שתף קטע נבחר

הכן מחשבך ל-Vista

מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט מגיעה השבוע גם לחנויות. איך בודקים אם המחשב שלכם עומד בדרישות? על איזו גרסה ללכת? מה כדאי ומה הכרחי לשדרג? כל מה שצריך לדעת בדרך ל-Vista

קצת יותר מחמש שנים לקח לאלפי המפתחים של מיקרוסופט לכתוב את 50 מיליון שורות הקוד של Vista, מערכת ההפעלה החדשה של החברה. היום, לאחר סדרת המתנות ועיכובים כמעט אינסופיים, תשיק מיקרוסופט

את גירסת Vista לצרכן הביתי בסדרת אירועים חגיגיים מסביב לעולם.

 

 

עם מראה משופר וממשק שכולל פעלולים גרפיים, יכולות חיפוש חדשות, כלי אבטחה חזקים יותר ועוד שלל חידושים, תנסה מיקרוסופט לשכנע את הצרכנים לרכוש את Vista על שלל גרסאותיה השונות. ביחד עם מחשב חדש או, בחלק קטן מהמקרים, בתור שדרוג למחשב קיים.

 

אז מה בדיוק מצפה לנו בעידן Vista:

 

Vista לבחירתך

בניגוד למערכות ההפעלה הקודמות, Vista לצרכן הביתי מגיעה בשלוש גרסאות שונות. הגרסה הראשונה, ‭,Home Basic‬ כוללת את שיפורי האבטחה והחיפוש, ודומה מבחינת האפשרויות לגרסת ה־Home של חלונות ‭.XP‬

 

גרסת הביניים, ‭,Home Premium‬ בה כנראה יבחרו רוב המשתמשים, כוללת את ממשק המשתמש החדש, תמיכה משופרת במחשבים ניידים, ואת ה-Media Center, שמקשר בין המחשב לטלוויזיה (ונמכר בעבר בתור גרסה נפרדת‭.(‬ הגרסה הזו מקבילה למעשה לגרסת ה־Professional של XP ומתאימה לבתים שבהם יש יותר ממחשב אחד או משתמשים במחשבים ניידים.

 

הגרסה השלישית, גרסת ה־‭,Ultimate‬ כוללת רכיבים נוספים, כמו גיבויים והצפנת הדיסק הקשיח. מחירה גבוה ולכן היא מתאימה יותר לעסקים קטנים המנוהלים מהבית.

 

כל הגרסאות מגיעות על אותו תקליטור התקנה, ולכן ניתן תמיד לשדרג לגרסאות המתקדמות יותר תמורת תשלום ועם קבלת מפתח־קוד חדש.

 

שדרוג קל מבעבר

Vista היא מערכת הפעלה תובענית מבחינת משאבי המחשב שהיא דורשת. לכן, אם המחשב שלכם הוא בן יותר משנתיים, הסיכויים שתרוץ עליו מהר וחלק קלושים.

 

לא מדובר בהפתעה: מיקרוסופט משיקה תמיד מערכות הפעלה עם דרישות גבוהות יותר, מתוך

הנחה שממילא הרוב המוחלט של המשתמשים מקבל את הגרסה האחרונה של חלונות כאשר הוא קונה מחשב חדש, מהיר וחזק יותר.

 

אם אתם מתכננים לקנות מחשב חדש, שימו לב לדרישות המערכת בסעיף הבא. חלק מהמחשבים הנמכרים היום (בעיקר ניידים) כולל כבר מדבקות המאשרות כי הם תואמים לדרישות המערכת של Vista.

 

אם רכשתם מחשב בשנה האחרונה עשויות להופיע עליו המדבקות ‭Vista Capable‬ או ‭.Premium Ready‬ הראשונה מבשרת שהמחשב יוכל להריץ את Vista בגרסה בסיסית, ייתכן שללא הממשק הגרפי החדש. מחשב המסומן במדבקה השנייה יוכל להריץ את גרסאות Vista עם כל השכלולים החדשים, אך ייתכן שיידרשו תוספות שונות כדי להשתמש בחלק מהתכונות, כמו הקלטה מטלוויזיה.

 

בשבועות הקרובים כל המחשבים החדשים בחנויות יריצו כבר את Vista, ויחסכו מהקונים את ההתעסקות בעניין. שימו לב: אם אתם קונים מחשב בימים אלה ולא מותקנת עליו Vista – אתם זכאים לקבל קופון המקנה לכם שדרוג חינם.

 

אם תרצו לשדרג מחשב ישן ל-Vista, תגלו שתהליך ההתקנה מהיר ופשוט בהרבה ונמשך לעיתים כמחצית מזמן ההתקנה של ‭.XP‬ מערכת ההפעלה החדשה, במקרה הזה, מתקינה את עצמה בנפרד מ־XP ורק אז מייבאת אליה את הגדרות המחשב והתוכנות המותקנות כבר. כך, למעשה, ניתן לבטל את התקנת Vista לחלוטין, ולחזור למערכת ההפעלה הקודמת ללא חשש. במהלך ההתקנה מציעה מיקרוסופט סדרת כלים המיועדת לייבוא הנתונים והתוכנות בצורה מסודרת.

 

באה עם דרישות

הדרישות של Vista נראות צנועות במסמכים של מיקרוסופט, אבל כמו תמיד – ההמלצה

שלנו היא להכפיל אותן בכדי להריץ את מערכת ההפעלה במהירות סבירה. הנה הנתונים המקוריים, ללא ההכפלה המומלצת: 

 

הדרישות הבסיסיות לגרסת ‭Home Basic‬ הן מעבד במהירות 800 מגהרץ, 512 מ"ב של זיכרון, כרטיס גרפי בסיסי, דיסק קשיח בנפח 20 גיגהבייט לפחות, עם 15 גיגהבייט פנויים. גרסת ‭Home Premium‬ דורשת מעבד במהירות 1 גיגהרץ, 1 גיגהבייט של זיכרון, כרטיס גרפי עם זיכרון של 128 מ"ב, דיסק קשיח בנפח של 40 גיגהבייט לפחות, עם 15 גיגהבייט פנויים להתקנה.

 

המעבדים והכרטיסים הגרפיים שתמצאו היום במחשבים החדשים יתמודדו בהצלחה עם Vista, אם כי כדאי לשים לב לזיכרון של כרטיס המסך: המימשק התלת־ממדי החדש יפעל אך ורק על כרטיסי מסך מודרניים, עם מינימום 128 מ"ב זיכרון. מבחני ביצועים הראו כי אפשר לנצל את המערכת טוב יותר בעזרת כרטיסים עם זיכרון שנפחו 256 מ"ב לפחות.

 

הבעיה העיקרית טמונה במחשבים הישנים יותר, בעיקר בכל מה שקשור לגודל הזיכרון ולכרטיס הגרפי. מחשבים רבים שנקנו עבור עבודה משרדית או שימושים ביתיים צנועים כוללים לעיתים כרטיס גרפי פשוט מאוד. לעיתים הם אף לא כוללים כרטיס גרפי בכלל, ומשתמשים ביכולות הכרטיס המובנה שבלוח. יוצאי דופן הם מחשבים שנקנו עבור משחקים, וכוללים כרטיסים גרפיים חזקים יותר.

 

מה צריך לבדוק?

כדי לדעת אם המחשב שלכם יריץ את Vista, מיקרוסופט מציעה כלי בשם ‭:Windows Vista Upgrade Advisor‬ תוכנה קטנה, שבוחנת את המחשב שלכם ומספקת לכם דו"ח ידידותי לגבי היכולת שלו להריץ את Vista. הכלי של מיקרוסופט יודע גם להמליץ על גרסת חלונות המתאימה לכם. בנוסף, הוא מאבחן תוכנות שיכולות ליצור בעיות עם Vista במהלך ההתקנה.

 

כלי שימושי נוסף, בייחוד בכל הנוגע לבדיקת החומרה, הוא ‭Vista Readiness Advisor‬ שנמצא באתר של חברת ‭.ATI‬ הוא מאפשר לקבל פרטים מדוייקים על החומרה שלכם, וממליץ מה להוסיף למחשב כדי להפוך אותו למהיר יותר עבור Vista.

 

בכל הקשור לתוכנות ושימוש במערכת ההפעלה, מיקרוסופט מציעה לצרכנים (כרגע בארה"ב בלבד‭,(‬אפשרות לנסות את Vista דרך האינטרנט מבלי להזדקק לרכישת התוכנה. באתר ‭www.windowsvistatestdrive.com‬ ניתן להריץ עותק אישי של ויסטה שעליו אפשר לנסות ולהתקין תוכנות שונות ולהרגיש את מערכת ההפעלה. במיקרוסופט מקווים שהאתר יבטל את הצורך של המשתמשים להשיג עותק לא חוקי של Vista רק בשביל לבדוק איך היא עובדת.

 

המשחקים משתפרים

ומה לגבי המשחקים? במיקרוסופט מבטיחים שהושם דגש מיוחד על התחום הזה. מאחורי הקלעים, מתברר, התקיים איחוד כוחות בין חטיבת המשחקים של חלונות לבין החטיבה במיקרוסופט שאחראית על ‭.Xbox‬

 

האיחוד הזה הניב בינתיים את טכנולוגיית ‭,DirectX 10‬ המשולבת ב-Vista, ומאפשרת ליהנות מתצוגה גרפית עשירה ומהירה יותר. הבעיה היא, שתמיכה מלאה ב־ ‭DirectX 10‬ אפשרית רק עם כרטיסי מסך המותאמים לטכנולוגיה החדשה, וכרטיסים כאלו הם עדיין בודדים בשוק ויקרים מאוד.

 

אם אתם מתכננים להשתמש במחשב החדש שלכם בעיקר למשחקים, כדאי לחכות עוד קצת עם הרכישה כדי להנות מהכרטיסים החדשים, ולא להזדקק להחלפת כרטיס בעוד מספר חודשים – כאשר יופיעו משחקים שכבר דורשים את ‭DirectX 10‬ כברירת מחדל.

 

אם אתם רוצים לקנות עכשיו מחשב חדש עם Vista, כדאי לשקול לקנות כרטיס גרפי זול במיוחד, ולשמור את ההשקעה בכרטיס הגרפי לשלב מאוחר יותר.

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו בימים ב'-ד' את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים