שתף קטע נבחר

ביהמ"ש קיבל בקשה לתביעה ייצוגית בגין הקטנת מוצר
בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בקשה לתביעה ייצוגית נגד הנקל סוד, שהקטינה את משקל אריזת אבקת הכביסה קומפקט סוד פרפיום בלי לשנות את המחיר. השופטת נורית אחיטוב: הדמיון הפיסי בין האריזות עלול להוות הטעיה של הצרכן ברמה העולה על אפשרות סבירה

לחברות שהקטינו בשנים האחרונות את כמות המוצר שהם משווקת באריזות יש סיבה לחשוש. זאת, לאחר ששופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, נורית אחיטוב, קיבלה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הנקל סוד בגין הפחתת כמות אבקת הכביסה באריזת קומפקט סוד פרפיום מ-1.5 ק"ג ל-1.25 ק"ג, מבלי לשנות את גודל האריזה ומבלי להפחית במחיר. 

 

בתביעה, שהוגשה בשנת 2003 על ידי ז'קלין טורבתיאן באמצעות עו"ד שלמה הרדי וסמדר כהן, נטען כי הפחתת כמות אבקת הכביסה בכל חבילה מבלי ליידע את הצרכנים תול השארת המחיר על כנו, מהווה הצגת מיצג שווא והטעיה.

 

בית המשפט קבע, כי במקרה הנדון "הדמיון הפיסי בין האריזות עלול להוות הטעיה של הצרכן ברמה העולה על אפשרות סבירה, וההטעיה חזקה עוד יותר כאשר מדובר במוצר צריכה בסיסי הנרכש בקביעות ובתדירות על ידי צרכנים. קניית המוצר באריזות החדשה במחיר זהה לקנייתו באריזה הישנה והגדולה יותר מהווה נזק והמשיבה לא הצליחה לסתור את הקשר הסיבתי ביניהם". 

 

לכן, קבע בית המשפט כי "בהתקיימותם של יסודות אלו - ברמות הדרישה הראייתיות הקבועות בחוק התובענות הייצוגיות - מתיימת למבקשת עילת תביעה אישית, המהווה אחד מהתנאים לאישור תביעה ייצוגית".  כמו כן קבע בית המשפט כי "מתקיימים בעיניינו שאר התנאים לאישור תובענה ייצוגית"

 

בית המשפט גם פסל את טענות הנקל סוד כאילו מדובר במוצר משופר, וקבע כי הדבר "בשום מקום לא צוין כי יש בשינויים אלו משום שינוי המוצר".

 

לגבי הנזק לצרכנים: התובעת טענה כי מחירה של אבקת הכביסה, הן באריזה החדשה והן בישנה, היה 12.90 שקל. בית המשפט קבע כי התביעה תתייחס ללקוחות שרכשו את אבקת הכביסה מסוג קומפקט סוד פרפיום בחבילות במשקל 1.5 ק"ג לפני החודשים יולי-אוגוסט 2003, והמשיכו לרכוש את אותו מוצר בחבילות של 1.25 שקל לאחר חודשים אלו ועד יום הגשת הבקשה - 24 בנובמבר 2003. הפיצוי יהיה 16.66% ממחיר המוצר כפי שנמכר בחבילות 1.5 ק"ג, בהתאם לשימוש של כל תובע.

 

יוחי גבע: הפסיקה תמנע מעשים דומים

עו"ד יוחי גבע, המנהל 32 בקשות לתביעות ייצוגיות נגד חברות שונות בנושא זה, אמר בתגובה כי "כמשרד שמנהל

עשרות תביעות בגין הטעיות דומות שנעשו למאות אלפי צרכנים בישראל, אנחנו מקבלים בקורת רוח את פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב, וסוברים שבעקבות פסק הדין הזה יימנעו מעשים דומים על ידי חברות רבות רבות בישראל שגרנו נזק עצום לציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים