שתף קטע נבחר

התקבל "חוק הקופאיות": יעבדו רק בישיבה

החוק קובע כי על מעביד להמציא לעובד כיסא ולא ימנע ממנו לשבת תוך כדי עבודה "אלא אם כן הוכיח המעביד שביצועה הרגיל של העבודה אינו מאפשר ישיבה"

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה שנייה ושלישית את חוק הזכויות לעבודה בישיבה, הידוע גם בשמו "חוק הקופאיות". בתוך 60 יום העסקת קופאיות וזבניות בעמידה תיחשב עבירה על החוק.

 

את החוק יזמו חברי הכנסת שלי יחימוביץ'(עבודה), גדעון סער (ליכוד), זבולון אורלב (מפד"ל) ומרינה סולודקין (קדימה).

 

בחוק נאמר בין היתר כי "מעביד יעמיד לרשות עובד במקום העבודה מושב לעבודה ולא ימנע מעובד ישיבה במהלך העבודה אלא אם כן הוכיח המעביד שביצועה הרגיל של העבודה אינו מאפשר ישיבה". סעיף זה מטיל את חובת ההוכחה על המעביד במידה שייתבע ולא על העובד.

 

בנוסף אומר החוק כי "מעביד יעמיד לרשות העובדים במקום העבודה כיסאות או ספסלים מתאימים בעלי משענת גב, במספר מספיק ובמצב תקין". בית המשפט יהיה רשאי לחייב את מפר החוק בתשלום 'פיצויים לדוגמה' עד 200 אלף שקלים בהתחשב בחומרת ההפרה או בנסיבותיה.

 

עדו קובע החוק, כי גם כאשר העובד עובד דרך קבלן כוח אדם מוטלת האחריות הן על המעסיק בפועל והן על הקבלן.

 

ח"כ יחימוביץ' אמרה בדיון במליאה כי "חבל שנדרשנו לחוקק משהו שהוא זכות בסיסית של אדם עובד אבל נראה שרשתות רבות לא הפנימו את הרעיון שאילוץ נשים קשות יום לעמוד יום שלם על רגליהן שלא לצורך-הוא מיותר, משפיל, קשה ומזיק פיזית. מבחינתי חוק זה הוא סגירת מעגל-במשך שנים כעיתונאית עסקתי בסוגיה הזו ולמרות הדיון הציבורי הער שהתנהל דבר לא השתנה".

 

ח"כ אורלב אמר כי "החוק יקנה לכל עובד זכות לעבוד בישיבה ולא יאפשר למעסיקים לרמוס את כבודם של עובדים ולהכריח קופאיות ומוכרים לעמוד שעות ארוכות".

 

מנהל הקליניקות המשפטיות באוניברסיטה העברית, ד"ר יובל אלבשן, שהוביל את המאבק למען הקופאיות אומר כי שמחתו היום מהולה בעצב. "אני שמח שהמאבק הצליח, אולם מצד שני עצוב לי שהיינו צריכים לעשות כל כך הרבה רעש ולחוקק חוק שיכפה על המעסיקים להתייחס לעובדיהם כאל בשר ודם. מה שאנחנו הבנו לפני שנתיים הייתי בטוח שיובן גם למעסיקים כאשר נסב את תשומת ליבם לזכויות הקופאיות. חשבתי שהמעסיקים בעצמם יוציאו להן כיסאות ויגידו, אוקי, צודקים, לא שמנו לב לעניין", אמר אלבשן.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
עבודה רק בישיבה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים