללא כל בעיות שקדי מרק ואבקת טלק שפיזרתי לראות אם הוא מצליח במשימה, נכנס לפינות וברח ממכשולים כגון כיסאות שולחנות שעמדו בדרכו .

 

אם בתחילה חששתי כי הוא יתרסק במורד המדרגות המובילות אל המרתף, גיליתי כי חיישנים בהם הוא מצויד מונעים זאת. כדי למנוע מהרובוט לצאת אל החצר, הצבתי משדר מיוחד המסופק יחד עם המוצר (פועל באמצעות סוללת אלקליין – לא כלול באריזה), היוצר גבול וירטואלי בעזרת קרני אינפרה אדום, המאפשר לקבוע אזורים שהם מחוץ לתחום.

 

חתול מוזר

בדיקה גילתה כי אמנם הרובוט לא חצה את הגבול הבלתי נראה המפריד בין הבית לחצר, למרות הדלתות הפתוחות לרווחה, מה שעיצבן מאוד את כלבי, מואסי, שלא הבין למה החתול המוזר הזה לא יוצא החוצה "וסוגר עניינים".

 

יחידת ההטענה המצורפת מיועדת להנחה על הקרקע. היחידה ניתנת לתכנות כך שהרובוט יעבוד בשעות ובימים ספציפיים בעזרת תכנות פשוט של שעון ההפעלה המובנה. ניתן לטעון את הרובוט גם בחיבור ישיר לחשמל אם לא רוצים להרכיב את יחידת הטעינה הקרקעית.

 

היתרון של יחידת הטעינה הוא ביכולת לשדר קרניים אינפרה אדומות ה"מנחות" את הרובוט לטעינה חוזרת כאשר הסוללה שלו מתקרבת לסיומה. המחזה של הרובוט שמוצא את דרכו חזרה לטעינה הרשימה אותי בדיוק כפי שהתרשמתי מעבודתו: הוא לא איכזב והשאיר ריצפה נקייה.

 

אמנם, נדרש לו זמן לא מבוטל "לכסות" את כל החדר אבל אני חייב להודות שהוא הוא הותיר חדר נקי ברמה סבירה והגיע כמעט לכל פינה. לרובוט מיכל פלסטי מובנה (וקטן) ובכך אינו מצריך שימוש בשקיות נייר. בדיקה גילתה שהמיכל הקטן לא התמלא כולו, מה שמעורר את החשד שהרובוט לא יונק מי יודע מה חזק אבל מבט כללי כן הציג שטיח נקי.

 

נתתי לרובוט לעבוד במשרדי לאחר שהסרתי מדרכו את רוב המכשולים התרשמתי מהניקיון ומהעובדה שהוא טען את עצמו שוב ושוב והמשיך לעבוד כל הלילה עד שעצרתי אותו. עם השואב מגיע שלט רחוק שיעיל לדעתי רק בהפעלה ובכיבוי, כיוון ששליטה בכיוונים היא יותר שעשוע מאשר צורך. (חביב אם בא לכם לרדוף אחרי החתול או לנקות ידנית אזורים מסוימים שהרובוט היה מגיע אליהם בלאו הכי). 

 

לאחר שכל הילדים סיימו את עבודות הבית הגיע תורי – "סביר", נאנחה מלכה כשבדקה את מצב הרצפה – ואכן זו ההגדרה הכי נכונה שיש: "סביר בהחלט" הוא הציון שאני נותן למוצר – הרובוט טוב לניקוי אבק ולכלוך אבל בפירוש לא מחליף את השואבים רבי העוצמה בעלי היניקה הצנטריפוגלית.

 

השואב מעולה למי שרוצה לשמור על ניקיון שוטף בשילוב של שאיבה ידנית מדי פעם. המילה "גימיק" היא גבולית כי בסופו של דבר הוא כן מנקה את הבית באופן בסיסי, אם כי לא בהתאם לסטנדרטים של מלכה דור. גם במקרה הזה, גברים יאהבו את הגאדג'ט - נשים פחות.

  

מידות המכשיר: אורך - 36 ס''מ , רוחב - 36 ס''מ , גובה - 8 ס''מ. משקל: 5 ק''ג

אחריות: 12 חודשים

זמן אספקה: עד 14 ימי עבודה

מחיר מומלץ מרבי לצרכן: 949 ₪ כולל מע''מ + הובלה 50 ש"ח

ספק: דאטא כחול לבן בע"מ

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
0201DBW. מנקה סביר
צילום: דלית שחם
מומלצים