שתף קטע נבחר

אנרכיסטים שהתנחלו בשינקין: זו הציונות האמיתית

עשרות אנרכיסטים שהשתלטו על בניין נטוש ברחוב שינקין בלב תל אביב מתכוונים לערוך בו 'ארוע תרבות' פתוח לציבור. "זו הציונות האמיתית, למעשה אנחנו משחררים שטחים", הם טוענים ומסרבים לפנות את הבניין. העירייה: "לא ידוע על ארוע במקום. זה עניין פרטי"

התנחלות אנרכיסטית בלב תל אביב. "אנחנו לא מתכוונים להתפנות מפה. ה'סקווט' זו ההתנחלות הציונית האמיתית" - כך אומר דייווד שין, פעיל חברתי המכנה עצמו 'אנרכיסט למען שוויון זכויות', אשר יחד עם חבריו מפעיל בחודש האחרון מרכז קהילתי אלטרנטיבי בלב רחוב שינקין בתל אביב, בבניין נטוש שאליו פלשו. היום (ה') יערכו הפעילים בבניין הנטוש אירוע תרבות, במסגרתו יוקראו קטעי שירה לציבור הרחב.

 

מקורו של ה'סקווט' בפעילות אנרכיסטים באירופה, שנוהגים לפלוש לבניינים נטושים ולפתוח בהם קומונות ומחסה לכל דורש. המרכז, שהוקם על ידי מתנדבים בסיוע תרומות משכנים, נותן מענה קהילתי לעשרות אנשים שידם אינה משגת מיטה חמה, מחשב מחובר לאינטרנט, ספריה ואירועי תרבות שונים. בימים אלה נמצא המיזם ההתנדבותי בעיצומו של מאבק משפטי, לאחר שבעל הבניין דרש לפנותם מיידית מהמקום.


חדר ב'סקווט' בשינקין  (צילום: דנה שמעוני)

 

"אנחנו למעשה משחררים שטחים", אומר שין. "לוקחים רכוש שבבעלות כלשהי אולם איש אינו משתמש בו ומשחררים אותו לרשות הרבים. זה כמו הציונות. אם פעם היתה אדמה בלי אנשים בשביל אנשים בלי אדמה, היום זה בית בלי אנשים בשביל אנשים בלי בית". לדברי שין, הבניין אליו פלשו היה נטוש 10 שנים, ועד לאחרונה איש לא חשב לעשות בו שימוש. "ממילא אף אחד לא גר פה. בתל אביב יש מצוקת דירות קשה בזמן שבניינים שלמים נמצאים נטושים".

 

"השכנים סייעו וחיברו לנו חשמל"

שין מספר כי עשרות שכנים ששמעו על הנעשה במקום ביקשו לסייע ולתרום. חלקם - אף סייעו בחיבור הבניין לחשמל. "הצבנו במקום כ- 20 מחשבים מחוברים לאינטרנט, הקמנו ספרייה, אנשים מעבירים פה מדי פעם קורסים בכל מיני נושאים והרצאות וכמובן אנו נותנים דיור בחינם. לאחרונה התארחו אצלנו פליטים סודנים שברחו מהשואה בדארפור והגיעו אלינו אחרי שהסתבכו עם המשטרה בארץ".

 

לפני כמה ימים הגיע למקום אפוטרופוס מטעם בעל הבניין ודרש לפנותו, אולם מפעילי המקום התנגדו לפינוי. "הם נכנסו עם קאטר, שברו את המנעול והפחידו אותנו - אבל לא עזבנו. יש לנו הוכחה שאנחנו נמצאים בבניין למעלה מחודש. זו הסיבה שגם היס"מניקים שהגיעו לכאן לא יכלו לפנות אותנו בכוח. זה הבית שלנו וגם להוציא אותנו לרחוב זו אלימות. מה יותר חשוב - שלאנשים יהיה מקום לגור או שבעל הנכס יעשה בוחטות של כסף?"

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי לא ידוע להם על פעילות שכזו במבנה וממילא מדובר בעניין אישי של בעל הנכס. את תגובת בעל הנכס לא ניתן היה להשיג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנגנים בסקווט
צילום: דנה שמעוני
מומלצים