שתף קטע נבחר

הילארי קלינטון הודיעה: אני מתמודדת לנשיאות

הציבור האמריקני המתין זמן רב להכרזה הרשמית של אשת הנשיא לשעבר והסנטורית הפופולרית בהווה, והערב זה קרה. "אני נכנסת למרוץ כדי לנצח", נכתב בהודעתה של קלינטון, שמשמשת כיריית הפתיחה למרוץ במפלגה הדמוקרטית. קלינטון ממשיכה להוביל בסקרים, ואחריה בארק אובאמה

הילארי קלינטון הכריזה הערב (שבת) רשמית על מועמדותה לנשיאות ארה"ב ב-2008. קלינטון פירסמה הודעה באתר האינטרנט שלה, לפיה בכוונתה להתמודד בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית. "אני במרוץ", נכתב בהודעתה, "ואני נכנסת למרוץ כדי לנצח".

 

"מעולם לא פחדתי להילחם במכונה הרפובליקנית. אחרי שהם הוציאו יותר מ-70 מליון דולרים נגד הקמפיינים שלי בניו יורק, ואחרי שגברתי עליהם פעמיים, אני יכולה לומר בבטחה שאני יודעת איך הרפובליקנים חושבים ועובדים, ואני יודעת איך לנצח אותם", כתבה קלינטון.


ההודעה באתר האינטרנט של הילארי קלינטון

 

הציבור האמריקני המתין זמן רב להכרזתה של אשת הנשיא לשעבר והסנטורית הפופולרית בהווה והערב זה קרה. הודעתה של קלינטון למעשה משמשת יריית הפתיחה של המרוץ במפלגה הדמוקרטית.

 

קלינטון ממהרת להצטרף למרוץ, לאחר שהסנטור השחור בארק אובאמה, הצליח לגנוב את ההצגה והפך לחביב התקשורת האמריקנית. אובאמה מרתק את האמריקנים וגורף תרומות. למרות זאת, קלינטון מוסיפה להוביל בסקרים על פני אובאמה, שהכריז על מועמדותו לפני מספר ימים, ועל ג'ון אדוארדס, שהתמודד על תפקיד סגן הנשיא ב-2004. מושל ניו מקסיקו, ביל רי'צרדסון, המקווה להיות הנשיא ההיספאני הראשון בתולדות ארה"ב, צפוי להכריז על מועמדותו מחר.

 

היא איבדה נקודות בסקרים האחרונים במדינות איווה וניו המפשייר שבהן יתחילו הבחירות המוקדמות לקבלת מועמדות המפלגה הדמוקרטית. כמו מתחריה, היא בחרה להכריז על מועמדותה באתר האינטרנט שלה, שם הצהירה: "הבחירות הבאות חשובות מאוד, והן מעלות לא מעט שאלות חשובות: מהי הדרך הנכונה לסיים את המלחמה בעיראק? כיצד נוכל להבטיח ביטוח בריאות לכל אזרח אמריקני? כיצד ניתן להוריש לילדינו עולם נקי? איך ניתן להקטין את הגרעון שמאיים על הביטוח הלאומי ועל המערכת הרפואית?".

 

קלינטון לאמריקנים: "שוחחו איתי בצ'אט"

הצעד הפורמאלי הראשון שעליו הכריזה, הוא הקמת ועדה לבדיקת המועמדות שלה. צעד זה מאפשר לה להתחיל לגייס תרומות באופן חוקי למרוץ. היא פונה לציבור האמריקני ומבקשת לשמוע את דברו: "אני מבקשת מכם להצטרף אליי לא רק למסע הבחירות, אלא לדיון על עתיד האומה שלנו - על השינויים האמיצים והמעשיים שאנחנו צריכים לבצע כדי להתגבר על שש שנים של כשלונות ממשל בוש.

 

"אני מתכוונת לשוחח ישירות עם אזרחי אמריקה. הרבה מונח על כף המאזניים כשאמריקה תבחר את הנשיא החדש ב-2008. כסנאטורית אעשה ככל שביכולתי בשנתיים הקרובות להגביל את הנזק שג'ורג' בוש יוכל לעשות. רק נשיא חדש יוכל לבטל את השגיאות של בוש ולחדש את התקווה והאופטימיות שלנו. רק נשיא חדש יוכל לחדש את ההבטחה של אמריקה - הרעיון שאם אתה עובד קשה, תוכל לסמוך על ביטוח הבריאות, מערכת החינוך והפנסיה הממלכתית, שאתה זקוק להם כדי לתמוך במשפחתך. אלו הם הערכים הבסיסים של אמריקה הנמצאים תחת התקפה יומית של הממשל הזה".

 

בנושאי חוץ אומרת קלינטון כי "רק נשיא חדש יכול לחדש את מעמדה של ארה"ב כמנהיגה מכובדת בעולם. אני מאמינה שהשינוי יבוא ב-4 בנובמבר 2008". היא הספיקה לגייס רשת רחבה של תומכים ומיליוני דולרים עבור קמפיין הבחירות, ורבים רואים בה כאשה הראשונה בעלת סיכויים ריאלים לקטוף את מינוי המפלגה הדמוקרטית ואף את הבית הלבן. אולם, במפלגה הדמוקרטית חוששים כי בעיני הבוחרים האמריקנים דמותה של קלינטון עלולה להוות בעיה. מסקרים שנערכו בארה"ב עולה כי קלינטון מעוררת תגובות נחרצות וחלוקות בציבור: אהדה גורפת או סלידה מוחלטת.

 

הילארי יצאה בקריאה לאזרחי ארה"ב להשתתף בצ'אטים באמצעות האתר שלה במשך שלושה ימים ברציפות החל מיום שני בשעה שבע בערב. היא מוכרת לציבור האמריקני כרעיית הנשיא קלינטון, אך טורחת להזכיר לכולם שלא זורם בעורקיה דם כחול. "גדלתי במשפחה ממעמד הביניים במרכז אמריקה, שבה למדתי שאנחנו יכולים להתגבר על כל מכשול, אם נעבוד יחד ונהיה נאמנים לערכים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הילארי מתמודדת
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
בארק אובאמה. ראש בראש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אדוארדס. מדשדש מאחור
צילום: איי פי
מומלצים