שתף קטע נבחר

ועדת חינוך: במשלחות לפולין אוכלים גלאט-טרף

בדיון בוועדה התברר כי במשלחות נוער היוצאות לפולין חלק מהתלמידים לא מקבלים אוכל כשר, בניגוד לחוזר מנכ"ל. יו"ר הוועדה מלכיאור: "יש כאן מריחה של משרד החינוך. הילדים אוכלים גלאט-טרף". משרד החינוך: "נעקוב אחרי החברות, אבל לא ניתן לכפות על תלמידים לאכול רק כשר"

ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת דנה היום (ג') בנושא האוכל הכשר במסעות תלמידים לפולין. בדיון, שנערך ביוזמת ח"כ משה גפני, התברר שמשרד החינוך לא אוכף את חוזר מנכ"ל, המחייב לספק אוכל כשר בכל הארוחות במסע למחנות המוות. 

 

כ-25,000 תלמידים יוצאים מדי שנה למסעות למחנות ההשמדה בפולין - 4,000 מהם במשלחות ממלכתיות בפיקוח ובארגון משרד החינוך, והיתר - במשלחות עצמאית ביוזמת בתי-הספר.

 

בישיבה אמר יוסי לוי, הממונה על המסעות לפולין במשרד החינוך, כי "במכרז שהוציא המשרד, הנוגע לכל המשלחות, כתוב במפורש כי חובה על סוכן הנסיעות לספק ארוחות כשרות בארוחות בוקר, צהרים וערב". הוא הוסיף כי "המשלחות הממלכתיות מקבלות אוכל כשר, ובמשלחות העצמאיות שליש מהתלמידים מקבלים ערכה של אוכל כשר, הכוללת גם כלים חד פעמיים, על פי דרישת הקבוצה. היתר מקבלים מנה עיקרית כשרה מהארץ, בהשגחת הרבנות. יתר האוכל נקנה במקום. אין למשרד יכולת פיקוח על כשרות הארוחות שמגישים בתי הספר שנוסעים למסעות באופן עצמאי".


תלמידים בכניסה למחנה בירקנאו (צילום: רויטרס)

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר: "יוצא שכרם של התלמידים הנוסעים לפולין בהפסדם. הם נוסעים למחנות השמדה במסע שורשים, ואוכלים שם טרף? הרי יהודים הושמדו שם כי רצו לשמור על אוכל כשר. זה מכניס את התלמידים לאבסורד נוראי. קיבלתי פניות מבית ספר קציר ברחובות ובית הספר מכבים-רעות, לפיהן האוכל במסע הקרוב שיערכו לפולין לא יהיה כשר. תלמיד שירצה בכך, יצטרך לבקש זאת בכתב, ואז יספקו לו אוכל כשר. את האוכל הכשר יאכל בבדידות, בנפרד מחבריו, אשר אוכלים יחדיו. כך מענישים אותו על שהוא שומר כשרות. הכלל צריך להיות שכולם יקבלו אוכל כשר, כפי שחוזר המנכ"ל קובע".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, אמר בדיון כי "יש כאן מריחה של משרד החינוך. בישיבה אתמול אמר לי המנכ"ל שאוכל כשר מסופק לכלל התלמידים. עתה, מסתבר כי אין זה כך. אוכל כשר מסופק רק למי שמבקש. זה גם לא אוכל כשר, אלא רק מנה בשרית כשרה – כשכל יתר המרכיבים – לחם, חלב, גבינות, הנקנים בפולין – אינם כשרים. גבינה סטנדרטית באירופה מכילה חומר מייצב המופק מחזירים. בפועל, הילדים אוכלים אוכל גלאט-טרף".

 

שלמה ישי מהסתדרות המורים העיר: "יש הרבה כסף בנסיעות האלה, ואין בעיה לדרוש אוכל כשר מכל הסוכנים ומכל התלמידים".

 

בסיכום הדיון החליטה ועדת החינוך כי היא דורשת ממשרד החינוך אוכל כשר בנסיעות לפולין. בנוסף, דרשה הוועדה ממשרד החינוך לקבל הבטחה, תוך שבועיים, שהמכרז החדש הנוגע לטיסות וצפוי להיערך בקרוב, ידרוש מסוכני הנסיעות לספק אוכל כשר.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך דרש במכרז כי יסופק אוכל כשר לכל התלמידים. המשרד ימשיך לעקוב אחר החברות ולוודא כי הן מספקות מזון כשר במידה הנדרשת. עם זאת, לא ניתן לכפות על תלמידים המעוניינים לצרוך מזון מקומי לאכול רק מזון כשר שהובא מהארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
משלחת נוער לפולין
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
גפני. יהודים הושמדו שם כי שמרו כשרות
צילום: גיל יוחנן
מלכיאור. גלאט-טרף
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
מצעד החיים פולין אשוויץ בירקנאו שואה יום השואה
צילום: רויטרס
מומלצים