שתף קטע נבחר

"להיות אספן זה אושר עילאי"

הדי אור אוסף כבר 25 שנה בקבוקי אלכוהול מיניאטוריים, ויש לו כבר 2,381 פריטים. והכל התחיל מבקבוקון אחד אותו קיבל מדיילת בטיסה לארצות הברית. האספנים - כתבה ראשונה בסדרה

מזה 25 שנה אוסף הדי אור בקבוקוני אלכוהול מיניאטוריים. אותם בקבוקונים אותם אנו מקבלים בטיסה או במקרר בית המלון, הפכו אצל אור לאוסף מרשים של לא פחות מ-2,381 פריטים, שכולם מסודרים בסדר מופתי בעליית הגג של האיש, אי שם בשכונת יוקרה בתל אביב.

 

"הכל החל בבקבוק אחד אותו קיבלתי מהדיילת בטיסה לארצות הברית", מספר אור. "לאחר שהתחתנתי, קיבלתי מאשתי עוד כמה בקבוקים שהיא אספה - ומשם זה הפך למסע אחרי עוד ועוד בקבוקונים. כיום אני גאה להיות אספן רשמי שלהם ונמצא בקשר עם אספנים בכל העולם, בזכות האינטרנט", מתגאה אור תוך שהוא מלטף באהבה בקבוקון קטנטן של B&W משנות העשרים.

 

צריך להיות במחיצת האיש ומשפחתו כדי להבין את עומק ההנאה הנשאבת בבית המשפחה מהעיסוק באספנות. תכננו לצלם את כל בני הבית – איש איש והאוסף שלו, אולם מהר מאוד הבנו שאי אפשר אפילו לחלום "לכסות" את כל האוספים בכתבה אחת, ולכן עוד תשמעו ממשפחת אור בעתיד.

 

"כולם נדבקו ממני, כל אחד עם האוסף שלו" מפרט אבי המשפחה. "בתי הראשונה עם אוסף מחזיקי מפתחות" (המכסים קירות שלמים לידיעתכם), "איבון אשתי עם בתים מיניאטוריים, ובתי השנייה עם אוסף בובות. אנו בהחלט משפחה של אספנים".

 

לקח לי לא מעט זמן להגיע אל האיש. האספנים הינם אנשים גאים מאוד שאינם מתלהבים מחשיפה לתקשורת. לאחר דין ודברים לא קל בפורום האספנות שב"תפוז", ניתן האור הירוק והגענו לביתו של האספן הראשון.

 

"אתה צריך להבין שמי שלא עוסק באספנות, לא יכול להבין את העיסוק הכפייתי הזה", אומר אור. "אני מוותר על כמה שעות שינה כל לילה כדי לגלוש ב-eBay ולראות מה התחדש בשוק. המזל שלי הוא שהקצבתי לעצמי תקציב לבקבוק –כך שאם אני לא עומד בו או שיש שרוט אחר שמוכן לשלם עליו מחיר שאני לא יכול לעמוד בו – הבקבוק נכנס לאוסף השני שלי".

 

לשאלתי מהו אותו אוסף, צוחק אור ומסביר: "יש לי שני אוספים- הראשון הוא זה שסביבך, והשני הוא של כל אותם בקבוקים שאין לי..."

 

"לשתות מהבקבוקונים זה כמו להכניס חזיר לבית הכנסת"

אור הכניס אותנו לעולמו והפסקנו את הצילומים כדי לגמוא בצמא את התיאורים שלו: "הנה כאן אתה רואה שני בקבוקים זהים, נכון"? אומר ומראה לכתב האוויל את מה שנראה בדיוק אותו הדבר. "אם תשים לב תראה שאלו בקבוקי "סטוק" שעל הראשון שיוצר בשנות השלושים כתוב "פלסטינה" ואילו על השני רשום "ישראל". לא הספקנו להתעמק והדי מראה לנו את "השכונה ההולנדית" שלו: לא פחות משמונים מודלים של בתים הולנדיים שכל אחד נוצר על סמך בית אמיתי: "כשאתה טס בחברת התעופה ההולנדית במחלקת עסקים אתה מקבל בקבוקון שבנוי כמודל על סמך בית אמיתי וקיים". http://www.xs4all.nl/~wiltheo/all_82_houses_on_one_page.htm. לי יש אוסף של שמונים בתים והאמן לי שאשים את ידי גם על השבעה שחסרים לי".

 

הדי מזדעזע כשאני שואל אותו אם אפשר לשתות את תכולת אחד הבקבוקים שמצא חן בעיני. "לשתות מהבקבוקונים עבורי זה כמו להכניס חזיר לבית הכנסת ביום כיפור כשהשומן שלו מטפטף על ספר התורה. אני מזדעזע כשאני רואה אנשים שותים מהבקבוקונים, ומתחנן שישתו מהגדולים ויניח לקטנים כי ברגע שנגעת ופתחת אותו הוא לא שווה מאומה יותר".

 

הדי מציג לנו בקבוקוני "פיגורות" כלומר כאלו שנוצקו כדמויות, אוסף של בקבוקי "אינקה" משנות ה-40 (יש תווית רשמית עם התאריך) ועוד מאות בקבוקונים שלכל אחד יש סיפור אותו מדקלם האיש בבהירות קולחת. "להיות אספן זה אושר עילאי, קשה לי לקמץ את זה במילים לדוגמא התחושה כשאתה משלים סדרה שאתה רודף אחריה עשרים שנה, לאחר ששמת ידך על הפריט האחרון מאותה סדרה, אתה הולך ימים שלמים כמו אדיוט עם חיוך מרוח על הפנים, כשאין מצב שאתה משתף מישהו באושר שלך כי קשה מאוד להבין את ההישג. כשחבר אספן שמלווה אותך שומע אז הוא שמח, אבל לשאר האנשים קשה מאוד להבין את התופעה".

 

ואז הגענו לשאלה אותה האספנים שונאים יותר מכל: "כמה שווה האוסף שלך?" אני שואל, ויודע בדיוק לאן אני נכנס. האיש מסתכל בי ומבטו פשוט מפלח אותי :"אתה יודע מה? כל כך רואים שאתה לא אספן, זה פשוט לא ייאמן שאתה שואל אותי שאלה שכזו. אין לי מושג כמה זה שווה, אני יודע שתמורת מיליון דולר אני לא אמכור את האוסף, זה ממש לא חשוב לי כמה זה שווה. זה שלי, עבדתי בשביל זה מעל ל-25 שנה, השגתי את זה, ואין לאוסף כזה מחיר".

 

החלטתי לסיים בשאלה מקורית ושוב "חטפתי" בין העיניים כששאלתי איזה בקבוקון הכי יקר לו מכל האוסף – " יש לך ילדים נכון מישל?" שואל האיש, וכשאני מהנהן בראשי הוא אומר "אז אל תשאל אותי מי הבקבוק היקר לי מכולם ואני לא אשאל אותך מי הילד היקר לך מבין ילדיך".

 

בדרכנו הביתה, כשדלית הצלמת מאיצה כדי להספיק ולראות את הדרבי בכדורגל, לא יכולתי שלא לחשוב על עשרות אלפי השעות אותם השקיע האיש באיסוף הבקבוקונים המיניאטוריים שלו. לאחר כמה דקות הבנתי שכדי להבין את עולמם של האספנים עליך להיות כזה בעצמך, ואולי יום אחד אבין את עולמם של האנשים המיוחדים הללו. בינתיים אנו נבקר כל שבוע אספן אחד שכזה, עד אשר "נידבק" בחיידק שסביר להניח שיגזול את רוב זמננו.

 

ואם לכם יש במרתף כמה בקבוקונים שכאלה, הדי ישמח אם תיצרו עימו קשר למייל yhorr@017.net.il ותעשירו את עולמו. ומי יודע, אולי מכם יצמח אספן חדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבקבוקונים. 2,381 פריטים
צילום: דלית שחם
הדי אור. לא מוכר בעד שום הון שבעולם
צילום: דלית שחם
מומלצים