שתף קטע נבחר

ארגון סורי: אנחנו מחזיקים בגיא חבר

לראשונה מודיע ארגון סורי בשם ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן כי הוא מחזיק בחייל גיא חבר שנעלם בגולן מאז 17 באוגוסט 1997. הארגון מעוניין בשחרור תשעה אסירים סורים תושבי הגולן הכלואים בישראל. אמו של גיא, רינה: "אני יודעת שהוא מוחזק בסוריה, אין לי ספק בזה כבר 10 שנים ותמיד אמרתי את זה"

פרסום ראשון: ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן, ארגון גרילה סורי שהוקם בקיץ האחרון, טוען הערב (יום ג') שהוא מחזיק בידיו חייל ישראלי, "הנעדר בגולן". כך נודע ל-ynet. על-פי ההערכה, מדובר בגיא חבר, שנראה לאחרונה ברמת הגולן ב-17 באוגוסט 1997 ומאז נעלמו עקבותיו. עדיין לא ברורה אמינות ההודעה והאם מדובר בניסיון לוחמה פסיכולוגית. יצויין כי ארגונים סורים אינם מפרסמים בדרך כלל הודעות על דעת עצמם, מבלי לקבל אישור מהשלטונות.

 

אמו של גיא, רינה, אמרה ל-ynet: "לא קיבלתי מידע חדש משום גורם רשמי אודות בני. אני שומעת על זה לראשונה מכם. אני יודעת שהוא מוחזק בסוריה, אין לי ספק בזה כבר 10 שנים ותמיד אמרתי את זה. לא היתה אופציה אחרת. הוא נעלם ליד הגבול הסורי". עורך הדין שמעון מזרחי, המייצג את משפחת חבר, שמע מ-ynet לראשונה את הדיווח, ולדבריו, "לא ידוע למשפחה דבר על מידע חדש".  

 

בהודעה שפרסם הארגון, הוא מציע לישראל עסקת חילופי אסירים בתמורה לחייל שבידיו. הוא פונה ל"ציונים": "אל תחשבו שמיליוני הדולרים שלכם יחזירו לכם את החייל הנעדר שלכם בגולן. אתם יודעים טוב מאוד כיצד ניתן להחזירו". מקור סורי מסר ל-ynet שהארגון דורש שישראל תשחרר תשעה אסירים סורים תושבי רמת הגולן הכלואים בישראל. לדברי אותו מקור, ארבעה מהם כלואים כבר יותר מ-22 שנים. שניים מאסירים אלה נמצאים בבידוד והארגון מזהיר את ישראל מפני פגיעה בהם.

 

גורם ביטחוני אמר ל-ynet כי במערכת הביטחון בודקים את הפרסום. לדבריו, זו אינה הפעם הראשונה שבה מודיעים ארגונים שונים כי הם מחזיקים בחיילים נעדרים שלנו. "במקרה של ההודעה הנוכחית, מדובר בהודעה עמומה. אנו לא מכירים שום מידע כזה, ממשיכים להיות בקשר עם משפחת חבר ומשפחות הנעדרים ומלווים אותם לכל אורך הדרך". גורמים מדיניים בירושלים אומרים ל-ynet כי לא ידוע להם דבר על ההודעה הסורית, "ובכל מקרה יש לבדוק את אמינות הפרסום".

 

הארגון הסורי הוקם ב-26 ביוני, בטקס משני צדי הגבול ברמת הגולן. אז הוכרז על הקמת הוועדות העממיות לשחרור הגולן. בטקס ייסודו הזהיר הארגון שאם לא יצליח המשא ומתן בין ישראל לסוריה הוא יפנה לדרך הגרילה. נשיא סוריה, בשאר אסד, התבטא בחודשים האחרונים במספר הזדמנויות שאם לא יחודש המשא ומתן "זכותה של סוריה להשיב לידיה את הגולן בכל הדרכים כולל במלחמה".

 

המקבילה הסורית של חיזבאללה 

מקור סורי אמר ל-ynet שהארגון הוקם במטרה להוביל מלחמת גרילה שתנוהל בגולן באמצעות חמושים סורים שינסו להסתנן לישראל. סוריה הפיקה לקחים ממלחמת לבנון בקיץ האחרון, ויש להניח שהיא עלולה להשתמש בשעת ה-ש' בארגון הזה כזרוע מקבילה לחיזבאללה בלבנון.

 

הודעת הארגון מתפרסמת לציון 25 שנה לשביתה הכללית שעליה הכריזו תושבי רמת הגולן בתגובה להחלטת סיפוח הגולן על-ידי ישראל ונגד אזרוחם של תושבי רמת הגולן. השביתה נמשכה שישה חודשים וישראל ניהלה מאבק קשה כדי לשבור אותה. ישראל דחתה מאז את כל הבקשות של אזרחי הגולן הסורים שאוזרחו לוותר על אזרחותם הישראלית.

 

גיא חבר, חייל מחיל התותחנים נעלם ברמת הגולן ב-17 באוגוסט 1997. הוא נראה לאחרונה בבסיסו בשעה 9:30 ומאז לא נודע מה עלה בגורלו. היה לבוש במדי צה"ל, דִיסקית, תעודת שבוי, וצרור מפתחות ונשא נשק מסוג גליל ארוך. קיימת עדות אחת של תושבת רמת הגולן שלדבריה ראתה את גיא בצומת קצביה, במזרח רמת הגולן.

 

מאז היעדרותו של גיא נעשו מאמצים בכמה מישורים על-מנת לאתרו. משפחתו וגורמי צבא נפגשו עם גורמי ביטחון ודיפלומטיה בארץ וברחבי העולם, הצלב האדום ואנשי האו"ם. כמו כן בוצעו על-ידי צה"ל ומשטרת ישראל חיפושים נרחבים המלווים באמצעים טכנולוגיים שונים.

  

לפני כשלוש שנים חודשו החיפושים אחרי החייל הנעדר. צוות החקירה שהוקם אז התמקדו ברדיוס של כקילומטר מסביב לבסיס ממנו יצא חבר לפני תשע שנים. לצורך הסריקות בשדות המוקשים הסמוכים למחנה הסתייעו המחפשים בטכנולוגיות מיוחדות, ובמאגר המים חד נס הם השתמשו בסורק תת-מימי. למרבה הצער, המחפשים העלו חרס בידם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי מנדל ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גיא חבר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: צביקה טישלר
הפגנת חבריו של גיא חבר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים