שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

שומרון: צלבו את חלוץ, לקחי המלחמה יידחו

הרמטכ"ל לשעבר, הבודק את תפקוד צמרת צה"ל במלחמת לבנון, אומר הבוקר ל-ynet כי התפטרות חלוץ תידחה את הטיפול בלקחי המלחמה". על פי דן שומרון, "חלוץ בהחלט יכול לומר - לכו לעזאזל, למה אני צריך להישאר ולספוג כל הזמן ביקורת?"

"צולבים את הרמטכ"ל כבר חודשים ארוכים ויש לו שיקולים אישיים שהביאו אותו להחלטה הזו. לדעתי ההחלטה שלו להתפטר תידחה במידה מסוימת את הטיפול בלקחים של המלחמה, אבל באופן אישי הוא בהחלט יכול לומר - לכו לעזאזל, למה אני צריך להישאר ולספוג כל הזמן ביקורת?", כך אמר הבוקר ל-ynet רב אלוף (במיל') דן שומרון, לשעבר רמטכ"ל צה"ל. שומרון בדק, בין היתר, את תפקוד צמרת צה"ל בזמן המלחמה ועל אף ליקויים רבים שמצא בנושא, המליץ כי הרמטכ"ל ואלופי צה"ל הם אלה שצריכים להישאר ולתקן את הליקויים.

 

 

"אני רציתי שהוא יהיה זה שיוביל את תהליך הטמעת הלקחים, אבל הוא החליט שבשלב שכל הלקחים כבר נמצאים על השולחן אחרי שנעשתה עבודה יסודית שלא נעשתה בעבר לאחר המלחמה, הוא החליט שזה הזמן לפרוש", אמר שומרון.

 

לדבריו, המעשה הראשון שצריך לבצע כעת הוא למנות רמטכ"ל מתאים, אך הוא ציין כי אינו יודע להצביע על שם מסוים בשלב הזה, "אבל חייבים להתעשת ומהר".

 

שומרון סירב לומר האם סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי מתאים לתפקיד בעיתוי הנוכחי. "אני לא ממנה ולא נותן חוות דעת בעניין. בכל מקרה כל ההתעסקות בעניין בהחלפה של הרמטכ"ל תידחה את יישום הלקחים מהמלחמה".

 

הרמטכ"ל לשעבר אמר עוד כי כל אדם היה לוקח בצורה קשה את הביקורת הבלתי פוסקת כפי שנמתחה על הרמטכ"ל ולכן ניתן להבין את הצעד של חלוץ. "בשיחות שלי עימו לא הרגשתי או הבנתי ממנו כי הוא אינו מתכוון להמשיך. הוא אמר שהלקחים שהצבעתי עליהם ייושמו בצה"ל. זה מה שסוכם, אבל לא רמז שלא הוא זה שיעמוד בראש המערכת הצבאית".

 

מרבית האלופים במילואים שביקרו בצורה קשה את חלוץ בכנסים שלאחר המלחמה ואף קראו לו להתפטר, העדיפו שלא להתייחס להתפטרותו של הרמטכ"ל. רובם הסבירו כי הם מכבדים את הצעד של חלוץ, אך אינם רוצים להתייחס בשמם לתהליך ומידת המעורבות האישית שלהם בהחלטה שקיבל הרמטכ"ל.

 

אחד האלופים אמר ל-ynet כי לאחר הודעת הרמטכ"ל - אסור "להוסיף עצים למדורה" ויש לנהוג באיפוק ובאחריות על מנת להחזיר את צה"ל במהירות למסלול הנכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומרון. רציתי שהוא יתקן את הליקויים
צילום: גיל יוחנן
"הוא יכול לומר: לכו לעזאזאל"
צילום: איי אף פי
מומלצים