שתף קטע נבחר

פסיקה: חובה לחתום על כרטיס תרומת איברים

הרב ראם הכהן, רב היישוב עתניאל, הלך צעד קדימה מעבר לפסיקות המאשרות תרומת איברים וקבע כי מוטלת על כל אדם החובה לעשות כן. "החתימה מסייעת להצלות חיים עתידיות ולכן דוחה את איסור ניוול המת", הוא קובע

"חובה לחתום על כרטיס א.ד.י לתרומת איברים" - כך קובע הרב ראם הכהן, רב היישוב עתניאל וראש הישיבה ביישוב. הדברים פורסמו בעלון "שבת בשבתו", שהופץ בסוף השבוע בבתי הכנסת בארץ. בעבר כבר קבעו רבנים רבים כי מותר לתרום איברים, אולם פסיקתו של הרב הכהן הולכת צעד קדימה וקובעת כי יש חובה לעשות כן.

 

עם זאת, הרב הכהן מדגיש כי "מכיוון שבמציאות המסובכת בה אנו חיים קשה לראות פיתרון ליהירותם של הרופאים, שלא קיבלו את תנאי הרבנות הראשית, יש לסמן על גבי הכרטיס את האפשרות שהתרומה תתבצע 'רק באישור איש דת לפי בחירת המשפחה'".

  

למרות שלדברי הרב תרומת איברים דורשת "דיון רחב", הוא מונה בקצרה את שלוש הנקודות העיקריות הנוגעות לעניין: האחת - חובת ההצלה על-ידי תרומת איברים, השנייה - איסור ניוול המת, הלנתו והנאה ממנו, והשלישית – קביעת רגע המוות.

 

בנושא חובת ההצלה כותב הרב: "כל חתימה מקרבת את מדינת ישראל לאפשרות להשתמש בבנק האיברים הבינלאומי, וממילא החתימה מסייעת להצלות חיים עתידיות". באותו הקשר הוא מתייחס גם לאיסורי ניוול המת וכותב: "ודאי שאיסורים אלה נדחים מפני פיקוח נפש".

 

רגע המוות

בהידרשו לרגע המוות מעלה הרב הכהן את מחלוקת הפוסקים בקביעת הרגע בו מוגדר האדם כמת. לדבריו, יש שתלו את רגע המוות בנשימה - שהמת צריך להיות 'מוטל כאבן דומם'. לפי הגדרה זו אין כל אפשרות מעשית להשתיל לב, כיוון שברגע בו מפסיק הלב לפעום, אי אפשר להשתילו.

 

הוא ממשיך ומסביר כי לעומתם, היה מי שקבע (הגר"מ פינשטיין והגר"ש גורן) את רגע המוות במות גזע המוח, כמקובל ברפואה המודרנית, "וממילא ישנה אפשרות להשתיל לב". בדרך זו, הוא מציין, נקטה גם ועדת ההשתלות של הרבנות הראשית - אלא שהוועדה התנתה את ההיתר להשתלת איברים בכמה תנאים "שלמרבה הצער הרופאים, ביהירותם, סירבו לקבל".

  

בסופו של דבר, הרב מסכם שישנה חובה לחתום על תרומת איברים. "מבחינה חוקית אין אפשרות לתרום ללא הסכמת המשפחה ואילו עליה חלה החובה לקיים את דברי המת", הוא קובע. "ובוודאי שתבחר המשפחה רב הבקיא בעניין אשר יוודא את יישומם של תנאי הרבנות הראשית, ולא תצא תקלה מתחת ידינו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרטיס אדי. להציל חיים
צילום: בית החולים אסף הרופא
מבצע החתמה על הכרטיסים
צילום: בית החולים אסף הרופא
מומלצים