שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הושקה מהדורה שנייה ל"יודאיקה"

  אנציקלופדיה יודאיקה, האנציקלופדיה המקיפה ביותר של העולם היהודי הושקה היום במהדורת דפוס מחודשת - הראשונה מאז 1971 - ובגרסת אינטרנט

  אנציקלופדיה יודאיקה, האנציקלופדיה היהודית המקיפה ביותר, הושקה היום (ב') בארץ וברחבי העולם לראשונה במהדורת אינטרנט לצד מהדורה שנייה בדפוס. זאת אחרי שזכתה השבוע בפרס דרטמות היוקרתי ליצירת העיון הטובה ביותר בארה"ב לשנת 2007. זו הפעם הראשונה שמהדורת הדפוס שלה מתחדשת לגמרי מאז ראתה אור בגרסתה המלאה ב-1971.

   

  אנציקלופדיה יודאיקה כוללת אלפי ערכים המקפלים בתוכם את ההיסטוריה, התרבות, המדע, הדת ואורחות החיים של הקהילות היהודיות ברחבי העולם. כתיבת הערכים נעשתה ברחבי העולם ועריכתם רוכזה בישראל. 1,200 אנשי אקדמיה מכל העולם גויסו למשימה ועמלו על עדכון הערכים הישנים וכתיבת הערכים החדשים במשך כ-3 שנים. המהדורה השנייה של האנציקלופדיה היא מיזם משותף של הוצאות הספרים "כתר" הישראלית ו"תומסון-גייל" האמריקנית. במקביל להשקתה בישראל תושק האנציקלופדיה גם בוושינגטון ובניו יורק.  

   

  יפתח דקל, מנכ"ל כתר, מספר כי "לפני קרוב ל-10 שנים, כשנכנסתי לראשונה לחדרי כמנכ"ל כתר, הדבר הראשון שבלט בו היה היצירה המונומנטלית של היודאיקה, בעשרים כרכים כחולים ענקיים. האנציקלופדיה הייתה מאז ומעולם מקור גאווה לכתר עקב ההכרה באיכותה ברחבי העולם, היהודי ושאינו יהודי, והיא פיארה את חדרי כמו גם את חדריהם של חוקרים ואנשי רוח בעולם ושל כל ראשי ממשלה והנשיאים בישראל. שמחתי לגלות עוד ועוד אנשי אקדמיה שציינו את האנציקלופדיה יודאיקה כמקור מידע מוסמך במאמריהם וספריהם, זאת על אף עשרות השנים שחלפו מאז ראתה אור. לכן חשבתי שחובה עלינו לבצע את ההשקעה העצומה הכרוכה בעדכונה כדי שתמשיך לשמש כמקור המידע המרכזי על המחשבה, התרבות וההיסטוריה היהודית. היודאיקה היא השיא המו"לי האישי שלי".

   

  העבודה נעשתה בניצוחם של העורך הראשי פרד שקולניק והעורך האחראי פרופ' מייקל ברנבאום, מומחה עולמי לחקר השואה, ובניהול "בית ההוצאה הירושלמי" של שלמה גפני שמונה ע"י "כתר". בין הכותבים שלקחו חלק במהדורה השנייה: פרופ' אבי רביצקי (מחשבה יהודית ופילוסופיה), פרופ' משה אידל (קבלה וחסידות), פרופ' ג'ודית בסקין (נשים ומגדר), פרופ' מנחם אילון (משפט עברי), פרופ' ענת פינברג (ספרות) ועוד.

   

  במקביל למהדורה המודפסת, תוצע גם מהדורה אלקטרונית של האנציקלופדיה שתאפשר לראשונה גישה מלאה דרך האינטרנט לטקסטים, התמונות, המפות והתרשימים המתפרסמים באנציקלופדיה. מחיר השימוש במהדורה האלקטרונית צפוי להיות קרוב למחירה של המהדורה המודפסת - כאלפיים דולר. בשלב הראשון תשווק המהדורה האלקטרונית של חברת טלדן בעיקר לארגונים, ספריות ומוסדות אקדמיים.

   

  ראשיתה של אנציקלופדיה יודאיקה בגרמניה בשנות העשרים של המאה הקודמת. האנציקלופדיה החלה אז להיכתב בגרמנית, והעבודה עליה הופסקה כעבור עשרה כרכים בלבד, עם עליית הנאצים לשלטון. בשנות ה-50 חודש הפרויקט, הפעם בניו יורק ובשפה האנגלית. בשנת 1966 נמסר הפרויקט להוצאת "כתר" הירושלמית ועל המלאכה עמלו כ-2,500 איש. לאחר חמש שנות עבודה מאומצות האנציקלופדיה יצאה לאור בשנת 1971, ב-16 כרכים. האנציקלופדיה זכתה בתשבחות רבות ו-30 שנה אחרי הוצאתה לאור ארגון הספריות האקדמיות של ארצות הברית עדיין כלל אותה ברשימת 50 נכסי התרבות החשובים ובעלי הערך הרב ביותר שנכתבו במאה ה-20. עד היום נחשבת אנציקלופדיה יודאיקה למפעל המו"לי הגדול ביותר בתולדות העם היהודי, ועם זאת הוצאתה לאור גרמה להפסדים ל"כתר" בשנות ה-70, בשל עלות הפקתה ומחירה הגבוה.

   

  המהדורה הראשונה של האנציקלופדיה הכילה 19,000 ערכים ו-13 מיליון מילים. בין השנים 1992-1973 נוספו לכרכים המקוריים עוד 8 כרכי השלמה ושני כרכים של סיכומי עשור. בסוף 1997 יצאה לאור הגרסה הדיגיטלית של האנציקלופדיה ב- CD בשפה האנגלית ומה שהפכה לאחת האנציקלופדיות הדיגיטליות הראשונות בעולם. בשל השינויים שחלו מאז צאת המהדורה הראשונה, בתרבות, בתרבות הפופולרית, במדע ובמחקר, הוחלט בשנת 2003 להוציא לאור מהדורה חדשה ועדכנית שלה, שתכלול גם גרסת אינטרנט.

   

  במהדורה החדשה, הכתובה בשפה האנגלית, הושקעו כמה מיליוני דולרים. עבודת עדכון והשבחת התוכן נעשתה על ידי 1,200 חוקרים ואנשי אקדמיה מרחבי העולם והיא כללה כוללת תוספת של יותר מ-2,600 ערכים חדשים שמשתרעים על פני 22 כרכים. השבוע זכתה האנציקלופדיה במדליית דרטמות' (Dartmouth Medal), הפרס היוקרתי ביותר באקדמיה האמריקאית, כיצירת העיון הטובה ביותר באיכותה ובחשיבותה לשנת 2006.

   

  האנציקלופדיה תושק באופן רשמי במסגרת יריד הספרים הבינלאומי, ב-19 בפברואר באירוע שיתקיים בשעה 20:00 בבנייני האומה בירושלים ויכלול שיחות שינהל אורן נהרי עם מומחים ליהדות שלקחו חלק בעדכון האנציקלופדיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המהדורה החדשה של "יודאיקה"
  צילום: זאב רדובן
  לאתר ההטבות
  מומלצים