שתף קטע נבחר

בייניש ופרידמן נפגשו: "כמו קיפודים שנאבקים"

שר המשפטים הטרי ונשיאת בית המשפט העליון נועדו לראשונה מאז נכנס פרידמן לתפקידו. בין השניים קיימת מתיחות, וגורם המקורב לאחד הצדדים הגדיר את הפגישה כ"שני קיפודים הנאבקים בזהירות-בזהירות ביניהם"

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, נועדה הבוקר (יום ג') במשך כשעתיים עם שר המשפטים הטרי, פרופ' דניאל פרידמן. בפגישה, שהייתה הראשונה בין השניים מאז מינויו של פרידמן, לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה בנוגע לסוגיית בחירת שופטי בית המשפט העליון וקבעו כי העניין ייבחן במועד אחר.

 

האווירה בפגישה הייתה פורמאלית והצדדים יצאו מחויכים. עם זאת, גורם המקורב לאחד הצדדים הגדיר את הפגישה כ"שני קיפודים הנאבקים בזהירות-בזהירות ביניהם".

  

במהלך הפגישה סיכמו השניים כי הדיון במינוי שופטים לבתי משפט שלום והמחוזי יתקיים במועדו. השר פרידמן ציין כי היה רוצה לשדרג את הערכאות הללו ולצרף אליהן שופטים מן הסקטור הפרטי, ועורכי דין העוסקים בפלילים ובנושאים אזרחיים המכירים את התחום מחיי המעשה. הצדדים הצליחו להסכים שהרשימה שפורסמה לפני מספר ימים, וכוללת ממילא מועמדים גם מהסקטור הפרטי ביחס למינוי לבתי המשפט המחוזי והשלום, יכולה להיות בסיס לדיונים לגבי המינויים.

 

נושא נוסף שעלה הוא מינוי קבוע של מנהל לבתי המשפט - תפקיד בו מכהן כעת השופט משה גל ושהנשיאה הייתה רוצה לראות אותו ממשיך בתפקיד באופן קבוע. זאת, לאחר שמקורבו של פרידמן, השופט בועז אוקון, התפטר מהתפקיד עם מינויה של בייניש לנשיאה. אוקון מועמד כעת להיות מנכ"ל משרד המשפטים, והשר בוחן את מינויו.

 

עוד הוסכם בין הנשיאה לשר הטרי כי בקרוב הם יבחנו הארכת מינויים נוספים, שתוקפם עומד לפוג, ונושאים נוספים הקשורים בתקנים ותקציבים.

 

הרקע לפגישה היה מתוח במיוחד, כיוון שפרידמן מתח לא פעם ביקורת על בייניש בטרם מונה לתפקיד. הוא גרס כי אינה מוכשרת דיה לכהן כנשיאה, וכי יש לבחור נשיא לבית המשפט העליון שלא על פי שיטת ה"סניוריטי" - המעניקה את התפקיד לבעל הוותק השיפוטי הרב ביותר.

 

פרידמן גם התנגד לדרך מינויה של בייניש והוביל את המאבק לבחירתה של המומחית לדיני חוזים הפרופסור נילי כהן לבית-המשפט העליון, בניגוד לעמדת בייניש וחברים אחרים בעליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. התנגד למינוי
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
בייניש. פגישה מתוחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים