שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר בדרך להסכם האחדות הפלסטיני
  יממה לפני הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית, מסתמן משבר נוסף, וברשות חוששים שיוביל לגל אלימות מחודש. הסיבה: ויכוחים סביב מינויים וזהותו של שר הפנים. בינתיים, אבו מאזן ביטל את הגעתו לעזה ואת נאום ההכרזה על האחדות

  אפשר לצנן את חגיגות האחדות: משבר מעיב הערב (יום ד') על הסכם האחדות שהושג במכה בין נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לבין אנשי החמאס, חאלד משעל ואיסמעיל הנייה. אבו מאזן החליט לבטל את הנאום המיוחד שתוכנן למחר, ובו אמור היה להציג לעם הפלסטיני את פרטי הסכם מכה על הקמת ממשלת האחדות.

   

  אבו מאזן גם ביטל לפי שעה את הגעתו מרמאללה לעזה, שם אמור היה להגיש לראש הממשלה איסמעיל הנייה את כתב המינוי להקמת ממשלת האחדות שעליה סוכם במכה.

   

  מקורות פלסטינים מספרים כי משבר פרץ בין שני הצדדים, בין היתר כתוצאה ממחלוקות על תיק הפנים וזהות מי שיעמוד בראשו. בנוסף, לפי אותם מקורות, רוב המחלוקות נוגעות לעניינים פרסונאליים ולאיוש התפקידים. 

   

  על פי התכנון היה אמור ראש הממשלה איסמעיל הנייה להגיש מחר את התפטרותו, מייד לאחר נאומו של אבו מאזן. אלא שהנייה השהה את ההתפטרות. כעת מתברר מדוע השהתה תנועת החמאס את התפטרות הנייה והממשלה.

   

  בתוך כך, אמר ראש הלשכה המדינית בחמאס, חאלד משעל, כי ארגונו מחוייב לחלוקת הסמכויות ברשות הפלסטינית, כפי שנקבע בהסכם מכה. משעל הוסיף כי הוא מקווה שההסכם יוביל להסרת העיצומים שמטילה הקהילה הבינלאומית על הרשות הפלסטינית.

   

  אחדות - לא בימים הקרובים

  בחמאס הסבירו כי הדחייה בהקמת הממשלה היא תוצאה של עניינים טכניים, אולם בפתח טוענים כי בחמאס מציבים תנאים שמנוגדים להסכם מכה. לפי שעה נראה כי ממשלת האחדות ששני הצדדים טענו במכה כי תוקם בשבוע הקרוב, לא תצא אל הפועל לפחות לא בימים הקרובים.

   

  ובתוך כך, הקונגרס האמריקני החליט שלא להעביר לנשיא הפלסטיני 86 מיליון דולר כפי שהתחייב נשיא ארצות הברית, גורג' בוש - זאת בשל הסכם מכה. הקפאת הסכום בוצעה על-ידי יו"ר תת הוועדה להקצבות חוץ בבית הנבחרים, חברת הקונגרס היהודייה ניטה לוואי, לבקשת חברת בית הנבחרים הרפובליקנית, אליאנה רוס ליטנאן.

   

  בוש הורה על העברת סכום של 86 מיליון דולר לאבו מאזן, כחלק מהתוכנית האמריקנית לאמן את שירותי הביטחון הנאמנים לנשיא הפלסטיני. אולם בעקבות סימני השאלה הרבים סביב "הסכם מכה" החליטו בבית הנבחרים האמריקני להקפיא לפי שעה את העברת הכסף עד לקבלת הבהרות על פרטי ההסכם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן, משעל והנייה במכה
  צילום: איי אף פי
  עזה. חוששים מגל נוסף של אלימות
  צילום: רויטרס
  מומלצים