שתף קטע נבחר

דן שומרון: המלחמה נוהלה ללא מטרה

חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שמעו מפי הרמטכ"ל לשעבר, דן שומרון, את ממצאי התחקיר שערך על כשלי המלחמה: "ראש הממשלה נתן הנחיה להפסיק את ירי הרקטות על ישראל אך הצבא לא תרגם זאת למטרה צבאית". הוא סיפר שהרמטכ"ל ביקש לאסוף את כל העתקי הדו"ח בסוף הדיון במטכ"ל

הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (מיל') דן שומרון, שבדק את התנהלות המטכ"ל במלחמה האחרונה הציג בצהריים (יום ג') בוועדת חוץ וביטחון בכנסת את ממצאיו: "המלחמה נוהלה ללא מטרה". לדבריו, "ראש הממשלה נתן הנחיה להפסיק את ירי הרקטות על ישראל אך הצבא לא תרגם זאת למטרה צבאית". שומרון הדגיש כי המטכ"ל הנוכחי יכול להבריא את הצבא.

 

שומרון חשף בוועדה פרט שעשוי ללמד משהו על החשש של הרמטכ"ל, דן חלוץ, מפני מדליפים, אפילו מקרב חברי המטכ"ל. לדבריו, הרמטכ"ל מנע את הפצת הדו"ח שהכין. לאחר שחילק שומרון את ממצאי הדו"ח לחברי המטכ"ל, ביקש חלוץ בסוף הישיבה לאסוף את ההעתקים, מה שלא נעשה בתחקירים אחרים שנעשו בצבא. גורמים בצה"ל אמרו בתגובה: "הסיבה שהדו"ח נאסף היא שמדובר בטיוטה בלבד ולא בנוסח סופי".


יו"ר הוועדה צחי הנגבי ודן שומרון  (צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד אמר בישיבה: "ההתרשמות שלי קשה מאוד, בעיקר על הנעשה בצמרת צה"ל ובצמרת המדינית של מדינת ישראל. יש ליקוי מאורות בנושאי הביטחון הלאומי, גם בהנהגה המדינית וגם בצמרת צה"ל. דבר שהביא לידי כך שלא הובן שירי על מיליוני ישראלים פירושו מלחמה להבדיל מתקריות גבול. אנחנו ישנו זיהוי של שחיקה בתרבות הלחימה של ישראל".

 

חברו לסיעה, דני נוה, אמר בעקבות הדיון ש"הכישלון הגדול של המלחמה הוא כישלון מלמעלה בכל הרמות. לא הוגדרו יעדי מלחמה ברורים והיה עיוורון מוחלט. היעדר הגדרה ברורה וריאלית החל מהיום הראשון וכמעט עד ליום האחרון".

 

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי "דן שומרון חידד את מה שידוע - בסופו של דבר זה לא חיזבאללה שהציג אתגר צבאי מול ישראל, וזה לא חוסר של אמצעי לחימה. הכל היה בסדר בסך הכל, אך הייתה קריסה מחשבתית של אלו שהיו אמורים לספק לצבא את המטרה שלשמה הוא נלחם, דבר שלא קרה עד היום האחרון. אני מודאג, אך ניתן לתקן את הבעיות הללו".

 

גם ח"כ רן כהן (מרצ) שותף לאותה עמדה. "דו"ח שומרון מצביע על כשלון מוחלט של הרמטכ"ל, המטה הכללי, ראש הממשלה ושירותי הביטחון, שלא הבינו לאן הם נכנסים והובילו את הצבא והמדינה למפולת. בניגוד לשומרון, אני סבור כי המנהיגות הנוכחית אינה יכולה לשקם את הצבא".

 

בחודש אוקטובר מונה שומרון לעמוד בראש צוות שבדק את התנהלות המטה הכללי במלחמת לבנון. כבר עם סיום המלחמה היה ברור כי מעבר לתחקיר שיש לבצע ביחידות השונות בצה"ל, בגדודים, בחטיבות ובענפים השונים, יש לבצע גם תחקיר מעמיק בנוגע להתנהלותו של הרמטכ"ל ופורום המטה הכללי. מינוי בודק התבקש משום שלרמטכ"ל ולקצינים הבכירים היתה השפעה ישירה על התנהלות הלחימה ודרך קבלת ההחלטות שלהם היא נושא שחלוץ רצה לבדוק באופן יסודי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן שומרון. הגיע לוועדה
צילום: גיל יוחנן
לא הוגדרו יעדים. נוה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
ח"כ שטייניץ. יש ליקוי מאורות
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
ח"כ איתם. מודאג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים