שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את נבצרותו של הנשיא קצב

באחד הדיונים הסוערים שנראו בשנים האחרונות, החליטה ועדת הכנסת להיעתר לבקשת הנשיא והצהירה על נבצרותו למלא את תפקידו. ההחלטה התקבלה ברוב של 13 ח"כים מול 11. יו"ר הוועדה, ח"כ רוחמה אברהם, קראה לקצב בשם הוועדה להתפטר. מעכשיו: דליה איציק היא ממלאת מקומו

ועדת הכנסת החליטה אחר הצהריים (יום ה') לאשר את נבצרותו של נשיא המדינה, משה קצב. יו"ר הוועדה, רוחמה אברהם, קראה בשם חברי הוועדה לנשיא להתפטר מתפקידו. ההחלטה התקבלה ברוב של 13 חברי כנסת נגד 11. הוועדה תתכנס בתחילת השבוע לדון בנוהלי העברת הנשיא מכהונתו. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) מחתה על כך שהוועדה לא התחילה לדון בכך כבר היום.

 

על-פי סעיף 22 ל"חוק יסוד: נשיא המדינה", במשך שלושת החודשים הקרובים יעברו כל סמכויותיו של הנשיא ליו"ר הכנסת, דליה איציק, אם כי באופן רשמי הוא יוסיף לכהן כנשיא, וככזה - ימשיך ליהנות מחסינות מפני העמדה לדין. בחודשי הנבצרות לא ניתן יהיה להגיש נגדו כתב אישום. בכל התקופה שבה נחקר, השתמש הנשיא פעם אחת בלבד באפשרות לבקש מהכנסת נבצרות זמנית - בטקס ההשבעה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש.

 

  

וכך התפלגה ההצבעה בוועדת הכנסת:

 

  • בעד הנבצרות:

רוחמה אברהם (קדימה), אביגדור יצחקי (קדימה), זאב אלקין (קדימה), יואל חסון (קדימה), שי חרמש (קדימה), דוד אזולאי (ש"ס), נסים זאב (ש"ס), יעקב מרגי (ש"ס), מוחמד ברכה (חד"ש), משה שרוני (גיל-הגמלאים), יצחק גלנטי (גיל), אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), ליה שמטוב (ישראל ביתנו).

  • נגד הנבצרות:

שלי יחימוביץ' (העבודה), קולט אביטל (העבודה), מיכאל מלכיאור (העבודה), נדיה חילו (העבודה), זהבה גלאון (מרצ), אליהו גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל), גדעון סער (ליכוד), לימור לבנת (ליכוד), גלעד ארדן (ליכוד), צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל).

  • נעדר:

מאיר פרוש (יהדות התורה).

 

אחר הצהריים התחדש הדיון בוועדת הכנסת, לאחר שח"כ רוחמה אברהם (קדימה), לא הצליחה להגיע להסכמה עם ראשי סיעות הבית על נוסח החלטה מוסכם בבקשת הנשיא להכרזה על נבצרותו.

 

הוועדה קוראת לנשיא: התפטר ביוזמתך 

ח"כ אברהם חידשה את הדיון בהודעה ש"היום הוא יום קשה לכנסת. אני מודה, היה חשוב לי להגיע להסכמה לגבי כל ההחלטות שתתקבלנה בוועדה. לצערי, לא עלה בידי והמחלוקות עדיין קיימות. יחד עם זאת, ועדת הכנסת קוראת לנשיא המדינה להתפטר מתפקידו לאור הודעת היועץ המשפטי. הוועדה תתכנס בתחילת שבוע הבא לדיון ולהכרעה בנוהל שיאפשר דיון בהקדם בהצעת חברי כנסת להעברת הנשיא מכהונתו".

 

חבר הכנסת יואל חסון, שקולו הכריע את הכף בהצבעה על נבצרות הנשיא בוועדת הכנסת, אמר כי "לו הוועדה היתה מצביעה נגד נבצרות, הנשיא היה אומר 'אני ביקשתי נבצרות, הם לא נתנו לי, אני ממשיך בתפקידי' והחשש הזה עמד לנגד עיני".

 

יושב ראש סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר בתגובה: "לצערי הוועדה קיבלה החלטה שגויה והחמיצה הזדמנות לקבל החלטה ערכית שתשקם במשהו את אמון הציבור במערכות השלטוניות".

 

חברת הכנסת זהבה גלאון אמרה בתגובה להחלטה שהכנסת נתנה חסינות למי שמואשם באונס. "במקום ללכת לבית הסוהר אומרת הכנסת לקצב 'אתה יכול להמשיך ולכהן כנשיא כאילו לא יוגש נגדך כתב אישום'. זו סטירת לחי למתלוננות. יושבת ראש הוועדה טירפדה את מהלך ההדחה של 30 חברי כנסת". חבר הכנסת אחמד טיבי אמר כי "ההחלטה שולחת מסר אנטי ערכי וחסמה למעשה את הדרך להפסקת כהונתו של קצב".

 

יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת יעקב מרגי, אמר כי ועדת הכנסת נהגה נכון בכך שאישרה את נבצרותו הזמנית של הנשיא. "הושגה המטרה המרכזית עבור המתלוננות. הנשיא הפך את תפקידו לכותרת ריקה מתוכן. ראוי להסתפק בכך עד בחינה יסודית של הראיות". לעומתו אמר חברו לסיעה, אלי גבאי, כי "אישור הנבצרות עלול להוביל למצב בו הנשיא ימשוך זמן ולכן טוב יעשה אם יתפטר ויטהר עצמו".

 

"בושה וחרפה. תראו איך אנחנו נראים"

מאז השעה תשע בבוקר ישבו חברי ועדת הכנסת על המדוכה. באחד הדיונים והסוערים והיצריים שנראו בזמן האחרון בבית המחוקקים, הסבירו הח"כים הנבוכים בזה אחר זה את עמדתם בסוגיית הנבצרות הזמנית. היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, הסבירה להם את נוהל קביעת הנבצרות - ואת זה שכבר מתגלגל בפרלמנט, להדחת הנשיא ברוב של שלושה-רבעים מהחברים. בין המהלכים, הבהירה, אין כל סתירה - אולם אקט ההדחה עשוי להערכתה להימשך עד חודש וחצי. דורשי ההדחה לא השתכנעו - והרימו יד נגד בקשת הנשיא לנבצרות של שלושה חודשים.  

 

לימור לבנת (ליכוד) דיברה על המסר שייצא מהכנסת לקורבנות עבירות המין באשר הם. "בושה, חרפה, תראו איך אנחנו נראים". מיכאל איתן (ליכוד) הדגיש כי לנשיא עומדת חזקת החפות. "צריך להאמין בשלב הזה לשני הצדדים - גם למתלוננות וגם לנשיא. אני שומע אתמול פרשן בכיר אומר בטלוויזיה שהנבצרות היא תרגיל משפטי - איזו בורות, איזו הסתה. יכול להיות שהנשיא הוא הקורבן בכלל. באלו משטרים נוהגים כך?". 

 

חברי סיעת גיל התייצבו לימין הנשיא: "משפט דרייפוס קטן לעומת מה שעושים לו", אמר יצחק גלנטי, ומשה שרוני הצטרף: "מה שחסר לנו זה רק להביא עמוד וחבל ולתלות את האיש. כל אחד, שיחפש בציציות שלו. היועץ המשפטי אמר את שלו, קחו את כל הדברים בפרופורציה. אל תאשימו איש כל זמן שלא עלה למשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביקש שלושה חודשים: קצב
צילום: חיים צח
רגעים של יגון. אברהם
צילום: דודי ועקנין
חסינות לנאשם באונס. גלאון
צילום: דודי ועקנין
איך אנחנו נראים: לבנת
צילום: דודי ועקנין
צילום: יואב גלאי
מי פה הקורבן: איתן
צילום: יואב גלאי
מומלצים