שתף קטע נבחר

בריטניה תדרוש הסגרת חשוד ברצח ליטוויננקו

לונדון צפויה לפנות בדרישה למוסקבה שתסגיר לידיה את איש העסקים אנדריי לוגובוי, החשוד ברציחת הסוכן הרוסי ליטוויננקו. המהלך צפוי להגביר את המתיחות בין בריטניה לרוסיה

בריטניה מתכוונת לדרוש מרוסיה להסגיר לידיה את איש העסקים הרוסי אנדריי לוגובוי בשל מעורבותו ברציחת הסוכן הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו. העיתון הבריטי גרדיאן דיווח הבוקר (יום ו') כי הסקוטלנד-יארד סבור שברשותו ראיות מספיקות כדי להעמיד את לוגובי לדין, ובקרוב יועבר התיק לתביעה המלכותית שתחליט האם להגיש נגדו כתב אישום.

 

בלונדון כבר מתכוננים למתיחות שתיווצר ביחסים מול מוסקבה כתוצאה מדרישת ההסגרה, שצפויה להיעשות כבר בחודש הבא. בממלכה אף סבורים שבתגובה לדרישת ההסגרה תבקש מוסקבה להסגיר לידיה את בוריס ברזובסקי, האוליגרך הרוסי שהוענק לו מקלט מדיני בבריטניה.

 

על פי דיווחים קודמים, ליטוויננקו נרצח בשל מסמך בן שמונה עמודים שהכיל מידע אישי ומסוכן על אישיות רוסית בכירה כלשהי. כשבועיים לפני שנרצח הוא העביר את הדו"ח לידי לוגובוי - שהיה אחד האנשים שעימם נפגש הסוכן בבר במלון המילניום בלילה שבו, על פי ההערכה, הורעל.

  

לוגובוי הוא אחד העדים המרכזיים בפרשה, אך הוא מכחיש את הטענות לפיהן לכאורה רצח את ליטוויננקו. יורי שווץ, מכר של הנרצח וסוכן רוסי לשעבר, העריך כי לוגובוי הדליף את תוכנו של הדו"ח לאישיות הרוסית הבכירה - דבר שהביא להזמנת ההתנקשות. 

 

בחקירת האירוע התברר כי לוגובוי השאיר עקבות של החומר הרדיו-אקטיבי פולוניום 210, באמצעותו הורעל ליטוויננקו, במספר מקומות שבהן שהה. בין השאר נמצאו שאריות החומר במשרדים ובמלונות בעיר, ובמטוס בו טס.  

 

בשיחה עם גרדיאן אתמול חזר לוגובי ואמר כי הוא חף מפשע. "אני זכאי, אין לי שום קשר לרציחתו של ליטוויננקו". לוגובוי הוסיף כי לא ידע על כוונת הסקוטלנד-יארד לדרוש את הסגרתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליטוויננקו. מסמך מסוכן
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
לוגובוי. "אני זכאי"
צילום: איי אף פי
מומלצים