שתף קטע נבחר

קצינים במיל': מאסנו בציפייה שייקחו אחריות

מתרחב משבר האמון: הרמטכ"ל חלוץ הציג בפני קצינים בכירים במילואים את תחקירי המלחמה ושמע ביקורות קשות על תפקוד הצבא. האלוף במילואים דורון אלמוג: הבעיה טמונה בחוסר המנהיגות. בכנס אחר: קצין חינוך ראשי ביקר בחריפות את ראשי אגף משאבי אנוש דקות ספורות לאחר שנטען כי אנשי קבע שוקלים דרכם בצבא נוכח ההתכתשויות בין קצינים בכירים

שבוע לאחר שהציג הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, את מסקנות תחקירי המלחמה בפני הקצונה הבכירה בצה"ל, הוא עשה זאת בכנס קצינים בכירים במילואים בכנס שנערך במחנה גלילות. בין הקצינים שהשתתפו אמש (ד') בכנס היו גם אלופים במילואים אשר לקחו חלק בתחקור האירועים ולא חסכו ביקורת מהמטכ"ל, ולא בפעם הראשונה.

 

רא"ל חלוץ שב והסביר על תהליך התחקיר המעמיק, המסקנות והדרכים ליישומו בהמשך. מספר אלופים במילואים, ביניהם דורון אלמוג ויורם (יה-יה) יאיר, היו בין אלו ששבו וביקרו את צמרת צה"ל. אלמוג, שעמד בראש צוות המומחים לבדיקת אירוע חטיפת החיילים בגבול הצפון, טען כי הבעיה המהותית טמונה בחוסר המנהיגות ולא בהכשרות

 ובקורסים.

 

יאיר דיבר שוב על כך שלא הייתה לקיחת אחריות של מפקדים בעקבות מחדלי המלחמה שנחשפו. לדברי משתתפים בכנס, הרוחות היו סוערות יותר מכנס הפיקוד הבכיר שנערך בשבוע שעבר.

 

הרמטכ"ל לשעבר דן שומרון, שעמד בראש ועדת הבדיקה הצבאית, הציג את עיקרי תחקירו על תפקוד המטה הכללי וציין כי צמרת צה"ל ובראשה הרמטכ"ל היא זאת שצריכה לתקן את הליקויים.

 

במהלך הכנס ניסה ראש אגף המודיעין, האלוף עמוס ידלין, להציג את ההישגים של צה"ל במלחמה וציין כי ההפסד הוא רק בתודעה ולא בשדה הקרב, אולם קצינים רבים שנכחו באולם דחו את דבריו וסביב הושא התפתחו חילופי דברים קשים. "הייתה ציפייה שהאחראים למה שקרה יקחו אחריות", אמר אחד המשתתפים, "כבר מאסנו בבקשה הזאת, אין מי שמקשיב לזה בצד השני".

 

עוד עימות בין קצינים בכירים בנוגע למלחמה

בכנס אחר תקף אתמול קצין חינוך ראשי, תת-אלוף אילן הררי, את בכירי אגף משאבי אנוש (כוח אדם לשעבר) וטען כי למרות המסקנות הקשות מהמלחמה, לא נעשות ההכנות הראויות למלחמה הבאה ולא נעשית עבודה מטה מתאימה בנושא. הררי, אגב, לא הסתפק בכך וציין עוד כי יש להשקיע יותר ברמה הערכית של אנשי הקבע ולא ברמה החומרית בצורת נופשונים.

 

ראש מטה אגף משאבי אנוש, תא"ל אבי זמיר, לא נותר חייב והבהיר להררי כי מה שהוא חושב לא רלוונטי, כהגדרתו. העימות, במקרה או שלא, התרחש דקות לאחר שנאמר כי קיימת בקרב קצינים זוטרים תחושה קשה נוכח ההשמצות שמטיחים קצינים בכירים זה בזה.

 

"הייתה תחושה לא נעימה בגלל חילופי הדברים האלה", סיפר ל-ynet גורם צבאי, שנכח בכנס הסגור שנערך בגבעת התחמושת.

 

תחקירי המלחמה בצה"ל אמנם כבר הסתיימו וכעת נעשים נסיונות להניח מאחור את הביקורת הקשה וליישם בשקט את המסקנות, אבל התחושות הקשות עדיין מלוות קצינים רבים. גם בכנס בראשות ראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, בו נכחו מעל מאה קצינים בדרגת סגן אלוף ומעלה, חשו לא מעט מהנוכחים כי טרם מוצו הדיונים על המלחמה ובעיקר על הדרך בה צריך לפעול צה"ל.

 

האלוף שטרן ניסה להבהיר להררי כי תפקידי האגף אינם לבצע מטווחי ירי ואימוני שטח אלא לדאוג לחיילים - ובנושא זה יש התייחסות בתכנית העבודה לשנה הקרובה, אך תא"ל זמיר, סבר שראוי לעקוץ את הררי ולא להסתפק בתשובה מנומסת. "הפקודים שלך לא חושבים כמוך ומה שבאמת חשוב זה מה שאומרים", אמר לו.

 

זמן קצר לפני חילופי הדברים בין הקצינים הבכירים, אמר ראש מחלקת תכנון ובקרה כי יש סדקים ראשונים בביטחון שחשים קצינים בדרגת סרן לגבי המשך שירותם בצה"ל, ולצורך הדוגמא סיפר כי יש מי שכורכים את התלבטותם במסע ההשמצות שמנהלים בכירי צה"ל זה נגד זה.

 

במהלך הכנס הייתה גם התייחסות לעמדות הציבור בנוגע לצה"ל ולמרות שלא הוצגו נתונים מדוייקים, נטען כי המלחמה לא הוסיפה נקודות זכות לצבא. "יצאנו עם הרבה חומר למחשבה", סיכם הגורם הצבאי, "מה שבטוח זה שהמלחמה עדיין מהדהדת אצל כולם ומוקדם לסגור את הוילון מאחוריה".

 

מצה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בפורום סגור של הצגת תוכנית העבודה השנתית של אגף משאבי האנוש. אגף משאבי האנוש עסוק כל העת במוכנות עתידית לכל ארוע ועומד בכלל היעדים שהוצבו לו. המשפטים המצוטטים הינם חצאי דברים שלא מייצגים נכונה את רוח הכנס או הלך הרוח באגף".

 

גורמים בצה"ל הוסיפו ואמרו כי "קח"ר לא אמר שאגף משאבי אנוש לא מתכונן למלחמה, אלא כי לטעמו יש לשים יותר דגש על מוכנות אליה. בסיכום היום אמר ראש אגף משאבי אנוש כי כל עשיית האגף, החל מהטיפול טרום הגיוס, דרך טיפול הת"ש, השיבוץ, והדאגה לתנאי החיילים הוא מבחינת מוכנות אגף משאבי האנוש לכל אירוע עתידי. כך האגף פועל, במקביל ללקחי המלחמה שהופקו ומיושמים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
חלוץ. ממשיך לספוג ביקורות
צילום: ניב קלדרון
צילום: חגי אהרון
שטרן. העמיד את הררי על טעותו
צילום: חגי אהרון
צילום: גבי מנשה
תא"ל הררי. ביקורת על תפקוד אגף משאבי אנוש
צילום: גבי מנשה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
אלמוג. בעיית מנהיגות
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים