שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לופוליאנסקי עצר את בניית גשר המוגרבים
  יממה לאחר החלטת הממשלה להמשיך בעבודות הבנייה בשער המוגרבים, החליט ראש עיריית ירושלים כי בניגוד למצב הנוכחי, בו ניתנו היתרי העבודות לבניית הגשר בשער המוגרבים על ידי גורמי תכנון עירוניים בלבד, ייקחו חלק בתהליך גורמים נוספים וההליך יכלול ביקורת ודיון ציבוריים. המשמעות: הפסקת הבנייה. כעת מצפים להרגעת הרוחות
  החלטה של ראש עיריית ירושלים, עשויה להרגיע את הרוחות סביב בניית גשר המוגרבים בהר הבית. אורי לופוליאנסקי, החליט לדחות את בניית גשר המוגרבים ולקיים דיון בוועדות לתכנון ולבניה לגבי המשך העבודות. הפסקת העבודות מתייחסת לפעילות הכלים הכבדים במקום, אך במקביל יימשכו חפירות ההצלה של רשות העתיקות במתחם. בסיום החפירות אמורים היו לשוב הכלים הכבדים לעבוד והתקדמות זו מנע לופוליאנסקי.

   

  לופוליאנסקי גיבש את ההחלטה לדחות את בניית הגשר בהתייעצות עם רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' ובעקבות שיחות עם אנשי דת מוסלמים ונציגים של תושבי מזרח ירושלים. ראש העירייה בבירה עדכן בנושא גם את היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז. ראש העיריה אמר שהצעד נעשה כדי לשתף את התושבים בהליכי הקמת גשר המוגרבים – באמצעות הגשת תוכנית תב"ע (תוכנית בניין עיר) - ולמנוע תחושה שמתבצע סמוך להר הבית מחטף ישראלי.

   

  עד עתה, היתרי העבודות לבניית הגשר מעורר המחלוקת ניתנו על ידי גורמי התכנון העירוניים בלבד, המשוחררים מהצורך לעבור בהליך של ביקורת ודיון ציבוריים. הליכים, שמבקרת עיריית ירושלים, עו"ד שלומית רובין בדקה אותם והחליטה כי העבודות בשער המוגרבים בוצעו שלא כדין. אז העדיף ראש העירייה להתעלם מדברי המבקרת, אך כעת, נראה כי החליט להתערב ואולי לספק בכך את הסולם לכל הצדדים, בכדי להוביל לרגיעה בעיר. אתמול החליטה הממשלה בישיבתה השבועית לאשר את העבודות בשער המוגרבים וראש הממשלה אהוד אולמרט אמר, כי לא חאלד משעל יקבע מה ישראל תעשה 20 מטרים מהכותל המערבי.

   

  משמעות המעבר למתן תב"ע היא כי מעתה תעביר עיריית ירושלים את התוכניות לבניית הגשר לוועדות התכנון העירונית והמחוזית. מדובר בהליך "שקוף" המאפשר הגשה של התנגדויות מהציבור והצגת תוכנית מפורטת לוועדות התכנון.

   

  "רצונו של ראש העיר הוא כי כל העבודות יתבצעו בשקיפות מלאה, ללא מחטף ועל מנת להראות לציבור הרחב כי אין שום ניסיון לספח שטחים מהר הבית על ידי העירייה. כל מי שירצה יוכל להגיש את התנגדויותיו לוועדות התכנון והן ידונו בהליך שקוף", נמסר מעיריית ירושלים.

   

  עוד נמסר, כי במקביל לקיום הדיון הציבורי, יימשכו בין ארבעה לשישה חודשים חפירות ההצלה הארכיאולוגיות אותן מבצעת רשות העתיקות. הגשר עצמו ייבנה רק לאחר שיסתיים הליך אישור העבודות. לופוליאנסקי אמר כי לאור ההחלטה הוא מקווה ש"תהיה ירידה במתח בירושלים. אני מאמין כי בירושלים שיתוף פעולה יוכל להביא לדו-קיום ולשקט ולא תוך התעלמות הדדית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ראש העיר לופוליאנסקי. רוצה שיתוף פעולה
  צילום: חיים צח
  העבודות בשער המוגרבים
  צילום: איי אף פי
  מומלצים