שתף קטע נבחר

המועמד הדמוקרטי אדוארדס: דרוש מו"מ קשוח עם איראן

בנאום מצולם בכנס הרצליה הביע המועמד הדמוקרטי לנשיאות תמיכה בלתי מסויגת בישראל. את איראן הגדיר "איום קיומי", והצהיר כי בשום נסיבות לא יאפשר לה להחזיק בנשק גרעיני

סוגיית התמיכה בישראל שובצה אמש (יום ב') במקום מרכזי בקמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשלב מוקדם יחסית, כאשר בנאום שנשא הביע הסנאטור ג'ון אדוארדס תמיכה בלתי מסוייגת בישראל ובברית בין וושינגטון וירושלים.

 

אדוארדס, שמתמודד מול הילארי קלינטון, בארק אובאמה ואחרים על קולות המצביעים הדמוקרטים במירוץ לנשיאות ארצות הברית ב-2008, אמר בנאומו כי "הברית בין ישראל וארצות הברית היא ממקורות חוזקה של ישראל, וברית זו לעולם לא תישבר". כאשר דיבר על איראן הזכיר אותה כאיום קיומי על מדינת ישראל אך אמר כי מדיניות ממשל בוש שלא לנהל מגעים עם טהרן היא טעות. "אנו צריכים לתמוך במגע ישיר עם איראן אך צריכים גם להיות קשוחים. אסור להוריד אף אפשרות מהשולחן", הוסיף.

 

צפו שידור חי מהכנס

 

אדוארדס נאם בפני קהל אוהד בשידור וידאו שהועבר במסגרת היום השני של כנס הרצליה של המכון למדיניות וממשל במרכז הבינתחומי. במהלך הנאום קטעו לא פעם תשואות את שטף דיבורו. כמעט כמו פוליטיקאי ישראלי, כבר בראשית דבריו שיבח אדוארדס את ראש הממשלה לשעבר שרון ו"אומץ הלב שהפגין" בתוכנית ההתנתקות, וכן הזכיר את שלושת החיילים החטופים "שהגיע הזמן שיחזרו לחיק משפחותיהם".

 

אדוארדס סיפר על ביקורו בישראל בשנת 2001, כאשר אירע הפיגוע במסעדת "סבארו" בירושלים. "ראיתי ממקור ראשון את האיומים בפניהם אתם ניצבים מדי יום. אני חש ומבין אותם באופן אישי. ההקרבה היומיומית יוצאת הדופן של הישראלים השפיעה עלי. (הישראלים) ממשיכים להקריב קורבנות כדי להבטיח את ביטחונם ולחתור לשלום", אמר אדוארדס.

 

הסנאטור אמר כי עליית האיסלם הקיצוני, הטרור והפצת הטכנולוגיה לייצור נשק להשמדה המונית היא איום חסר תקדים על העולם ועל ישראל. איראן לשיטתו, ניצבת בראש האיום הזה, ומאיימת על ביטחון ישראל והעולם. "אומר בבירור: בשום נסיבות לא ניתן לאפשר לאיראן להחזיק בנשק גרעיני", אמר אדוארדס.

 

"ארה"ב נשארה על הקווים וגררה רגליים" 

אדוארדס תקף את מדיניות ארצות הברית בנושא זה ואמר שהממשל במשך שנים לא עשה מספיק כדי לקדם את האיום מצד איראן. "ארצי נשארה 'על הקווים' והמצב החמיר. במידה רבה, ארצי ויתרה על אחריותה לטובת האירופים וזו הייתה טעות... החלטת הסנקציות של האו"ם אינה מספיקה. אנו זקוקים לסנקציות פוליטיות וכלכליות משמעותיות. ארצי גררה רגליים זמן רב מדי. כדי להבטיח שלא יהיה בידי איראן נשק גרעיני צריך לשמור את כל האפשרויות 'על השולחן'", אמר אדוארדס - ואף חזר בהדגשה על דבריו, לקול תשואות המאזינים.

 

אדוארדס דיבר על המלחמה בלבנון והזכיר בהקשר זה את סוריה כגורם מערער יציבות באזור. "סוריה קראה לאחרונה לשיחות שלום עם ישראל. לדבר לא עולה כסף. סוריה צריכה להתאמץ ולהוכיח שהיא מוכנה לשלום. היא יכולה להתחיל בהפסקת מתן המחסה לטרוריסטים וקטיעת היחסים המרושעים שלה עם איראן".

 

אדוארדס דיבר גם על הפלסטינים והגדיר את החמאס "שברורה לגבי שאיפתה למחוק את ישראל" כאיום על מפתנה של ישראל. הוא אמר שישראל עשתה ויתורים רבים, ויכולה לבצע צעדים נוספים כמו חיזוק נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, "אך בעוד ישראל מוכנה לשוב לשולחן המשא ומתן, לא ראינו נכונות רבה מהצד הפלסטיני. תחת זאת ראינו אלימות ברחובות ושום התנערות מהאלימות כלפי ישראל". הוא אמר עוד כי ארצות הברית ואירופה צריכות לוודא שהסיוע הכספי לפלסטינים אינו מגיע לכיסיהם של טרוריסטים והדגיש כי הסיוע החיצוני לממשלה הפלסטינית "אינו בגדר זכות טבעית".

 

בנושא הפלסטיני שב המועמד הדמוקרטי לנשיאות ותקף את ממשל בוש, "שבמשך זמן רב התחייבותו לנושא לא נעשתה מכל הלב", וכעת, על רקע השחיקה במעמדה של ארצות הברית במזרח התיכון ובעולם בעקבות המלחמה בעיראק, מנסה להביא שוב את הצדדים לשבת יחד.

 

אדוארדס אמר כי יש למצוא דרכים לשדרג את יחסי ישראל והברית הצפון אטלנטית - נאט"ו, ואולי אפילו לצרפה לשורותיה ביום מן הימים. "זה טבעי שנאט"ו ירצה לצרף אליו את ישראל", אמר. "האתגרים שלכם הם האתגרים שלנו ועתידכם הוא עתידנו. ארצות הברית תמשיך לעמוד לצידכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ידיד במירוץ. אדוארדס
צילום: רויטרס
מומלצים