שתף קטע נבחר

זירת הקניות

התחממות האקלים: הולנד נערכת להצפה הגדולה

בכנס מומחים שנערך באמסטרדם, בוחנים החוקרים שורה ארוכה של צעדים למניעת הנזק הצפוי להיגרם לערי החוף כתוצאה מעליית מפלס הימים. בין יתר התוכניות: הקמת שרשרת איים מלאכותיים, מחסומי חול גבוהים בחופים ומימון מחקרים נוספים

בעקבות הדיווחים על ההתחממות הגלובלית, הגורמת לעליית מפלס הים ומסכנת את ערי החוף בעולם, הודיעו מהנדסים הולנדים כי הם שוקלים לבנות איים מלאכותיים בסמוך לחוף הצפוני של המדינה.

 

למעלה משני שלישים מאוכלוסיית הולנד, המונה כ-16 מיליון בני אדם, חיים מתחת לפני הים. מקבלי ההחלטות במדינה העריכו כי במידה ומגמת ההתחממות הנוכחית תמשיך, צפוי גובה פני הים לעלות בכ-80 סנטימטרים במאה השנים הבאות. מדובר בעלייה משמעותית, החושפת את הערים הסמוכות לחופים לסכנת קיום ממשית.

 

אחת האסטרטגיות שבוחנת הולנד להגנה על האזרחים והערים כוללת הקמה של שרשרת איים, שיחסמו את הגלים הגבוהים וימנעו מהמים להכות בערים. כמות גדולה של חול, שתועבר מאיזור החוף, תוצב בנקודות אסטרטגיות בתוך הים, וייצרו מעין דיונות תת-ימיות שיבלמו את תנועת המים ויקטינו את הסכנה לערי החוף. אפשרות נוספת שבודקים בהולנד, כוללת הקמה של 'סוללות חול', שיגנו על קו החוף מפני גלים גבוהים ותמנע מהמים להגיע פנימה אל תוך הערים.

 

"מדובר בשיטה יעילה וזולה יחסית, לשיפור קו ההגנה הימי של המדינה", אמרו בכירים בהולנד בכנס מיוחד שנערך בנושא. לדבריהם, "ניתן להשתמש בטכניקות פשוטות למדי, הדומות לתהליכים טבעיים ולא מזיקות לסביבה, ויעילות ביותר גם בטווח הרחוק".

 

בכנס, שמתקיים בימים אלו באמסטרדם, משתתפים מומחים מהולנד, ארצות-הברית, סין, מקסיקו, איחוד האמירויות, יוון ומדינות נוספות. החוקרים מציגים את הנתונים האחרונים הנוגעים להתחממות כדור-הארץ ואת התחזיות השונות לעליית מפלס הימים, ומציעים שורה של אפשרויות להתמודדות בהווה ובעתיד עם הסיכון החמור המרחף על מדינות שכמה מעריהן ממוקמות לחופי הימים.

 

בחודש דצמבר 2006 אישרה הממשלה בהולנד הגדלה תקציבית של כ-18.5 מיליארד דולר, שנועדה בין היתר למימון שיטות הגנה נגד הצפות ופיתוח שיטות לשיפור זמינות ואיכות המים ב-20 השנים הבאות. כיום, פועלים בהולנד מספר פרויקטים העוסקים בהצפה אפשרית של נהרות, מודלים לחיזוי האקלים המקומי והעולמי, ועוד. היקף המחקר והפיתוח נאמד כיום בכ-4 מיליארד דולר, וככל שמתבהרת התמונה בנוגע לשינויי האקלים הנרחבים ולסיכון שגורמת העלייה החדה במפלס הימים, הופכים נושאים אלו למרכזיים יותר על סדר יומם של מקבלי ההחלטות בהולנד - כמו גם במדינות נוספות בעולם.

 

מומחים בהולנד, העריכו כי בעתיד יותר משאבים ותקציבים יופנו למחקרי הגנה סביבתיים, שינסו להתמודד עם ההשלכות הרבות של הרס כדור-הארץ. דו"ח מקיף שפורסם לאחרונה הצביע על הסיכונים החמורים של ההתחממות הגלובלית, הנגרמת בעיקר כתוצאה מפליטת גזי חממה על ידי כלי רכב ומפעלים מזהמים. בעוד שנה ייערך בהאג כנס מומחים בינלאומי, שיעסוק בסכנות האורבות לחייהם של מיליוני תושבים ברחבי העולם, ויציע פתרונות נקודתיים להתמודדות עם האיומים.

 

מלבד הקמת איים מלאכותיים לחסימת גלי הים וסוללות חול לעצירת שטף המים, נבחנות תוכניות אחרות למקרה אסון. בין היתר, מציעים המומחים להכין נוהל מסודר לפינוי איזורים מיושבים במקרה של הצפה, והיערכות למקרה חירום. ההתחממות הגלובלית עשויה להתגבר, בשל העלייה הגוברת בשימוש בחומרי דלק מזהמים בתעשייה ובתחבורה. המומחים שיגרו מסר חריף לשלטונות המדינה, שמיהרו להקשיב ולהבטיח שיתוף פעולה מלא והזרמת תקציבים. בניגוד למדינות אחרות בהן עדיין לא החלה היערכות של ממש למקרה של הצפה ושינויי אקלים המסכנים את שלום התושבים והערים, הממשל בהולנד הודיע כי יקדיש משאבים רבים לנושא, ויבחן חלופות להתמודדות עם הסכנות הצפויות כתוצאה מהתחממות כדור-הארץ ועליית מפלס הימים בפרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סופה בהולנד. בקרוב עליה במפלס המים?
צילום: רויטרס
מומלצים