שתף קטע נבחר

לא שילוב ראוי

שילובן של חיילות בתפקידים מגוונים יותר בצבא הוביל להקמת "מינהלת השילוב הראוי", שאמורה הייתה לדאוג לכך שלא יהיו התנגשויות בין הצרכים של חיילים דתיים לשירותן הצבאי של הבנות. יעקב, לוחם דתי בגבעתי, לא מרגיש את זה בשטח. להפך

לכאורה הייתה אמורה הקמת מינהלת "השילוב הראוי" בצה"ל להיות התשובה ההולמת של הדת להתערותן ההולכת וגוברת של נשים במסגרות הצבאיות השונות, ולתת פיתרון לכל בעיה שתצוץ. אבל מתברר שרעיונות לחוד ומציאות לחוד.

 

כבר בתחילת שירותי הצבאי, בעת שהותי בבסיס הטירונים, הייתי נתקל לא אחת בתופעות לא צנועות, ואף יותר מכך. לעתים קרובות מדי היו נכנסות חיילות למגורי הבנים באין מפריע, למרות שהיה מדובר בשעות בהן התארגנו לשינה, הלכנו או חזרנו מהמקלחת והיה נוצר מצב מאוד לא נעים.

 

אם עד היום נאלצנו להתמודד עם התופעה שבה הסגל הפיקודי הצבאי משתמש בתירוץ ה"מבצעי" להתיר כל דבר שאסור הלכתית, הרי שעתה אנו נאלצים להתמודד עם התירוץ החדש - "שילוב ראוי".

 

לא מתאים לך שבוע נופש יחידתי מעורב במלון ובריכה? בעיה שלך, "שילוב ראוי". הופעה של זמרות? אל דאגה, "שילוב ראוי". יום ספורט יחידתי? כמובן - "שילוב ראוי". אם תוכנית השילוב הראוי באמת הייתה פותרת את הבעיות שבהן עלול להיתקל חייל דתי במסגרת אירועים שכאלה, דיינו. אלא שלצערנו לא רק שהיא לא פותרת אותן - היא גורמת לחייל להיות חסר אונים אל מול התופעה.

 

אגב, הצצה חטופה ב"במחנה" יכולה להבהיר לנו במדויק איך מתקבלת התוכנית הזו בצבא. לכתבה המדברת על עניינים

טכניים במינהלת השילוב הראוי צורפה תמונה שכביכול אמורה להמחיש את נושא הכתבה. ומה רואים בצילום? חיילים וחיילות חבוקים זה בזו. וכבר ידוע שתמונה אחת שווה אלף מילים.

 

האמת היא שגם בציבור הדתי תלוי אשם מסוים. באותו גיליון של "במחנה" מתוארת כיצד הוקמה לא מזמן מכינה קדם צבאית דתית חדשה לבנות. מה שעד היום היה בגדר תופעת שוליים של מיעוטי יחסי בציבור הדתי, עומד לקבל גושפנקה הלכתית-דתית במסגרת כמעט-צה"לית. אז אם הרפורמה ביחסי דת וצבא מתחילה כבר אצלנו פנימה, מה לנו כי נלין על יחסו המאכזב של הצבא לכך?

 

כדאי וניתן לעצור את הבעיה כבר עכשיו. לא לכל פתרון הלכתי לבעיות בצבא צריך לפתוח מינהלת חדשה עם שמות מפוצצים, אפשר ורצוי פשוט להוסיף ולרענן כמה פקודות מטכ"ל. אם בצבא הוחלט לערב את בנות המין היפה בתפקידים חדשים, שיבושם לו. אבל חשוב עוד יותר לשמור על הסטטוס קוו הקיים ולא לחייב חייל דתי לצאת לנופש מעורב.

 

השירות הצבאי כיום בכללו מהווה אתגר עצום לחייל הדתי, ואין שום סיבה שבשם הדת נקשה עליו עוד יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
סיטואציות בעיתיות בשירות. חיילים וחיילות
צילום: חגי אהרון
מומלצים