שתף קטע נבחר

הרב צפניה דרורי יוצא להגנת אלוף פיקוד מרכז

ובא רבה של קריית שמונה, ופסק דין רודף על רבנים שפסקו דין מוסר על אלוף פיקוד המרכז, שהרחיק מבתיהם פעילי ימין קיצוני ביש"ע. מצלצל לכם מוכר? פחות מחודשיים לפני פסח, קבלו את חד גדיא 2007

המשנה לפרקליט המדינה בחברה טובה: אחרי שהורה עו"ד שי ניצן על פתיחת חקירה בעקבות "דין מוסר" שנפסק על אלוף פיקוד המרכז יאיר נווה, מגנה את הדברים בחריפות גם רב העיר קרית שמונה וראש ישיבת ההסדר במקום, הרב צפניה דרורי, מבכירי רבני הציונות הדתית.

 

בשו"ת שמתפרסם באתר הישיבה נשאל הרב דרורי כיצד ייתכן שאנשים שהוסמכו לרבנות מפרסמים פסק דין חמור כל כך שמשמעותו מוות, והוא ענה בתקיפות: מי שפוסק כך – עליו עצמו חל דין רודף.

 

"רציתי לדעת מה הכוונה שנפסק דין מוסר לאלוף נווה" היקשה הגולש. "אם הכוונה למוות - איך רבנים שהוסמכו לרבנות פוסקים כאלה דברים?". תשובתו של הרב דרורי הייתה קצרה ונוקבת: "כל מי שפוסק דין מוֹסֶר למפקד שמציל רבים מישראל - הֵחִיל על עצמו דין רודף".

 

אב "בית הדין לענייני דת ומדינה בחסות הסנהדרין", הרב ישראל אריאל, מסר בתגובה כי בית הדין לא פרסם ברבים כל פסק הלכה בעניינו של האלוף נווה. "אכן התקיים דיון, אך מסקנותיו נשלחו במכתב אישי לאלוף". הרב אריאל הוסיף כי כל הפרסומים בעניין הם מגמתיים וההדלפות באו מכיוונו של נווה, והדגיש: "אנחנו לא הוצאנו שום הודעה לתקשורת או לציבור".

 

יוצאים להגנת נווה

אין זו הפעם הראשונה בה מתפרסם גינוי רבני פומבי לפסק הסנהדרין. אל חברי הכנסת והגופים האחרים בימין שמחו על הדברים הצטרף גם הרב אהרון בינה, ראש ישיבת "נתיב אריה" שברחבת הכותל המערבי, בשם "חברים נאמנים".

 

תחת הכותרת "בל תשוח קומתך" פורסמו בשבועות האחרונים מודעות תמיכה בולטות בעיתוני השבת, דתיים ושאינם, הממוענות ל"מכובדנו וחברינו האלוף יאיר נווה הי"ו". הרב בינה והחברים כותבים כי הם מצדיעים לאלוף הפיקוד ומגדירים אותו כמי שמוכן למסור את הגוף והנפש למען ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. "אנו עומדים לימינך בשעות הלא קלות שאתה ומשפחתך חווים", כתבו התומכים האנונימיים. עד היום מנסים ברחוב הדתי לפענח את זהות מממן הקמפיין.

 

הרקע: ההרחקה, ההפגנות והפסיקות

כזכור, לפני כשבועיים קבע גוף המכנה עצמו "בית הדין לענייני דת ומדינה בחסות הסנהדרין" כי אלוף פיקוד המרכז יאיר נווה "מחטיא את הרבים, מוסר ומטיל אימה על הציבור שלא לשם שמיים", זאת לאחר שחתם על צווי ההגבלה שנמסרו לכמה פעילי ימין קיצוני ביש"ע.

 

בהודעה שנשלחה לנווה עצמו מייחס לו בית הדין את הכנת השטח להרס היישובים ולמסירתם לאויב, וכן עבירה על איסור "לא תעמוד על דם רעך". האלוף התבקש במכתב לעיין בהלכות חובל ומזיק ברמב"ם וללמוד מהו דינו של המוסר. "בסעיף י"א פרק ח', בהלכות חובל ומזיק של הרמב"ם נאמר - 'אם הוחזק למסור הרי זה ייהרג, שמא ימסור אחרים'" ציטטו הדיינים, וגם: "מותר להרוג המוסר בכל מקום, ואפילו בזמן הזה שאין דנין דיני נפשות, וכל הקודם להרגו זכה'".

 

"אין לשכוח את פעולתך המוצלחת בעצם הימים האלה ביהודה ושומרון להגנת הארץ" כתבו בבית הדין, ואיזנו מייד: "אך אין בכל אלו לכפר על זעקה אחת של שילד שאביו גורש מביתו ועל דמעת אישה הזועקת על גירוש בעלה".

 

בעקבות הדברים הורה בשבוע שעבר המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שי ניצן על פתיחת חקירת משטרה נגד חמשת הרבנים שחתמו על המכתב, בחשד לאיומים והסתה לאלימות. החמישה הם הרבנים ראובן הס, יהודה אדרי, עידו אלבה, וישראל אריאל והפרופ' הלל וייס. המשטרה תבחן את היקף פרסום המסמך ואת מידת השפעתו של בית הדין.

 

רוצים לדבר על זה? כנסו לפורום בני ישיבות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף נווה. חולל סערה בציבור
צילום: דודי ועקנין
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
הרב צפניה דרורי. מחשובי רבני הציונות הדתית
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
צילום: ניב קלדרון
הפגנה מול בית האלוף
צילום: ניב קלדרון
מומלצים