שתף קטע נבחר

אולמרט על המתנחלת המקללת: ראיתי והתביישתי

ראש הממשלה צפה בסרט הווידאו שפורסם ב-ynet בו מתועדת מתנחלת תוקפת משפחה ערבית: "זו ברוטליות, התנשאות ובוז שאי אפשר להשלים אתו". המתנחלת לא התייצבה לחקירה וקיבלה זימון נוסף למחר. וביישוב היהודי בחברון משיבים מאבק - החלו לצייד את בני הנוער והנשים במצלמות. פרץ יעמוד בראש צוות שרים שיטפל בסוגיות אכיפת החוק בחברון

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס היום (א') לראשונה לתקרית הקשה בשכונת תל-רומיידה בחברון בה נראים מתנחלים תוקפים משפחה ערבית. לגבי התקרית שנחשפה ב-ynet אמר: "ראיתי ופשוט התביישתי. זה רשע והתגרות לשמה".

 

בסרטון הווידאו, שהגיע לידי ynet מארגון זכויות האדם "בצלם", נראים בני משפחת אבו-עיישה הסובלים לטענתם מזה זמן-רב מהתנכלויות מצד שכניהם, תושבי היישוב היהודי בתל-רומיידה שבחברון. את הסרט צילמה רג'אא אבו עיישה בת ה-16 והוא מתעד מריבת-שכנים עם תושבת יהודיה שכונת "'רמת ישי". הדברים מתגלגלים מהר מאוד לניבולי פה (המתנחלת חוזרת פעם אחר פעם על הקללה "שרמוטה") ובמשפחה טוענים כי זוהי רק דוגמה לסבל היומיומי שעובר עליהם.

 

היום, בישיבת הממשלה השבועית, ביקש אולמרט להתייחס לתמונות בהן צפה. "אני מצפה מכולם - כולל ראשי ההתיישבות - להסתייג מכך. זה מוציא שם רע לכל הציבור הזה. זו ברוטליות, התנשאות ובוז שאי אפשר להשלים אתו, ואני מדבר בשם הממשלה כולה", אמר.

 

הוא הוסיף: "סיטואציה שבה בחורה יהודייה עומדת לפני פלסטינית ומדברת כפי שהיא מדברת, זה פשוט מביש. חשתי אי נוחות עצומה מכך שחייל עומד ליד ואין לו סמכות פעולה. נוצר רושם לא נכון כמובן שכל האירוע הוא בחסות שלטונית. ברור שאין מדובר בפעם הראשונה. זאת רק הפעם שהייתה שם מצלמה אבל ודאי היו עוד מקרים". הוא תבע לבחון את כל הכלים כדי למנוע הישנות אירועים כאלה. שר הביטחון, שרת החוץ, השר לביטחון פנים וכן שר הפנים ישתתפו בוועדה שתגיש המלצות בעניין. השר לביטחון פנים אבי דיכטר הבטיח כי גם אם המתנחלת לא תגיע לחקירה, היא תובא אליה.

 

חקירה מיידית של הארוע

בעקבות פרסום התמונות הורה שר הבטחון, עמיר פרץ, לבצע חקירה יסודית ומיידית של האירועים. היום החליטה הממשלה למנות צוות שרים בראשות השר פרץ, שיטפל בסוגיות אכיפת החוק בחברון. שר הביטחון, שיזם את הקמת הוועדה, אמר בעקבות האירוע כי העובדה שבמקום נראה חייל שלא מונע את המתרחש עשויה לתת מעין חסות שלטונית למעשה המביש. "זה אירוע מבייש, המבזה את ישראל", אמר. בצוות חברים גם שרת המשפטים ציפי לבני, השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ושר הפנים, רוני בראון.

 

המתנחלת ה"מככבת" בסרט, יפעת אלקובי, זומנה לחקירה במשטרת מחוז ש"י לקראת סוף השבוע שעבר אך לא התייצבה כנדרש. היא קיבלה זימון נוסף למחר בבוקר לתחנת חברון ובמשטרה אמרו ל-ynet כי הבטיחה שהפעם תתייצב לחקירה. עם זאת ציינו אותם גורמים כי אם גם הפעם תיעדר - יוצא נגדה צו הבאה של בית משפט.

 

ביישוב היהודי בחברון הוחלט בעקבות הפרשה להציב מצלמות כדי לתעד תקריות בעתיד בהן יותקפו יהודים. בימים האחרונים החל תהליך גיוס תקציב על מנת לצייד את הנוער והנשים במצלמות, כחלק מפרשת אלקובי שתועדה תוקפת את משפחת אבו-עיישה.

 

דובר ועד היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, אמר כי בני הנוער והנשים יאומנו לצלם "תוך תפיסת מחסה, להבדיל מארגוני השמאל המבצעים פרובוקציה בשיתוף עם משפחות מהפתח בעיר". לדבריו, האירועים שיהיה צורך לצלמם יהיו ידויי אבנים, בקבוקי תבערה וירי כלפי יהודים. עוד אמר ארנון: "המצלמות יצויידו בעדשות ארוכות טווח מטעמי ביטחון שכן בשעה שהערבים אינם חוששים להתקרב ליהודים, יהודים מתמודדים מול גורמי טרור".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הזדעזע
צילום: דודי ועקנין
אלקובי. הבטיחה להתייצב מחר לחקירה
מומלצים