שתף קטע נבחר

לא רק ריאות: זיהום אוויר מגביר הסיכון למחלות לב

אם לא די במחלות נשימה מחזק מחקר חדש שכלל עשרות אלפי נשים תוצאות קודמות שמעידות: זיהום אוויר מגביר את הסיכון להתקף לב ושבץ מוחי אצל נשים

עוד סיבה לעבור לפרברים, או לפחות לרחוב פחות סואן: מחקר חדש רחב היקף שכלל עשרות אלפי נשים מגלה כי זיהום אוויר מגביר את סיכון התמותה ממחלות לב ושבץ מוחי, הרבה יותר מכפי שנודע עד כה. הממצאים המדאיגים פורסמו בגליון החדש של כתב העת הרפואי New England.

 

בשבוע שעבר הראה מחקר (ראה מסגרת) שנערך על ידי חוקרי אוניברסיטת קליפורניה כי מגורים בסמוך לרחוב סואן פוגמים בהתפתחות הריאות של הילד ומגבירים את הסיכון למחלות ריאה. אך כאמור, זיהום האוויר פוגע ישירות גם בבריאות המבוגרים.

 

במחקר החדש עקבו החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון אחר 65,893 נשים בגילאי 50 עד 79 ללא עבר של מחלות לב וכלי דם, המתגוררות ב-36 ערים שונות. 

 

במחקר שנמשך שש שנים, נכללו רק נשים בגיל הבלות. על פי אחת הטענות, קבוצת נשים זו רגישה במיוחד להשפעת זיהום האוויר, במיוחד בשל העובדה שבגיל זה נתונות הנשים בסיכון גבוה ממילא ללקות במחלות לב וכלי דם.

 

לאחר שנכללו גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, מצאו החוקרים כי איכות האוויר הייתה קשורה באופן הדוק לסיכון למות ממחלות לב ושבץ מוחי. החוקרים מצאו כי חלקיקים זעירים בזיהום האוויר, בעיקר אלה שנפלטו מאגזוזי כלי רכב, מפעלים ומקורות תעשייתיים אחרים, היו המרכיבים העיקריים שהביאו לסיכון התמותה המוגבר.

 

החוקרים מצאו כי נשים שגרו בקרבה הגדולה ביותר לאיזורים בעלי שיעור זיהום גבוה, נשאו את הסיכון הגבוה ביותר לבריאותן, בעוד שנשים שהתגוררו בערים נקיות יותר, היו בעלות הסיכון הנמוך ביותר למות ממחלות לב וכלי דם.

 

עוד הראו ממצאי המחקר כי כל עליה של 10 יחידות בריכוז החלקיקים המזהמים באוויר, הביאה לעליה של 76 אחוז בסיכון למות ממחלות לב. ככל שהחשיפה למזהמים הייתה ארוכה יותר, כך גדל סיכון התחלואה בהתאם.

 

כך למשל, תושבי בירמינגהם, אחת הערים המזוהמות ביותר שנכללו במחקר, היו בעלות סיכון מוגבר של 76% למות ממחלות לב, בהשוואה לתושבות טוסקון באריזונה, אחת הערים שידועות בדאגה לאיכות הסביבה.

 

"חייבים לחשוב ברצינות על זיהום האוויר", אמר ד"ר ג'ואל קאופמן, ראש צוות החוקרים, "זיהום אוויר אינו סתם מיטרד. הוא משפיע ישירות על בריאות האדם. אנו חייבים לעשות כל מאמץ כדי להפחית את החשיפה למזהמים בכל דרך שהיא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
זיהום אוויר. סיכון תמותה גבוה
צילום: איי אף פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים