שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מיקרוסופט הציעה לשלם לבלוגר כדי שישנה ערכים בוויקיפדיה
  החברה פנתה לבלוגר אוסטרלי והציעה לו כסף על מנת שיבצע שינויים בערכים הנוגעים לסטנדרט הפתוח Open Document ופורמט Open XML בעקבות "הטיות" שגילתה בהם. בסופו של דבר הערכים לא שונו וענקית התוכנה שוב מצטיירת כחברה הפועלת בשיטות מפוקפקות

  מיקרוסופט הציעה לשלם לבלוגר אוסטרלי על מנת שישנה ערכים טכניים באנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. על אף שוויקיפדיה מאפשרת לכאורה לכל גולש לערוך מחדש ערכים, מייסד המפעל, ג'ימי ויילס וצוות הכותבים-עורכים המתנדבים מנסים לחסום ניסיונות של חברות יחסי ציבור ואינטרסנטים אחרים להטות ערכים ולפרסם מידע מסחרי.

   

  מיקרוסופט הודתה כי פנתה לבלוגר ריק ג'ליפה, מנהל הטכנולוגיה בחברת המיחשוב האוסטרלית Topologi, והציעה לשלם לו עבור תיקון ערכים בהם נפלו אי דיוקים, לדעתה, בנושא פורמט Open Document החופשי ופורמט Open XML של מיקרוסופט.

   

  דאג מאוף, מומחה טכני במיקרוסופט לפורמט Office Open XML, הוא האיש שפנה לג'ליפה והציע לשכור את שירותיו. מאוף פירסם באתר Slashdot קטע מהאימייל ששלח לג'ליפה ובו פירט מה ביקש ממנו לבצע.

   

   

  הערך על Open XML מאוד מגמתי והיינו רוצים שיהיה יותר אובייקטיבי. עם זאת, חשנו שנכון יותר אם אדם שאינו עובד מיקרוסופט יעמוד מאחורי התיקונים האלה, על פי האימייל ששלח מאוף לג'ליפה.

   

  "האם תרצה לבצע את העבודה? המוניטין שלך כאיש בולט בקהילת ה-XML תתרום לעניין הרבה אמינות ולכן שמך עלה בדיון שערכנו בנושא".

   

  מיקרוסופט כלל לא ניסתה להסתיר את הפנייה. מאוף עודד את ג'ליפה לפרסם את הסיכום עם מיקרוסופט בבלוג שלו ב-oreillynet.com והבטיח לו כי לא יידרש לקבל את האישור המוקדם של מיקרוסופט לעריכה שיבצע.

   

  ג'ליפה לא היה זמין לצורך תגובה לידיעה זו. דוברת מיקרוסופט, קתרין ברוקר, אמרה כי היא מאמינה שהערכים בוויקיפדיה שוכתבו באופן מוטה על ידי

  עובדי IBM, התומכת בתקן המתחרה, המבוסס על קוד פתוח. IBM לא מסרה את תגובתה לידיעה.

   

  ברוקר הסבירה כי מיקרוסופט פנתה לעורכים המתנדבים של ויקיפדיה והתלוננה על השגיאות בערכים אך לא זכתה לתגובה, ולכן חשבה לנסות לתקן את המעוות באמצעות מומחה עצמאי שיבצע את השינויים בעצמו. לדבריה, מיקרוסופט האמינה כי מומחה עצמאי מוכר יוכל לשנות את הערכים מבלי שאלה יבוטלו על ידי עורכי ויקיפדיה.

   

  היא ציינה כי מיקרוסופט לא סיכמה עם ג'ליפה את התנאים הכספיים של ההסכם. לטענתה, החברה לא שילמה בעבר למומחים כדי לכתוב בוויקיפדיה.

   

  בקטע שפירסם בבלוג אתמול (ג'), ג'ליפה מציג עצמו כמומחה לתקנים טכנולוגיים ולא כחסיד נלהב של מיקרוסופט. הוא ציין כי הופתע מהפנייה של מיקרוסופט אך החליט לקבל את ההצעה לסקור את הערכים בוויקיפדיה על מנת לוודא כי התהליכים הטכניים המתוארים בהם מדויקים.

   

  ויילס מסר בתגובה כי הדרך הנכונה להתמודד עם הבעיה היא לכתוב מסמך המתאר את הפרשנות של מיקרוסופט לעבודות, לפרסם אותו במסמך חיצוני ולקשר אליו באיזורי הדיון של ויקיפדיה. "זו דרך שקופה וישרה יותר", הוא אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים