שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צרפת: רויאל שוב הסתבכה; הפעם עם השחורים
  המפלגה הסוציאליסטית הדיחה משורותיה את אחד מתומכיה של סגולן רויאל, לאחר שהתלונן על כמות השחקנים השחורים בנבחרת הכדורגל הלאומית. בנוסף - רויאל, מועמדת המפלגה לנשיאות, נחשפה באור מביך במתיחת רדיו בסוף השבוע

  עוד צרות בקמפיין הבחירות של סגולן רויאל לנשיאות צרפת: המפלגה הסוציאליסטית בצרפת הדיחה בסוף השבוע משורותיה את אחד מבכירי חבריה, לאחר שטען כי יש יותר מדי שחקנים כהי-עור בנבחרת הכדורגל הלאומית. האיש, ג'ורג' פרשה, נחשב לאחד ממקורביה של המועמדת לנשיאות, סגולן רויאל. רויאל התעשתה במהירות ותמכה בהוצאתו אל מחוץ לשורות המפלגה, אך הפרשה מצטרפת לשורה ארוכה של פליטות פה ותקריות מביכות הקשורות בה ובמפלגתה.

   

  "אם הוא לא היה אומר את שאמר – היינו במצב הרבה יותר טוב", אמר אחד ממנהלי הקמפיין של רויאל אחרי ההדחה והוסיף כי "המצב מאוד לא נעים, אך המפלגה אינה יכולה להחזיק בשורותיה אדם עם הערות מסוג זה". 

   

  ראשיתה של הפרשה הנוכחית בדיווח בעיתון צרפתי בחודש נובמבר האחרון, לפיו פרשה התלונן במפגש פוליטי מקומי על כך שתשעה מתוך אחד-עשר שחקני הנבחרת הם שחורים. "אני מתבייש בארצי. בקרוב יהיו אחד-עשר שחורים", אמר פרשה על פי הדיווח. יצויין כי מי שנשמע אומר דברים דומים לאחרונה היה מועמד הימין הקיצוני בבחירות, ז'אן מארי לה-פן. 

   

  בסוף השבוע התברר שהתבטאות גזענית זו של פרשה אינה ממש חריגה עבורו: בית משפט בצרפת גזר עליו קנס של 15 אלף יורו, בגלל שכינה לפני כשנה את הלוחמים האלג'יראים שלחמו לצד הצבא הצרפתי במלחמה באלג'יר "תת-אדם".

   

  וגם: המתיחה האומללה על עצמאות קורסיקה

  התקרית הגזענית מצטרפת למבוכה אחרת שארעה בסוף השבוע לרויאל: ג'רלד דהאן, מגיש-רדיו מפורסם, מתח אותה בשידור, כשהתחזה לראש ממשלת מחוז קוויבק שבקנדה והוציא ממנה אמירה התומכת בעצמאות לקורסיקה - סוגיה הנחשבת רגישה בשיח הפנים-צרפתי.

   

  "העם בצרפת לא יתנגד לרעיון העצמאות", אמרה רויאל למי שחשבה שהוא הפוליטיקאי הקנדי. "אך אל תצטט אותי, כי זה יגרום לעוד תקרית בצרפת. זה סוד". השיחה באה לאחר שבשבוע שעבר עוררה רויאל מבוכה כשאמרה לפוליטיקאי קנדי הפועל לעצמאות לקוויבק כי היא תומכת בעמדתו - התבטאות שגררה תגובה חריפה מצד ראש ממשלת קנדה שהזהיר את רויאל לבל תתערב בענייניה הפנימיים של ארצו.

   

  תחילה התהדרה רויאל בשיחת הטלפון עם "ראש ממשלת קוויבק", וניסתה להראות שהדברים שאמרה בשבוע שעבר זוכים לתמיכה בקנדה. אלא שאז התברר שהאיש שדיברה איתו היה מתחן ובמחנה רויאל שינו את הטון. ההאשמה הופנתה מיד לאנשי יריבה, שר הפנים ניקולא סרקוזי, שמנסים לחבל במועמדותה.

   

  סרקוזי מצידו, מועמד מפלגת השלטון לנשיאות, האשים את רויאל ב"טעם רע" ובכך שהיא אינה כשירה לתפקיד הנשיאה. "קורסיקה אינה נושא לבדיחות. אני בדעה שעל קורסיקה להישאר צרפתית", אמר.

   

  רצף טעויות מביכות

  סוף השבוע המביך של רויאל מצטרף לשורה ארוכה של תקלות במסע הבחירות שלה, שגורמים לרבים בצרפת להטיל ספק ביכולתה למלא את המשרה הרמה של נשיאת הרפובליקה. 

   

  בין היתר, אמרה כי יש למנוע מאיראן לפתח תוכנית גרעין אזרחית, אף על פי שהקהילה הבינלאומית עוסקת רק בשאיפותיה הצבאיות של טהרן. בישראל אמנם שמחו על ההצהרה, אך בעולם לעגו לה על שאינה מתמצאת באמנות בינלאומיות.

   

  בהזדמנות אחרת, בראיון לתחנת רדיו, הוכיחה רויאל כי אינה יודעת כמה צוללות גרעיניות יש לצרפת. כשנשאלה למספרן השיבה "אחת". בתגובה לתיקון של המגיש, שאמר לה: "לא, שבע", היא ענתה: "אה כן, שבע". זאת, בעוד שהתשובה הנכונה היא למעשה ארבע.

   

  החלטיות מפוקפקת באה לידי ביטוי בתשובתה של רויאל לשאלה מה דעתה על צירוף טורקיה לאיחוד האירופי. "הבחירה שלי תהיה זו של העם הצרפתי", אמרה - משפט שהפך מעין מנטרה שלה בכל עניין שמצוי במחלוקת, ואיפשר ליריביה לנגח אותה ולטעון שאין לה בעצם פתרונות לבעיות המורכבות של צרפת. 

   

  תקרית לא נעימה אחרת נרשמה בעת ביקורה בלבנון. לפי דיווחים שונים, חבר פרלמנט לבנוני, כינה את ישראל "נאצית" בנוכחותה, מבלי שתגיב. רק לאחר שהדברים חוללו סערה, היא גינתה אותם ואמרה כי לא שמעה שנאמרו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ורג' פרשה. "יותר מדי שחורים"
  צילום: איי אף פי
  רויאל. מבוכות בשרשרת
  צילום: איי פי
  מומלצים