שתף קטע נבחר

הממשלה הכריעה: יצומצם פרויקט שיקום שכונות

מתוך 96 שכונות שטופלו בעבר - יוקצו משאבים רק עבור 37. שר השיכון מאיר שטרית: "הייתי מעוניין שיהיו יותר תקציבים, אבל זה הכסף שיש". אולמרט: "זו החלטה מקצועית ונכונה". תושבים מעטים משכונות שייפגעו מההחלטה הפגינו מול משרד ראש הממשלה: "אתם פוגעים בחלשים"

השיקום מצטמצם. הממשלה אישרה היום (א') צמצום מספר השכונות המטופלות במסגרת "פרויקט שיקום השכונות" בישראל. על-פי הצעתו של שר הבינוי והשיכון מאיר שטרית - יטופלו רק 37 מתוך 96 השכונות שנכללו עד כה בפרויקט.

 

השר שטרית אמר ל-ynet כי הקיצוץ היה מתבקש כתוצאה מהתקציב הנמוך המוקצה לשיקום השכונות בממשלה. לדבריו, תקציב השנה הזו עומד על 48 מיליוני שקלים, לעומת כ-450 מיליוני שקלים שהוקצבו לכך עם הקמת הפרויקט בימי ממשלת בגין ב-1977. "הייתי מעוניין שיהיו יותר תקציבים לנושא חשוב זה, אבל זה סך הכסף שיש ואין טעם לחלקו כך שכל שכונה תקבל כל שנה מאות אלפי שקלים, שיספיקו לשיקום של בניין אחד אולי".

 

הוא הסביר כי במצב הנוכחי - עדיף לרכז את המאמצים בשכונות המצוקה הקשות ביותר כדי לאפשר להן להיחלץ מהמצוקה. "אני עושה כאן מעשה שלא נעשה עד כה ומנסה לרכז מאמצים".

 

במהלך ישיבת הממשלה הציג השר שטרית את טיעוניו. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, גיבה את פעולתו ואמר כי "זה צעד מקצועי ונכון". רוב שרי הממשלה, למעט שרי ש"ס ושרי מפלגת העבודה, הצביעו בעד הצעתו של שטרית. עם זאת הסכים ראש הממשלה אולמרט למנות ועדה בראשותו של מנכ"ל משרדו, רענן דינור, שתדון במקרים חריגים של שכונות עניות או חלשות במיוחד.

 

ועדת החריגים תוסמך לאפשר צירופן של שכונות נוספות לפרויקט השיקום. בשלב זה אין כל כוונה להגביל את תקציב פרויקט שיקום השכונות בישראל.

 

סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת, אלי ישי (ש"ס), שהתנגד להצעה אמר: "תוכנית זו היא בלון חמצן עבור אנשים רבים. הקיצוץ שאושר הוא כפסע מניתוק הבלון לחלוטין. ש"ס תמשיך להילחם על הפרויקטים החברתיים בשכונות, כדי לשמר את קרן האור באפלה, ולמנוע המשך ההידרדרות של השכונות". ישי ויתר שרי ש"ס הצביעו נגד הקיצוץ בפרויקט.

 

יושב ראש ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ משה כחלון (ליכוד), אמר בתגובה להחלטה: "ממשלת קדימה, בעזרתם הצינית והמבישה של פרץ וליברמן, קברו היום חלק נכבד ממה שנחשב ספינת הדגל של מחויבות הממשלה לאזרחיה. החלטת הממשלה העלתה את הספינה החברתית על שרטון".

 

גם פעילים חברתיים בשכונות מחו על החלטת הממשלה. אשר חג'ג', מפעילי השכונות בכפר שלם, שהפגין נגד ההחלטה מול משרד ראש הממשלה, אמר ש"הממשלה עושה בכספי הציבור שימוש קלוקל, שפוגע באוכלוסייה החלשה". בהפגנה הקולנית שנערכה במקום השתתפו מפגינים בודדים. אחת המפגינות, אורלי מנשה, הטיחה בשרים: "העיקר שיש לכם מזכירות צמודות יא-מושחתים, כדי להתעלל בהן. אתם פוגעים בחלשים ומקצצים בשכונות שבהן נדרשת כל אגורה".

 

נעמי רמתי מכפר שלם הוסיפה: "תקציב שיקום השכונות מאפשר שיוויון הזדמנויות לאוכלוסייה החלשה. ברגע שהתקציבים יצומצמו אנשים בשכונות אלה ישקעו מחדש לפשע". פעיל אחר הטיח בשר הבינוי והשיכון, העומד מאחורי יוזמת הקיצוץ: "וישמן שטרית ויבעט". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד הקיצוץ
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
שטרית. אין לו כסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים