שתף קטע נבחר

סכנה באוויר: שני מטוסים התקרבו מעל נתב"ג

תאונה נמנעה הערב בנמל התעופה בן גוריון לאחר שמטוס אל על ומטוס איבריה התקרבו בבואם לנחות. אל על: "זו טעות חמורה של טייסי איבריה. הטייסים הבחינו שמטוס איבריה מנמיך בצורה מוזרה לכיוונם. הם התריעו, פנו ימינה והתרחקו". חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, יצחק רז, החל לבדוק את האירוע. ואילו בשדה דב, מטוס אזרחי קל התנגש בעת גרירה במטוס של חברת "ישראייר"

פרסום ראשון: מטוס אל על ומטוס של חברת איבריה הספרדית התקרבו מאוד הערב (יום ה') במהלך נחיתה בנמל התעופה בן גוריון. ברשות שדות התעופה אישרו בשיחה עם ynet שהם בודקים "אירוע בטיחותי" בנמל והועבר דיווח לגורמים המוסמכים. על-פי הערכה ראשונית, טייס אל על נהג כשורה. באל על דורשים ממשרד התחבורה לחקור את האירוע. דובר משרד התחבורה מסר ל-ynet כי פרטי האירוע נלמדים. חקירת האירוע הועברה לטיפולו של חוקר תאונות אוויריות ראשי במשרד התחבורה, יצחק רז.

 

בתוך כך, אירוע נוסף נרשם הערב בשדה דב בתל אביב: מטוס אזרחי קל התנגש בעת גרירה במטוס של חברת "ישראייר" שעמד במקום. איש לא נפגע, אך נגרם נזק קל מאוד למטוס האזרחי.

 

בנוגע לאירוע בנתב"ג נמסר מרשות שדות התעופה בתגובה הרשמית: "בשעה 17:00 לערך אירע אירוע בטיחות בנתב"ג, כאשר מטוס אל על ומטוס איבריה נמצאו בסמיכות בעת גישה לנחיתה. הנושא נבדק על-ידי מנהל המבצעים בנתב"ג, אריה גלעד". הוא מסר ש"מטוס איבריה היה בגישה לנחיתה עם הרוח אחרי מטוס אל על. הטייס במטוס האיבריה קיבל מידע שיש עוד מטוס עמו בדרך לנחיתה, יצר איתו קשר עין וסטה ממסלולו".

 

עוד נמסר כי "בשלב מסויים הבחין מגדל פיקוח שמטוס איבריה חותך את מטוס אל על בפנייה, ושלח את שני המטוסים לסיבוב נוסף כדי לפתור את האירוע, שנמצא בבדיקת הגורמים המוסמכים".

 

ברשות שדות התעופה הדגישו כי המטוסים אמנם התקרבו יתר על המידה זה לזה, אך לא היו על סף התנגשות. שני הטייסים סטו מיד ממסלולם, ביצעו פנייה חדה וניגשו לנחיתה כעבור כמה דקות. מגדל הפיקוח הוא שהפנה את תשומת לבם של הטייסים, שסטו מנתיבם.

 

טייסי אל על התריעו ופנו ימינה 

ליאור יבור, סמנכ"ל מבצעים באל על, מסר בתגובה ל-ynet: "מטוס בואינג 767 של אל על שהגיע מטורונטו בטיסה 104 היה לקראת נחיתה, אז הבחינו הטייסים כי מטוס איבריה פונה ומנמיך בצורה מוזרה לכיוונם. טייסי אל על התריעו בפני המטוס, פנו ימינה והתרחקו ממטוס איבריה ולאחר מכן התארגנו לנחיתה. האירוע היה טעות חמורה של טייסי איבריה. אל על ביקשה מהחוקר הראשי של משרד התחבורה למנות צוות חקירה לבדיקת האירוע". עוד הוסיפו באל על כי בשום שלב לא נשקפה סכנה לנוסעי המטוס.

 

על-פי עדי ראייה שדיווחו ל-ynet על האירוע בעודם נוסעים בכביש, מטוס אל על עשה את דרכו לנחיתה מכיוון מזרח לכיוון מערב. באותו הזמן ממש עשה את דרכו מהכיוון השני, ממערב למזרחי, בדרכו לנחיתה, מטוס של חברת איבריה. בשלב מסויים, ככל הנראה הבחינו הטייסים שהם מתקרבים האחד לשני יותר מדי ושברו כל אחד בפניה חדה.

 

א', אחד הנוסעים על הכביש המוביל לנתב"ג, סיפר: "ראיתי מטוס אל על שממש מתקרב לנחיתה בסמוך לכביש ופתאום מהצד השני הבחנתי במטוס נוסף שמתחיל לנחות ונראה מוזר. כשהסתכלתי לשמיים ראיתי את שני הטייסים עושים פניה חדה כמו שבחיים לא ראיתי מטוס עושה. זה נראה מפחיד מאוד, ממש מזעזע, עוד כמה שניות הם היו מתנגשים אחד בשני. מטוס אל על שבר ימינה לכיוון צפון ואילו המטוס השני פנה לכיוון דרום. כל הנהגים שהיו על הכביש ראו את המחזה הזה. זה היה ממש מפחיד והפתיע את כולם".

 

 

בהכנת הידיעה השתתף הלל פוסק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס אל על
צילום: ירון ברנר
נוסעים בנתב"ג. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים