שתף קטע נבחר

מחקר קובע: שנת צהריים מפחיתה סיכון להתקף-לב

מחקר רחב היקף שנערך ביוון מצא כי אלה שהקפידו על תנומת צהריים היו בסיכון מופחת של 37 אחוז ללקות בהתקפי לב. ההמלצות: אם אתם נוהגים לישון בצהריים, המשיכו לעשות כך. השאר - המתינו למחקרים נוספים שיאשרו את הממצאים

סבתא ידעה מה היא עושה - שנת צהריים טובה לבריאות: כך גורס מחקר חדש שמצא כי אלה שנהגו לנום בצהריים היו בסיכון מופחת ב-37 אחוז ללקות בהתקפי לב. על המחקר מדווח כתב העת Archives of Internal Medicine בגליונו החדש.

 

התנומה בצהריים, המוכרת בעולם כ"סייסטה" היא נוהג מקובל בארצות לטיניות וגם במזרח התיכון. במדינות אלה שיעור מקרי התמותה ממחלות לב הוא נמוך. מחקרים קודמים כבר בדקו את ההשערה לפיה תנומת הצהריים מגינה בפני מחלות לב, אולם המסקנות לא היו חד משמעיות.

 

המחקר החדש הוא הראשון שבדק אנשים שהיו בריאים בתחילתו, והוא גם הראשון ששקלל בתוצאות גורמי סיכון נוספים כמו תזונה, פעילות גופנית, עישון והיסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם.

 

המחקר אותו ערכו פרופ' דימיטריוס טריכופולוס ועמיתיו מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארווראד נאספו נתונים מ- 23,681 תושבים ביוון. בתחילת המחקר לאיש מהנבדקים לא היה עבר של מחלות לב, שבץ או סרטן. החוקרים עקבו אחר הנבדקים במשך שש שנים ושלושה חודשים.

 

תוצאות המחקר גילו כי אלה שנמו בצהריים לפחות שלוש פעמים בשבוע למשך 30 דקות לפחות, זכו בסיכון מופחת של 37 אחוז למות ממחלות לב בהשוואה לאלה שלא ישנו בצהריים. אלה שישנו לעתים פחות תכופות, היו בסיכון מופחת של 12 אחוז למות ממחלות לב.

 

ההשפעה המגינה של הסייסטה הייתה מובהקת יותר בקרב גברים עובדים, בעוד ששיעור ההגנה מפני מחלות לב היה מופחת יותר אצל גברים מובטלים או פנסיונרים.

 

לדעת החוקרים, התנומה בצהריים מפיגה לחצים ובכך מהווה גורם חשוב במניעת תמותה ממחלות לב. לאלה שנוהגים לישון בצהריים, המליצו החוקרים להמשיך ולעשות כך. לאלה שאינם ממליץ פרופ' טריכופולוס להמתין למחקרים נוספים שיאשרו את תוצאות המחקר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
שנת צהריים. טוב ללב
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים