שתף קטע נבחר

הנייה: הדרך לפתרון סוגיית שליט - סבוכה וקשה

ההצהרות על הסכם בין חמאס לישראל שנשמעו בתחילת החודש מפי גורמים בתנועה, נראות רחוקות מתמיד. ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, אמר בשיחה עם כתבים כי מדובר בסוגייה אשר תידרש עוד עבודה רבה כדי להגיע לפתרונה. על הקמת ממשלת אחדות ברשות אמר: זה צריך לנבוע מראשינו ולא להתקבל בהתאם לתכתיבים האמריקנים

ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, אומר הבוקר (יום ו') כי סוגיית החייל החטוף גלעד שליט היא סבוכה, "והדרך עד שנגיע לסופה נראית קשה" - זאת, למרות ההתקדמות שהושגה עד כה וההתבטאויות החוזרות ונשנות מצד גורמים בתנועתו לגבי הסכם עם ישראל. הנייה אמר את הדברים בשיחה עם כתבים שתוכנה פורסם בעיתון "אל-חייאת", היוצא לאור בלונדון.

 

דבריו של הנייה בנוגע לשליט מצטרפים לדברים שאמר לאחרונה מוסא אבו מרזוק, מראשי חמאס בדמשק, על עצירה בהתקדמות המשא ומתן על שחרורו של שליט. אבו מרזוק אמר כי אמנם הייתה התקדמות בניסיונות התיווך של מצרים, אך היא הסתיימה בביקורו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במצרים לפני כשבועיים. לדבריו, "אולמרט נסוג כמה צעדים לאחור".

 

ראש הממשלה הפלסטיני נשאל עוד האם תנועתו תכיר בישראל, אם וכאשר יצטרף החמאס לאש"ף, ועל כך השיב כי "ישנם פלגים באש"ף שאינם מכירים בישראל". כשנשאל האם תנועת חמאס תישא ותיתן עם ישראל לכשתצטרף לאש"ף, נזהר הנייה וטען כי אין צורך להקדים את המאוחר.

 

בסוגיית המשא ומתן על הקמת ממשלת אחדות פלסטינית, אשר מגעים לגביה שבו להתנהל בעזה לפני יומיים, וצפויים להתחדש היום, הדגיש הנייה כי ההחלטה על הקמתה צריכה "לנבוע מראשינו, ולא להתקבל בהתאם לתכתיבים האמריקנים". הנייה אף הדגיש כי אין להגדיר את איראן כבת ברית אסטרטגית של חמאס שכן "האומה הערבית והמוסלמית הן אלה שמהוות עומק אסטרטגי. איננו חברים בציר כזה או אחר - אנו, יחד עם בני אומתנו, פועלים ברגישות בסוגייה הפלסטינית".

 

על העימות ברשות: "הסכמנו להימנע ממלחמה פנימית"

על הקמת ממשלת האחדות הרחיב הנייה: "אני יכול לומר שכבר עברנו כברת דרך גדולה בשיחות והגענו להסכמות, וזאת באמצעות המתווכים הפלסטינים והערבים. בכלל זה הסכמנו להימנע ממלחמה פנימית (בין פתח לחמאס), להפסיק את ההסתה בתקשורת, למנוע שפיכות דם פלסטינית, לשלול שימוש בנשק, וכן הושגו הבנות על הקמת ממשלת אחדות מתוך כיבוד תוצאות הבחירות לפרלמנט, וכן על יסוד מסמך ההסכמה הלאומי".

 

הנייה, שנשמע אופטימי לאחר שנסיונות קודמים להגיע להסכמות בין פתח לחמאס נכשלו באופן טוטאלי, אמר כי "נקודות המחלוקת שנותרו קשורות בכמה נוסחים של כתב המינוי (שאמור היו"ר אבו-מאזן לתת לראש הממשלה הפלסטיני שיעמוד בראש ממשלת האחדות - ר.נ) וכן בכמה תיקים". הנייה הביע את תקוותו כי גם סוגיות אלה תפתרנה "ויימצא מכנה משותף בשיחות בעזה".

 

בדבריו שב והתייחס הנייה מספר פעמים על הצורך למצוא את הפתרונות בתוך הרשות באופן עצמאי, ולא להיכנע לתכתיבים האמריקנים. הוא אף דרש מארצות הברית לבחון מחדש את קשריהם עם ממשלתו, וזאת משום "שהממשל הוא זה אשר הטיל עלינו מצור ולא כיבד את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות הפלסטיניות". הנייה דחה את הרעיון לקיים בחירות מוקדמות לפרלמנט הפלסטיני במקום הבחירות שכבר התקיימו בינואר אשתקד.

 

על הפיצוץ שאירע במשרדי רשת אל-ערביה השבוע ברצועת עזה אמר ראש הממשלה: "הבענו את שאט הנפש שלנו מרשת אל-ערביה. הצעדים המשפטיים נגד התחנה יימשכו ועמדותנו לא השתנתה בעניין זה".

 

כזכור, לאחרונה נטען בתוכנית הערב של רשת אל-ערביה כי הנייה אמר באחת מישיבות הממשלה כי לא יקבל תכתיבים, גם אם הם יבואו מאלוהים בעצמו. הנייה דחה בעבר את הפרסום ודבר זה עורר זעם רב בקרב חמאס נגד התחנה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איסמעיל הנייה. עוד נסיון פיוס עם פתח
צילום: איי אף פי
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. הדרך עוד ארוכה
צילום: נועם רותם
מומלצים