שתף קטע נבחר

משטרת התנועה לא תיתן דו"חות על עבירות חניה

משטרת התנועה הארצית הורתה לשוטרים ולמתנדבים לא לתת יותר דו"חות חניה, גם לא למי שחונה בחניית נכים, באדום לבן או בחנייה כפולה. הם מסבירים שהמטרה היא "יותר דו"חות איכותיים". דובר משטרת התנועה: "קיבלנו המון פניות מחברות ליסינג לביטול דו"חות"

האם הכאוס התחבורתי בערים עומד להחריף? ל-ynet נודע כי משטרת התנועה הורתה לשוטרים ולמתנדבים לא לרשום יותר דו"חות חניה בכבישים העירוניים, גם אם חניתם בחניה כפולה, בחניית נכים או באדום לבן. במשטרת התנועה אומרים בתגובה: "השוטרים צריכים להתמקד בדו"חות איכות שמונעים תאונות דרכים". הם מבהירים כי ההנחיות החדשות נוגעות רק למכוניות ללא נהגים, וכי אם יימצא הנהג בסביבה, הוא יקבל דו"ח.

 

אז מה יהיה? הפקחים העירוניים יצטרכו לשאת לבדם במלאכה. יש להניח שבתל-אביב הם ימשיכו לתפקד. בערים החלשות יותר, הכאוס התחבורתי יהיה בלתי נסבל.


חנייה כפולה בדרך השלום בגבעתיים (צילום: עופר עמרם)

 

שוטרים ומתנדבי התנועה במשטרת מרחב שרון, הרגילים לאכוף את החוק גם נגד עברייני חנייה, הופתעו לקבל הנחיות חדשות בכל הקשור לעבירות תנועה המבוצעות בערים ובישובים. על-פי ההנחיה, אין לרשום דו"חות לנהגים החונים בניגוד לחוק. מבדיקת ynet מתברר כי ההנחייה הועברה גם לשוטרים ולמתנדבים במרחבים אחרים.  

 

אחד המתנדבים סיפר ל-ynet: "אחת ההנחיות היא לא לרשום דו"ח לנהג שחונה בחניה כפולה אם הנהג לא ברכב", סיפר אחד המתנדבים, "זו הנחיה מוזרה. אם רכב חונה בחניה כפולה וחוסם נתיב נסיעה, אנחנו צריכים לחכות עם הניידת ולחסום בכך נתיב נסיעה עד שהנהג יבוא. ואם הוא לא בא? נחכה כל היום? אז בפועל אנחנו לא רושמים דו"ח וגם לא מחכים לנהג".

  

בנוסף, מתעלמים השוטרים ממכוניות שחונות בחניית נכה, על המדרכה ובמקומות המסומנים באדום לבן. "הנחיה נוספת שקיבלנו היא שאם נתפס נהג שנוהג ורשיון הנהיגה לא עליו, הוא לא מקבל דו"ח. מה שאנחנו צריכים לעשות זה לבדוק במסוף, ואם רואים שיש לו רשיון, משחררים אותו מבלי שיקבל דו"ח ומבלי שיצטרך להתייצב ולהציג רשיון נהיגה בתחנת המשטרה כפי שהיה קודם לכן".

 

מתנדבים ושוטרים אומרים כי ההנחיות התקבלו בעקבות ריבוי פניות של אזרחים שהתלוננו על דו"חות שקיבלו, ובעקבות כך נוצר עומס רב של פניות בתחנות המשטרה. "אנחנו יוצאים להתנדב במשטרה כדי לאכוף את חוקי התנועה ולא משנה איזו עבירה בוצעה. כיום המצב שונה ונהגים שכבר יודעים שלא יקבלו דו"חות, חוגגים בכבישים ומרשים לעצמם לעשות מה שהם רוצים מבלי לחשוש".

 

דובר מתנ"א: המון חברות ליסינג פנו אלינו 

במשטרת התנועה מודים בשיחה עם ynet כי אכן הוצאו הנחיות כאלו והסיבה היא שהשוטרים והמתנדבים יעסקו מעתה ברישום "דו"חות איכותיים", כגון אי-ציות לתמרור עצור, חציית רמזור אדום, חציית פס לבן ועוד עבירות שגורמות לתאונות קשות. בעבירות חנייה יטפלו פקחי העיריות והמועצות המקומיות.

  

באגף התנועה במשטרה אומרים כי בשנה האחרונה נרשמו 100 אלף דוחות חנייה על ידי שוטרים, שנמסרו פיזית לנהגים ולא הודבקו על המכוניות. לטענתם, בכך נפתרה הבעיה של החנייה הבלתי חוקית ולא הונצחה כפי שקורה כשמדביקים דו"ח על שמשת הרכב.

  

באגף התנועה מוסיפים ואומרים כי באזור השרון יש בעיה של עומס בפניות נהגים שקיבלו דו"חות שהודבקו על המכוניות, ובין היתר יש פניות של חברות ליסינג, שאינן יודעות מי נהג ברכב בעת החנייה הבלתי חוקית. "מדובר בבעיה נקודתית באזור השרון", אומר דובר משטרת התנועה, רב-פקד דורון בנאמו.

 

לדבריו, "רישום דו"ח לרכב שחונה בחניה כפולה לא פותר את הבעיה אלא מנציח אותה. נהגים שרואים שקיבלו דו"ח מרשים לעצמם להשאיר את הרכב במקום כל היום. בנוסף נוצר מצב שדו"חות לרכבי ליסינג יצרו פניות רבות לביטול הדו"חות. ההנחיה היא להמתין לנהג שחונה בניגוד לחוק, ואז לטפל בו באופן יסודי ולפתור את הבעיה של החניה הלא-חוקית".

 

העיריות: לא קיבלנו שום הודעה 

מעיריית תל-אביב, הידועה בפיקוח ההדוק שהיא מפעילה, נמסר כי: "אחת הסיבות לכך שהתנועה בעיר מתנהלת כסדרה למרות חצי מיליון כלי הרכב הנכנסים אליה בכל יום, היא בין היתר אכיפת חוקי החנייה על ידי העירייה והמשטרה. חנייה כפולה יוצרת פקקים ועומסי תנועה המגבירה את הסיכון לתאונות דרכים, חנייה על אדום לבן מהווה סיכון בטיחותי הן לתנועה והן להולכי הרגל וחנייה בתחנות האוטובוס פוגעת בציבור הנוסעים".

 

מעיריית תל-אביב נמסר כי "ראש הרשות לתנועה, תחבורה וחנייה בעירייה, ד"ר משה טיומקין, פנה למשטרת התנועה במחוז תל-אביב על מנת לברר את הנושא וזו הודיעה כי לא שינתה הוראות האכיפה בתוך תחומי העיר תל-אביב-יפו. בכל מקרה, העירייה תמשיך ותאכוף את חוקי החנייה כדי למנוע תוהו ובוהו מחד ופגיעה בציבור הנהגים והולכי הרגל ובטיחותם מאידך".

 

מעיריית חיפה נמסר ל-ynet כי לא התקבלה כל הודעה על שינוי במדיניות האכיפה של משטרת ישראל, ובכל מקרה, אנו משוכנעים כי משטרת ישראל תמשיך לאכוף את חוקי התנועה שכל מטרתם להבטיח תנועה חופשית ובטוחה ברחובות העיר".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן ראדה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנייה אסורה, הבוקר
צילום: עופר עמרם
המשטרה לא תיתן דו"חות
צילום: שיה אגוזי
צילום: מיכאל קרמר
העירייה תמשיך לגרור
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים