שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פורשות שינוי יוצאות לדרך חדשה
  חברות הכנסת לשעבר פולישוק-בלוך וגולן לא משלימות עם הפנסיה המוקדמת. באחרונה החלו ליזום תנועה פוליטית ליברלית שנקראת "דרך אחרת" במטרה להחיות את רוח שינוי ז"ל ואף לאסוף 10 מנדטים. במסגרת מאמציה נפגשה פולישוק-בלוך גם עם מרידור, לפיד ופורז והיא קובעת: "עשינו הרבה טעויות בשינוי, אבל לא יכולה להיות מדינה מתוקנת בלי מפלגה ליברלית"

  התרסקות מפלגת שינוי והיעלמותם של רוב ראשיה ומנהיגיה מן הנוף הציבורי הישראלי, לא הצליחה להוציא מכל אותם חברי כנסת של שינוי את החיידק הפוליטי. חלק מהח"כים, לא זאת בלבד שאינם משלימים עם סוף הקריירה הפוליטית שלהם, אלא שהם אף עושים מאמצים לחזור לזירה הפוליטית.

   

  כך למשל חברות הכנסת לשעבר, מלי פולישוק-בלוך ואראלה גולן שהקימו באחרונה תנועה פוליטית חדשה בשם "דרך אחרת". התנועה נועדה למעשה להחיות את רוח שינוי ז"ל ולהחזיר למערכת הפוליטית מפלגה ליברלית ברוח ובדמותה של שינוי. התנועה, שנמצאת עדיין בשלבי הקמה, אמורה להפוך בעתיד למפלגה ואף לנסות, לטענת המייסדים, לאסוף כעשרה מנדטים.

   

  חברת הכנסת לשעבר פולישוק-בלוך יודעת כי המשימה קשה, אולם היא מסרבת להרים ידיים ודוחה את הטענות לפיהן היא נאיבית באמונתה כי אפשר להחזיר את שינוי, בפורמט חדש, לחיים. "עשינו הרבה טעויות בשינוי", היא אומרת בשיחה עם ynet במהלכה היא מגלה לראשונה את תוכניותיה הפוליטיות העתידיות. "הייתי עושה היום הרבה דברים בצורה אחרת, אבל זה כבר לא משנה עכשיו וצריך להסתכל לעבר העתיד. הגעתי למסקנה שצריך להקים משהו חדש, שכן לא יכולה להיות מדינה מתוקנת בלי מפלגה ליברלית שמאגדת בתוכה את כל הנושאים שקשורים לזכויות אדם, כלכלה חופשית וכדומה. היום אין מפלגה שמחברת את כל המרכיבים של מפלגה ליברלית אמיתית", אומרת פולישוק-בלוך.

   

  "להכניס את הגורם הנשי"

  אחת המטרות של התנועה החדשה, כפי שמצהירה פולישוק-בלוך היא קידומן של נשים בפוליטיקה הישראלית והצבתן בקדמת הבמה. ח"כ לשעבר דוחה מראש טענות לפיהן מפלגתה נועדה להיות מפלגת נשים ואומרת כי שולבו בה גם גברים, עם זאת היא מציינת, "צריך להכניס את הגורם הנשי לפוליטיקה. אני דורשת איזון במערכות מקבלי ההחלטות. נשים פועלות בדרך אחרת. כשהן מגיעות לפוליטיקה הן לומדות את המקצוע, משתפות פעולה ויש להן סדר יום. חוסר האיזון הקיים פוגע בקבלת ההחלטות במדינה".

   

  פולישוק-בלוך טוענת כי במערכת הפוליטית הקיימת, ל-50 אחוז מאזרחי המדינה אין ייצוג ובעתיד המצב אף יחמיר. לדבריה: "המסר של הבחירות הבאות יהיה: איזו מנהיגות תוביל את ישראל בשנים הקרובות? כיום אין מושג של דוגמה אישית בפוליטיקה. אני לא יכולה להתחבר היום לאף גוף קיים. בכנסת הבאה המצב יהיה יותר גרוע. אם נקיף גוף כמו שצריך, אין חשש שהוא יתפרק".

   

  לנוכח הפרגמנטציה הקיימת במערכת הפוליטית, פולישוק בלוך אומרת כי היא חותרת למעשה לאיחוד עתידי עם גופים שונים שיפעלו יחדיו. "המטרה שלי היא להביא לחיבורים של גופים", אומרת פולישוק בלוך. "כרגע , במצב הקיים אני לא רוצה לא לחבור לא לעבודה ולא לליכוד, לא למרצ ולא לקדימה. במפלגות האלו אין יושר ויש בעיקר בלגאן. אז מי כן ברשימת המתחברים האפשריים? "הירוקים, עוזי דיין ותנועות חוץ פרלמנטריות אחרות הפועלות כיום".

   

  פולישוק-בלוך מאמינה כי ברגע שתקום תנועת מרכז חדשה, היא תמשוך אליה גופים רבים נוספים. במסגרת מאמציה להקמת התנועה נפגשה פולישוק-בלוך עם אנשים רבים, בהם דן מרידור, אנשי אקדמיה, אנשי עסקים, יוסף (טומי) לפיד, אברהם פורז ואחרים.

   

  "דומה לשינוי, בלי כוכבים" 

  אז איך צפויה להיראות המפלגה החדשה? "ככל הנראה כמו שינוי". כבר היום יש לתנועה הנהלה ובה 15 חברים ופולישוק בלוך מבטיחה כי התנועה תהיה דמוקרטית לחלוטין. "אני נגד כוכבים" אומרת פולישוק, "ישראל צריכה אנשים אמיתיים, לא כוכבים. אשמח שכל אחד יבוא, כולל אנשים מפורסמים, אבל כוכבים זאת לא הבעיה שלנו היום".

   

  ומה בתפריט של התנועה החדשה? "שבעה סעיפים עיקריים: שיוויון בחובות ובזכויות של אזרחי המדינה, קידום מנהיגות נשית, דאגה ומענה לרווחת האזרח, מלחמה בשחיתות, הפרדת דת ומדינה ועיגונה בחוקה, כלכלה ליברלית הומנית וחתירה לשלום".

   

  פולישוק מבטיחה כי למרות הרצון לראות סוג של שינוי, התנועה החדשה לא תתרכז ולא תקצין בכל הנוגע לנושאים החרדיים והדתיים של המדינה. לדבריה: "המדינה איבדה את הכיוון, אנחנו צריכים דרך ומנהיגות עם יושר, אחריות, מקצועיות ומחויבות. לכן גופים תמיד נופלים בגלל אגו ויהירות, ולכן כשאני באה לפעילות ציבורית, אני משאירה את האגו בבית. מי שמלכלך את הפוליטיקה זה אנשים שעושים אותה וצריך לשנות את זה. אני לא תמימה ולא נולדתי אתמול, ואני יודעת כמה קשה להקים מפלגה חדשה. אבל אני לא מפחדת כמו אחרים. אפשר להצליח ולרכז סביבנו הרבה מאוד אנשים שאין להם היום ייצוג".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צביקה טישלר
  פלישוק. עשינו טעויות
  צילום: צביקה טישלר
  גולן. 10 מנדטים?
  מומלצים