שתף קטע נבחר

"נחסום בכוח את הבנייה ליד קבר רבי נחמן באומן"

חסידי ברסלב מפעילים לחצים באיחוד האירופי ובקרב שלטונות אוקראינה כדי לסכל הקמת מרכז מסחרי ובניין מגורים באזור מתחם ה"ציון" אליו עולים אלפי החסידים. והם מבטיחים: "נחסום את הטרקטורים בכוח; באומן לא מבינים כמה אנחנו רציניים"

בחסידות ברסלב מודאגים: על שטח מגרש הנמצא בתוך גבולות מתחם בית הקברות שבאומן, שם ממוקם "הציון" של רבי נחמן, מתוכנן להיבנות בניין מגורים ומרכז מסחרי בסמוך אליו.

 

מד המתח עלה כאשר לפני כשבועיים כשהגיעו הטרקטורים לאתר כדי לקחת דגימות עפר לצורך הכנת התוכניות. בברסלב הוחלט לעשות הכול כדי לסכל את תוכניות הבנייה, זאת מאחר וניסיונות השכנוע אצל היזם ובעל הקרקע העלו חרס.

 

כבר בתחילת השבוע נפגשו מספר חסידי ברסלב עם ראש השדולה האוקראינית בקונגרס האמריקאי, הסנטור קארל לווין (מישגן) כדי לדון בעניין. בפגישה אף נכח איש העסקים ישראל זינגר, המכונה בברסלב "הנגיד", בעיקר בשל מימון אלפי כרטיסי טיסה לאומן בראש השנה האחרון וזה שקדם לו על חשבונו.

 

במקביל, החלה הפעלת לחצים באיחוד האירופי, נשלחו מכתבים בנושא לכל חברי מועצת הרבנות הראשית וכן גוייס למאבק ארגון "אתרא קדישא" הפועל להצלת קברי ישראל. רב הארגון, הרב דוד מיכאל שמידל בגילוי דעת שהוציא כתב: "ידוע הדבר כי רק חלק קטן מתוך בית החולים הישן באומן מוחזק בידי ישראל, ורובו הגדול עדיין מוחזק בידי זרים, המצבות הוסרו אבל הקברים קיימים, ובעיני ראיתי כשחפרו שם לפני שנים להנחת צינור, שפגעו בקברים ופיזרו עצמות קדושים. הנה כעת נשמע שזוממים לבנות בשטח בית החולים והוא סכנה נוראה לקברים וחייבים להשתדל בכל דרך מועיל, בהשתדלות ובזעקה, למנוע דבר חמור זה".  


על הקבר באומן (צילום: אי.פי)

 

למעשה, במתחם בית הקברות כבר קיימים מספר בנייני מגורים אשר נבנו בתקופת השלטון הסובייטי. אולם, לתוכנית הבנייה החדשה מתנגדים בברסלב בעיקר בשל הסתמכות על תצלומי אוויר מתקופת מלחמת העולם השנייה. התצלומים נחשפו על ידי יהודי חרדי בשם אלימלך שוחט המתגורר בעיר לבוב שבאוקראינה. את התצלומים שבידיו, מהשנים 1940 ו-1944, הציג שוחט בפני אנשי החסידות. לאחר בדיקות אנשי מקצוע באתר סומנו מחדש גבולותיו המקוריים של מתחם בית הקברות וכעת, מבטיחים בברסלב, "אם יבואו לבנות שם, יהודים מישראל ומהעולם יחסמו את הטרקטורים בכוח", אומר נחום קרלינסקי ממרכז ברסלב העולמי. "אני לא בטוח שבעיריית אומן מבינים כמה אנחנו רציניים", הוא מוסיף.


"כיבוש" אומן בראש השנה (צילום: רויטרס)

 

עוד מתכננים בברסלב, אם המאמצים הנוכחיים לא יניבו פרי, לקיים הפגנות מול שגרירויות אוקראינה בארץ ובארה"ב. לעזרתם של חסידי ברסלב, נחלץ אף הרב הראשי של אוקראינה, הרב יעקב בלייך. הוא עצמו חסיד קרלין אבל טוען שבנייה על שטח בית קברות, "בראש ובראשונה זה עניין דתי, אבל גם עניין אנושי. לבית הקברות באומן משמעות מיוחדת", הוא מוסיף, "מאחר ובמקום קבורים אלפי יהודים שנרצחו בפרעות והם מתו על קידוש ה'".

 

היסטוריה: הפרעות באומן 

בשנת תקכ"ח (1768) החלה מתרחשת מסכת של פרעות ופוגרומים ברחבי אוקראינה. היהודים שחיו באזור אומן נמלטו לעיר, בהיותה עיר מבצר, בתקווה למצוא בה מקלט אך לשווא. במקום נרצחו 30 אלף יהודים והם נקברו בבית הקברות היהודי שבעיר, במקום בו נקבר רבי נחמן 40 שנה מאוחר יותר בשנת 1810.

 

לאומן הגיע כחצי שנה לפני פטירתו. תלמידו המובהק, רבי נתן, כותב בספרו "חיי מוהר"ן" כי הביע את רצונו להיקבר בעיר כחודשיים לפני מותו וכי לפני פטירתו אמר "אין אתם יודעים גודל יקרת מעלת קדושת זה הבית החיים פה, כי הוא יקר וקדוש מאד".

 

בחסידות ברסלב מאמינים כי ישנה סגולה מיוחדת להגיע להתפלל על "הציון" של רבי נחמן. על פי אמונת ברסלב רבי נחמן הבטיח שכל מי שיגיע למקום, ייתן פרוטה לצדקה ויאמר את "התיקון הכללי", יזכה להיוושע על ידו מדין גיהנום, זאת על פי הבטחתו: "אניח את עצמי לאורך ולרוחב ואתפוס אותו בפאותיו להוציאו מהשאול תחתיות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים