שתף קטע נבחר

"פרידמן ישמור על מעמד ביהמ"ש העליון"

רה"מ אולמרט פתח את ישיבת הממשלה המיוחדת באיתות הרגעה למערכת המשפט: "כהונתו של פרופסור פרידמן תבטיח את כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון". עם זאת, אולמרט הבטיח גם "מינוי שיאפשר את הגברת הרפורמות". המינוי אושר פה אחד, ואפילו היועץ מזוז הצטרף לברכות: "זה מינוי לתפארת"

"כהונתו של פרופסור פרידמן תבטיח את כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון". כך אמר הערב (יום ג') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בישיבת הממשלה שכונסה כדי לאשר את מינוי שר המשפטים החדש, הפרופסור דניאל פרידמן. המינוי אושר פה אחד על ידי חברי הממשלה. מחר יובא לאישור מליאת הכנסת.

 

ראש הממשלה ציין: "אני משוכנע שהמינוי יאפשר לנו להגביר עוד יותר את הלחימה בפשיעה ואת הרפורמות שאחנו רוצים לחולל במערכת המשפט, היתר כדי לקצר באופן משמעותי את התהליכים ואת זמן הטיפול בתיקים משפטיים, תיקי חקירה וכדומה. כהונתו של פרופסור פרידמן תבטיח שמירה והגנה על זכויות האזרח, תושבי ישראל, מוסדות אכיפת החוק ובראש ובראשונה על כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון".

 

בדבריו סיפר אולמרט על תהליך המינוי. "המינוי הזה של פרופסור פרידמן בא בעקבות ההחלטה שלא מאפשרת לנו להשיב את חיים רמון לתפקיד שר המשפטים, בנסיבות שעוררו צער עמוק ואכזבה. קיימתי התייעצויות סביב המינוי גם עם שרים בממשלה וגם עם אישי משפט בכירים במדינת ישראל. היתה הסכמה שפרופסור פרידמן הוא מועמד משכמו ומעלה, מגדולי מומחי המשפט במדינת ישראל. מדובר באדם שזכה להכרה בינלאומית רחבה בעקבות מאמריו וספריו השונים בתחומים רבים ומגוונים של תורת המשפט".

 

גם היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, הצטרף לברכות. "פרופסור פרידמן הוא מחשובי המשפטנים בישראל. מינויו הוא לתפארת מדינת ישראל". מזוז סיפר כי שוחח בצהריים עם פרופסור פרידמן וסיכם כי יעבדו בשיתוף פעולה והרמוניה.

 

פרס רודף פרס

בצהריים נודע כי פרידמן, מי שביקר את מערכת המשפט, את היועץ מזוז והפרקליט שנדר, הוא שיתמנה לתפקיד שר המשפטים. פרידמן נבחר להיות מחליפו הקבוע של חיים רמון, שהורשע במעשה מגונה בקצינה. מחר יובא המינוי לאישור מליאת הכנסת.

 

פרידמן (71), דור שביעי בארץ, שימש בעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, הקים את הפקולטה למשפטים במכללה למינהל וזכה בשורה של פרסים יוקרתיים ובהם פרס ישראל למשפט. במשך שנים רבות עסק בהוראה בתחומי משפט מינהלי, דיני ביטוח ודיני חוזים.

  

כל עוד התנהל משפט רמון, ביקש ראש הממשלה אולמרט שלא לחולל שינויים קבועים במשרד המשפטים. לפיכך, לא עמד בראשו שר קבוע מאז אוגוסט 2006, אז התפטר רמון עם הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה על כתב האישום נגדו. את מקומו החליף באופן זמני שר הבינוי והשיכון מאיר שיטרית, ולאחר מכן מילאה את התפקיד שרת החוץ ציפי לבני, ששימשה בתפקיד זה גם בממשלה הקודמת. כעת, עם ההרשעה, עלו שמות רבים כמועמדים לאייש את התפקיד באופן קבוע - ופרידמן גבר על כולם.

 

שרת המשפטים היוצאת, ציפי לבני, אמרה כי "ראוי שיעמוד בראש משרד המשפטים שר במשרה מלאה. אמון הציבור במערכת המשפט ירד ואנו מחוייבים לחזק את אמונו במערכת המשפט ואכיפת החוק. זו המשימה המונחת על כתפיו של פרופסור פרידמן".

 

בשדרת המשפטנים הבכירים והוותיקים בארץ, בולט פרידמן כדעתן ובעל חשיבה מקורית ואמיצה, שלא היסס לצאת חוצץ נגד נורמות שנוהגות במערכת המשפטית זה שנים רבות. בשנים האחרונות נשמע קולו ברמה בכל האמור לשיטה שבה נבחרים שופטי בית-המשפט העליון בכלל, והנשיא בפרט. פרידמן התנגד לדרך מינויה של הנשיאה דורית בייניש והוביל את המאבק לבחירתה של פרופ' נילי כהן לבית-המשפט העליון. "ההרכב של בית המשפט העליון רחוק כבר היום מלעורר התפעלות, ולאחר פרישתו של הנשיא ברק הוא יהפוך לבית המשפט העליון החלש ביותר בתולדות המדינה", אמר פרידמן ערב פרישתו של ברק. "בד בבד מסתמנת ירידה באמון הציבור בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר הנכנס, דניאל פרידמן
צילום: מיכל ראש בן עמי
צילום: דודי ועקנין
בירך. אולמרט
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
מינוי לתפארת. מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים