שתף קטע נבחר

צילום: אביגיל עוזי

מסמך: מכתב ההתפטרות המלא של חלוץ

"כדי להוביל ולהנהיג, שומה עלינו למצות את אחריותנו. לפיכך, לאחר שסיימתי את משימתי לעת הזו, הריני להודיעך כי בכוונתי לסיים את תפקידי כרמטכ"ל לאלתר". ynet מביא את מסמך ההתפטרות של דן חלוץ, כפי שהוגש לראש הממשלה

לכבוד ראש ממשלת ישראל - מר אהוד אולמרט

אדוני,

  

לא מכבר מלאו 40 שנים לשירותי בצה"ל. בתקופה ארוכה זו נפלה לידי הזכות לשרת את הארץ הזו, ארצי מולדתי. במשימה הנעלה ביותר בעיני - הגנה על שלומה וביטחונה של מדינת ישראל.

 

לחמתי, עם אחי הלוחמים, בשורות צה"ל בכל הזירות. בכל פעם שנקראתי למשימה עשיתי זאת מתוך תחושת שליחות. פעלתי מתוך חשיבה בהתאם לערכי המוסר, הנאמנות, ניקיון הכפיים, האמינות והרעות.

 

בדרכי הארוכה בצה"ל זכיתי לפקד על אנשים מצויינים וראיתי את צה"ל מתקדם ומתפתח, בזכות אותם אנשים, ליכולות ולהישגים אשר מציבים אותו כאחד הצבאות המובילים בעולם.

 

עבורי, המילה "אחריות" היא בעלת משמעות גדולה: היא חזות הכל, מ-א' ועד ת'. מאמון ועד תחקיר. תפיסת האחריות שלי היא זו שהובילה אותי להישאר בתפקידי עד לעת הזו, ולהניח על שולחנך את המכתב הזה היום.

 

ביום בו זכיתי לאמון הממשלה בראשות מר אריאל שרון, עם קבלת תפקיד הרמטכ"ל ב-1 ביוני 2005, קיבלתי על עצמי אחריות גדולה.

 

תמציתה של אחריות זו באה לידי ביטוי בלחימה בלבנון בקיץ 2006 וגם לאחריה. משתמו הדי הקרב, החלטתי למצות את אחריותי על פי מיטב המסורת והערכים מבית ומן השירות בצה"ל. לפיכך, הוריתי על תחקור הלחימה באופן שאין לו אח ורע בתולדות צה"ל: תחקור נוקב, עמוק ומפורט, שלא פסח גם עליי.

 

היום, לאחר השלמת מהלכי התחקור בצה"ל, ולאחר שנקבע מתווה ליישום לקחי התחקור במסגרת תוכנית העבודה של צה"ל לשנת 2007, אני חש בגאווה שהשלמתי את אשר שמתי לי כיעד עם סיום המלחמה בלבנון ומיציתי את אחריותי. לאחר תהליכים עמוקים אלה אני סמוך ובטוח שצה"ל יהיה נכון לאתגרים שלפניו.

 

התחקירים האירו את עינינו לראות את אשר נדרש לעשות על מנת לתקן את הטעון תיקון, ולשמר לטייב את התחומים בהם הצלחנו. אחד הדברים המרכזיים אותם למדנו מן התחקירים הוא כי המערכת הצה"לית מושפעת עמוקות מתהליכים ארוכי טווח. לעיתים השפעה זו אינה מורגשת ואנו איננו מודעים למלוא השלכותיה. לתהליכים אלה ישנן השלכות על החברה הישראלית בכלל ועל היכולת הכוללת של הצבא בפרט.

 

על מדינת ישראל נגזר, לצערנו, להמשיך ולהילחם על קיומה. היכולת להבטיח את ניצחוננו בלחימה מתמשכת זו קמה ונופלת על עוצמתנו. עצמה זו, ביסודה, בנויה על ערכים, על חינוך איכותי, על כלכלה איתנה ומעל הכל על צה"ל חזק.

 

עוצמתו של צה"ל בנויה בראש ובראשונה על איכות אנשיו ולאחר מכן על המשאבים המוקצים לו למילוי משימותיו. עלינו לזכור, כי הישני צה"ל בלחימה בלבנון , כמו גם בזירות אחרות, הושגו על ידי חבורה גדולה של לוחמים ומפקדים בשירות סדיר ובמילואים המוכנים להיקרא אל הדגל בכל עת. חוסנו של צה"ל נובע מן התמיכה הציבורית לה הוא זוכה. למרבה הצער, בתחום זה חלה שחיקה בשנים האחרונות.

 

אני סבור, אדוני ראש הממשלה שעלינו לשמור מכל משמר על כבודו ומורשתו של צה"ל, ולהותירו מחוץ למאבקים הפוליטיים.

 

טבעם של בני אדם שאינם ששים לשרת במערכת שאינה מוערכת ואינה מוגנת על ידי שולחיה. עלינו להבטיח שלא נגיע למצב בו אנשים איכותיים יהססו מלקשור את גורלם ועתידם עם צה"ל. לא יועילו לנו אז, לא החינוך הטוב וגם לא הכלכלה החזקה ויש סכנה שהאיומים על מדינת ישראל יהפכו מוחשיים יותר.

 

צה"ל הוא צבא ערכי מאין כמוהו. את מורשתו מעטרים דפי גבורה מוכתמים בדמם של רבים וטובים מבניה ובנותיה של הארץ שנפלו לאורך הדרך. זכרם ילווה אותי תמיד.

 

אני מקווה שיעלה בידינו להשיב במהרה את החטופים, השבויים והנעדרים לארץ למענה נלחמו. בלבי יהיו שמורים לעד המפגשים עם המשפחות השכולות, שגם בזמנים קשים ומורכבים אלה עבורן, ממשיכות לתמוך בצה"ל ולעודד אותו ואת מפקדיו.

 

אני אסיר תודה לשרי הביטחון תחתם שירתתי, ומודה לחברי במטה הכללי של צה"ל שהיו שותפים מלאים למחשבה ולמעשה. תודה מיוחדת יש בי למפקדי וחיילי צה"ל בסדיר ובמילואים ולכל עובדי צה"ל השותפים למאמץ והנושאים בעול היום יומי.  

 

לך אדוני אני מבקש להודות על התמיכה והגיבוי ולאחל לך הצלחה בהתמודדות עם האתגרים המורכבים הניצבים בפני האומה ובפניך כראש ממשלה.

 

כדי להוביל ולהנהיג, שומה עלינו למצות את אחריותנו. לפיכך, לאחר שסיימתי את משימתי לעת הזו הריני להודיעך כי בכוונתי לסיים את תפקידי כרמטכ"ל לאלתר.

 

אני מצדיע לצה"ל ולוחמיו.

  

ועומד לרשותך תמיד,

  

בברכה,

 

דני חלוץ רב-אלוף, ראש המטה הכללי

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למילה אחריות משמעות גדולה עבורי.
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
כניסת כוחות צה"ל ללבנון בתחילת המלחמה
צילום: רויטרס
מומלצים