שתף קטע נבחר

אתמול הייתי קצת אנטישמי

"כשיענקל מעצבן אותך – כל החרדים מעצבנים. כששלוימה מרעיש בין 2 ל-4 – כל החרדים אשמים". שני צעירים חרדים ביקשו טרמפ בתובענות מאורי אורבך. הוא סירב וחושף את המחשבות המפוקפקות שחלפו בראשו. ויש גם מסר לחילונים

אתמול בצומת רחובות עוזיאל והרצל הייתי קצת אנטישמי. זה קרה בפנייה ימינה מהרחוב השכונתי לכביש הראשי. המכונית שלי האטה עד שעצרה קלות ברמזור. שני צעירים חרדים נקשו בתובענות על החלון הימני. הם רוצים טרמפ לכיוון מרכז העיר. נופפתי באצבע נמרצת לשלילה. זה לא הכיוון שלי, וגם אתם לא בכיוון שלי. ועכשיו, רשות הדיבור למחשבות המפוקפקות שליוו את שלילת אצבעי:

 

"לא לוקח אתכם. אין לכם אוטובוסים? יותר טוב תלכו לצבא. למה אתם מפריעים פה לתנועה? אתם רוצים שאני אעשה תאונה בגללכם? הפחדתם אותי, שחורים. אני לא מבין למה הרבנים שלהם לא אוסרים עליהם לעצור טרמפים ככה, כמו איזה קבצנים. מה אני כבר צריך לעשות איתם באוטו? להעביר לרדיו קול חי או לדיסקים חסידיים במקום לשמוע את מבזק החצי עם התיאורים הפלאסטיים של חדשות הפלילים? בשביל מה שיחררו אתכם מהצבא אם לא בשביל שתשבו עכשיו ללמוד ולא תעלו למכוניות של כל מיני אנשים זרים. זה הרי חילול השם כשאתה רואה אשכולות-אשכולות

של חרדים עומדים בטרמפיאדות, עטים על כל מיצובישי כדי לחסוך חמישה שקלים שבכלל ילכו על סיגריות. לכו לעבוד, דוסים. שלא לדבר על זה שביציאה מירושלים הם פשוט תופסים מקום של חיילים. לא, אני לא רוצה לקחת אתכם, פראזיטים. בטח שאין להם כסף לאוטובוס, מאיפה שיהיה? אבל זה לא רק אוטובוס, זה חלק מתרבות שלמה של שנור, של 'תיקח אותי, תיתן לי'. ובאוטו הם מצטופפים עם המזוודות והכובעים והתהילים, כאילו מדובר בוועדת ההקצבות של משרד הדתות".

 

במחשבות דומות התעטפתי כשחרדי חתך אותי בכביש יומיים קודם. פתאום הוא לא היה סתם נהג פרוע, אלא "חרדי שלא איכפת לו מאחרים" או אחד ש"לומד כל היום תורה, אבל לא לימדו אותו להתנהג", או שבאבניק.

 

נערים חילונים-למהדרין יכולים לשתות ולדקור בלי הכרה ועם הכרה במסיבות ליל שישי, אבל אף אחד (טוב, חוץ מ"יתד נאמן") לא יקונן על מצב הנוער החילוני. לעומת זאת, טרמפיסט-לחץ שחור-כיפה, נהג דוס קצת פרוע, חרדיותם - אשמתם. בעוד החילוני הוא סתם אדם האחראי אישית למעשיו ואין קשר לחילוניותו, החרדי הוא בעינינו תמיד חלק מהקהילה והיא כולה נושאת בעוונו. כשיענקל מעצבן אותך – כל החרדים מעצבנים אותך. כששלוימה מרעיש בין 2 ל-4 – כל החרדים אשמים. אבריימי טרק ת'דלת? מעלה עליו הכתוב כאילו כל פוניבז' טרקה ת'דלת.

 

ביציאה מירושלים, אחרי פרץ האנטישמיות לצריכה עצמית שגדש אותי, התקררתי והעמסתי שני חבר'ה לבני-ברק. אחרי שבשבוע שעבר הודעתי בהגזמה הראויה שמטעמי נוחות אני לא מזמין חילונים לעשות אצלי שבת, (לחברינו החילונים: נותרו מספר מקומות פנויים לשבתות בביתנו מפרשת תזריע-מצורע והלאה) אם אני לא לוקח גם טרמפיסטים חרדים באוטו, זה יוציא אותי מה זה בנאדם לא נחמד. נו, רבויסיי, באיזו מסכת אתם אוחזים?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
כאילו כל פוניבז' אשמה?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים