שתף קטע נבחר

תביעה נגד "אגאדיר": אתם מאפשרים לעשן

צעירה שסעדה במסעדת "אגאדיר" בתל-אביב הגישה תביעה בטענה שחוק העישון לא נאכף במקום. ל-ynet היא סיפרה: "תמיד אני מבקשת לכבות את הסיגריות במסעדות, אבל הפעם החלטתי שלא מוכנה שיעשנו לידי. ביקשתי שיאכפו את החוק, אך לא נעשה דבר. לכן החלטתי לתבוע אותם"

למרות החוקים המגדירים אזורי עישון במסעדות, ממשיכים חלק מהמעשנים להדליק סיגריות גם ליד כאלה שמעדיפים לנשום אוויר נקי, ובעלי המקום מתעלמים. סטודנטית מתל-אביב שאכלה עם חברותיה במסעדה בעיר החליטה לעשות מעשה ולתבוע את המקום משום שלדבריה חוק העישון לא נאכף. הסטודנטית, הדס סלע (23), דורשת פיצוי בגובה 2,000 שקלים.

 

בכתב התביעה שהוגש לבית משפט לתביעות קטנות בתל-אביב כתבה סלע, סטודנטית למשפטים ומדריכה על נזקי עישון בבתי ספר מטעם האגודה למלחמה בסרטן. "הגעתי יחד עם שתי חברותי למסעדת 'אגאדיר' בנמל תל-אביב במטרה לסעוד שם. למסעדה מקומות ישיבה בפנים ובחוץ, אך היות שחורף כל הסועדים נמצאים בפנים. במסעדה חלל משותף אחד- ולא הוקצה חדר נפרד לעישון, מכאן משתמע שאזור המסעדה כולו מוגדר על פי חוק כאסור לעישון בו".


מסעדת "אגאדיר" בנמל תל-אביב (צילום: ניב קלדרון)

 

סלע כתבה בתביעה כי היא הבחינה במעשנים במסעדה, אך הובטח לה שהם יתבקשו לכבות את הסיגריות. "כבר בפתח המסעדה איתרתי שולחן ובו בנות מעשנות. שאלתי את המארחת אם היא תוכל לבקש מהן לכבות את הסיגריות, היות שאני לא מוכנה לאכול במקום שמעשנים בו. כמו כן שאלתי האם המסעדה היא ללא עישון, והמארחת ענתה שתבקש מייד מכל המעשנים במסעדה, כולל אותן בנות, שיכבו את הסיגריות. חזרתי ואמרתי שאם היא צופה שסיגריות יודלקו אני מעדיפה מראש ללכת לאכול במקום אחר".

 

לטענת סלע תקוותיה התבדו למרות ההבטחות והסועדים המשיכו לעשן מסביבה. "שתי דקות לאחר שהתיישבנו אחת הבנות מהשולחן שליד הכניסה הדליקה סיגריה. ביקשתי מהמארחת שתאמר לה לכבות את הסיגריה, היא הנהנה לחיוב ואמרה: 'אל תדאגי- הבנות האלו לא יעשנו כאן יותר' והלכה לכיוונן. למרות שהגיעה ממש עד לשולחן שלהן כשניגשה לעמדת המסוף הצמודה לו- היא לא אמרה להן כלום. דקה לאחר מכן אישה שישבה לידי ממש על אותו מושב הדליקה סיגריה. ביקשתי ממנה בעצמי לכבות את הסיגריה, היא הביעה פליאה ואכזבה מן הבקשה, אך הציעה שתעבור לעשן בחלק אחר של המסעדה".

 

לפני צאתה מהמסעדה פנתה סלע לאחראית המשמרת כדי לברר למה לא אוכפים את חוק העישון במקום. "אחראית המשמרת אמרה שהמדיניות של המסעדה היא שאם למישהו העישון מפריע - הוא יכול לבקש או מישהו בשמו שיחדלו לעשן. על הבאר מותר לעשן. שאלתי אותה בציניות - האם לדעתה אלו דרישות החוק - לאפשר עישון אך לבקש מן המעשנים לחדול במידה וזה מפריע למישהו, והיא ענתה בחיוב".

 

סלע סיפרה ל-ynet מדוע החליטה לתבוע את המסעדה: "אני לא יכולה לצאת לשום מקום בארץ בגלל העישון. מדי פעם אני הולכות ל'אגאדיר' עם חברות לאכול אחרי משחק כדורגל ותמיד מעשנים לידי, תמיד אני מבקשת לכבות את הסיגריות אבל הפעם החלטתי שאני לא מוכנה שיעשנו לידי. ביקשתי מהמארחת שיאכפו את החוק לאיסור עישון במקום ציבורי ולא נעשה דבר. לא היו שלטים שאומרים שאסור לעשן, החלטתי שנמאס לי, ולכן תבעתי אותם".

 

ממסעדת "אגאדיר" נמסר כי הם טרם קיבלו את התביעה לידיהם, ולכן אינם יכולים להגיב.

 

דיון בכנסת בנושא עישון במקומות ציבוריים

ועדת הכלכלה של הכנסת תתכנס היום לדון בשתי הצעות חוק בנושא מניעת עישון: הצעת חוק של גלעד ארדן (ליכוד) בנושא מניעת עישון במקומות ציבוריים ועישון כפוי, והצעת חוק של ח"כ יואל חסון (קדימה) בנושא הגבלת עישון בקולנוע והגדלת הקנסות.

 

לדיון יגיעו נציגים ממשרד הבריאות, בתי חולים, משרד המשפטים ובעלי פאבים. יו"ר הוועדה, משה כחלון (ליכוד) אמר כי "הוועדה מתכוונת לקדם את החוקים לקראת קריאה ראשונה. הוועדה תעשה הכול כדי לשמור על בריאות הציבור מבלי לפגוע במקומות הבילוי".

 

הידיעה הראשונית התקבלה במייל האדום

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לא היו שלטים האוסרים עישון (אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים