שתף קטע נבחר

המחאה בי-ם: מאות מפגינים מול שער המוגרבים

המחאה סביב החפירות במעלה המוגרבים תופסת תאוצה. מאות מפגינים מהתנועה האיסלאמית הגיעו לפני הצהריים להפגין מול שער המוגרבים בבירה. המופתי של ירושלים ניסה להיכנס לעיר העתיקה בירושלים דרך שער האשפות ונחסם בידי השוטרים. גם ראאד סלאח הגיע, אך מקפיד על מרחק מההפגנה, כפי שנכתב בצו ההרחקה. דובר הפלג הצפוני: "מטרת העבודות - להכריז על אל-אקצה כבית כנסת"

מתח בהר הבית: מאות מפגינים מקרב הציבור הערבי הגיעו לפני הצהריים (יום ה') מכל רחבי הארץ להפגין בשער המוגרבים שבעיר העתיקה בירושלים. זאת, במחאה על עבודות השיפוץ במעלה המוגרבים, שבסמוך לרחבת הכותל. המופתי של ירושלים, מוחמד חוסיין, מנסה להיכנס לעיר העתיקה בירושלים דרך שער האשפות ונחסם על ידי כוחות מג"ב והמשטרה, בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב אילן פרנקו שהגיע למקום.

 

לטענת המפגינים, גם ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, ראאד סלאח, הגיע לאזור. אתמול הוטל עליו צו הרחקה מן ההר וסלאח, כך נראה, מקפיד לעמוד במרחק המינימלי הדרוש כדי לעמוד בתנאי הצו. בשעות הצהריים ערכו המפגינים תפילה במקום.

 

המפגינים, חלקם חברי התנועה האסלאמית, זרמו בהמוניהם למקום וכל העת ממשיכים עוד ועוד מפגינים להגיע. "אנחנו מתנגדים להריסת מסגד אל אקצה", אמר אחד מהם ל-ynet. "זו פגיעה בכבוד המוסלמים בעולם ובישראל. העבודות עלולות לגרום להידרדרות המצב באזור כולו ואפילו להתגברות האינתיפאדה".

 

סגן ראש התנועה האסלאמית, חטיב כמאל אמר בהפגנה ש"לא נוותר על זכותנו במקום הזה. זה לא גשר של עץ או קומת אבנים כמו שישראל אומרת, אלא דרך היסטורית שבה עבר צלאח א-דין. ישראל תצטער על הצעדים שהיא עשתה וגם ממשלות ערביות הנמצאות בשלום עם ישראל יפסידו את כיסאותיהן אם יתמכו בה וזה יהיה גרוע מהאינתיפאדה".

ובינתיים, בהר
חוקר: המקדש נחשף / ynet
הארכיאולוג פרופ' יוסף פטריך חשף בור מים ענק המצביע, לדבריו, על מיקומם המדוייק של המזבח והמקדש בהר הבית. על פי הממצאים, הסלע שמעליו נבנתה כיפת הסלע נמצא מחוץ לתחום בית המקדש. החוקר התייחס לויכוח בנושא בין המשנה והתלמוד, וגם הכריע
לכתבה המלאה

 

עו"ד זאהי נוג'ידאת, דובר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהגיע גם הוא למקום, הסביר: "באנו למחות על החפירות שמבצעת הרשות הישראלית ורשות העתיקות. הדרך שמובילה למוגרבים היא בת 800 שנה ומה שמתחתיה הוא רק איסלאמי ולא יהודי. העבודות עכשיו הן רק בגלל עבודות קודמות שביצעה ישראל במקום, במטרה לקבוע עובדה חדשה בשטח. אנחנו חושבים שמטרת העבודות האלה עכשיו היא להכריז על אל-אקצה כבית כנסת".

 

"אל אקצה שייך לכל העולם הערבי" אמר אכברייה מוחמד מאום אל פחם. אנחנו רוצים שיכבדו אותנו, מה שקורה פה לא טוב לשני העמים".

 

מוחמד זידאן, לשעבר ראש ועדת המעקב הערבית וכיום ראש ועדת הפיוס הלאומי אמר: "אנחנו רואים בחומרה רבה את החפירות כיוון שהן מסכנות את המסגד. החפירות מהוות סכנה ליציבות באזור. העולם המוסלמי ומנהיגיו לא ישמרו על השקט בעקבות מעשיה של ישראל. אם החפירות יימשכו המצב יהיה גרוע יותר מהאינתיפאדה האחרונה. ואם תהיה פגיעה במסגד, ישראל תיפגע קשות".  

 

מחר: הפגנה בנצרת, כוננות בתפילות

מחר מתכננת התנועה האסלאמית הפגנה גדולה בנצרת. "הזמנו לשם את כל הציבור הערבי בישראל כדי להתאחד סביב הנושא ולהביע את זעמנו הרב על העבודות. אנו קוראים לעולם המוסלמי והערבי להתאחד סביב הנושא ומקווים שממשלת ישראל תורה להפסיק את העבודות".

 

לפי שעה, לא נרשמו במקום התפרעויות או אירועים חריגים. המפגינים רק קוראים קריאות להפסקת העבודות ולמשטרה אין בשלב זה כוונה לפזרם.

 

לטענת המפגינים, השייח ראאד סלאח, הגיע כאמור למקום. אתמול הודיע כי הוא צפוי להגיע לאזור למרות שבית משפט השלום בירושלים אסר עליו להתקרב למרחק של 150 מטרים מהר הבית בעשרת הימים הבאים. סלאח נעצר אתמול בעת שניסה עם כמה מפעיליו להיכנס בכוח דרך שער המוגרבים.  

 

המשטרה מצידה ממשיכה בכוננות הגבוהה לקראת סוף השבוע ותפילות יום השישי. במשטרה הוחלט להיערך בכוננות שיא כדי לוודא שהתפילות יעברו ללא התפרעויות ובנוסף נודע כי מחוז ירושלים יקבל תגבורת של שוטרים מהמחוזות השונים, בשל הכוננות הגבוהה. אחד החששות - מלבד הפרות הסדר - הוא מהאפשרות שצעירים רבים, להם אסור להיכנס לעיר העתיקה בגל המגבלות האחרונות, יתגודדו ליד שערי החומות וייצרו מהומות.


פורסם לראשונה 08/02/2007 10:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המפגינים, הבוקר
צילום: חיים צח
החפירות בשער המוגרבים
צילום: יואב גלאי
מומלצים