שתף קטע נבחר

בדרך לאילת: הגבול הארוך פרוץ

במערכת הביטחון לא הופתעו מהפיגוע בעיר הנופש הדרומית. הכוחות אמנם תוגברו, המערך עובה - אבל גדר או מכשול ממשי אין בין ישראל למצרים. לפני מספר שבועות הוביל צה"ל יחד עם המשטרה וכוחות ביטחון נוספים, תרגיל נרחב באילת, שנועד לתרגל פיגוע בעיר

הפיגוע באילת הפתיע את עיר הנופש השלווה - אבל לא את צה"ל. במערכת הביטחון מדברים זה זמן רב על תרחיש, במסגרתו ייצא מחבל מתאבד מרצועת עזה וייכנס לעיר הדרומית. מפקד אוגדת אדום, תת-אלוף עימאד פארס, דיבר לא פעם על האפשרות שאילת תהווה יעד לפיגועים.

 

בצה"ל ובשב"כ מנסים להבין כיצד הגיע המחבל לשכונת איזידור באילת. בין הנתיבים שנבדקים: הסתננות מרצועת עזה לסיני, ומשם - דרך אחת הפרצות שבגבול הארוך - בחזרה לישראל. שאלה נוספת שנבדקת היא היכן קיבל המחבל את חומר הנפץ שהיה ברשותו, והאם קיבל סיוע בתוך ישראל.

 

גורמים צבאיים הוסיפו כי לא היתה התרעה לפיגוע למרות הפעילות באזור. במהלך 2006 תפסו כוחות צה"ל יותר מ-100 גורמי טרור שניסו לחצות את גבול ישראל-מצרים.

 

רק אתמול ערך אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט דיון באילת במסגרת הערכות המצב השוטפות. בדיון עלתה פעם נוספת סוגיית הפרצות בגבול המצרי, והדרכים להתגבר עליהן. לפני כשנה עמדה על הפרק תכנית בשם "שעון חול" שעיקרה הקמת גדר בגבול, אולם הרעיון נתקע בממשלה בעקבות בעיות תקציביות.

 

על אף שההערכה היא כי אכן המחבל הגיע דרך מצרים, עדיין בודקים בצ"ל ובשב"כ, גם כיווני חקירה נוספים ובוחנים דרכים אחרות מהם עשוי היה המחבל להגיע. לפני מספר שבועות הוביל צה"ל יחד עם המשטרה וכוחות ביטחון נוספים, תרגיל נרחב באילת, שנועד לתרגל פיגוע בעיר.

 

בצה"ל גם עיבו בשנה האחרונה באופן משמעותי את הגבול שבין ישראל למצרים. כוחות רבים נפרסו בשטח, במטרה ללכוד מסתננים. הנחת היסוד הייתה שארגוני הטרור ינסו לנצל את הפלטפורמה של המבריחים הפליליים, במטרה לבצע פיגוע על רקע לאומני.

 

גורם צבאי אמר כי הפיגוע חייב להדליק נורה אדומה בקרב מקבלי ההחלטות, בכל הקשור להשקעה לאורך הגבול. בעבר עלה הנושא של הצבת גדר משמעותית באזור, אולם הנושא הוקפא בשל בעיות תקציביות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פרצות בגבול הדרום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים