שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הניצחון של סידר

  איך זה לקבל את פרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין? "נעים", אומר יוסף סידר, במאי הסרט "בופור". "נעים לקבל הכרה, נעים שאומרים לך שאתה מוכשר וזה בטוח הרבה יותר נעים מאשר לא לקבל פרס"

  אז איך זה לקבל את הפרס השלישי בחשיבותו בפסטיבל ברלין כבמאי הטוב ביותר, להתבלט בין 22 סרטים מכל העולם, להביס פיגורות מעוררות יראה כדוגמת רוברט דה נירו ולעלות על במה כדי לאחוז בפסלון מוכסף? אם שואלים את יוסף סידר, שזכה אתמול בפרס "דוב הכסף" בטקס הנעילה של הפסטיבל הבינלאומי ה-57 במספר, התשובה, כדרכו, הייתה קצרה וממצה: "נעים". "כשהתכוננתי לפרס הזה, השאלה שהכי הפחידה אותי זו השאלה הזו: 'איך אתה מרגיש לקבל את הפרס'", הוא העיד שעה קלה אחרי שזכה לכבוד. "אין לשאלה הזו תשובה: מרגישים טוב. מאוד נעים לקבל פרס. נעים לקבל הכרה, נעים שאומרים לך שאתה מוכשר וזה בטוח הרבה יותר נעים מאשר לא לקבל פרס".

   


  סידר מתראיין. "אני מייצג קבוצה, לא רק את עצמי" (צילום: קרן נתנזון)

   

  לפני הטקס החגיגי התכנס סידר יחד עם הקאסט במלון הסמוך לאולם ה"ברלינלה פלאסט", התכונן למעמד והקפיד למעט במילים על תחושותיו. בניגוד לתפילה הקבוצתית שערך עם חברי המשלחת על גבי השטיח האדום כשהגיעו שלושה ימים קודם לכן לפרמיירה של ה"בופור", הפעם התפילה נשארה בלב. "לא ביקשתי משהו גשמי", הוא פירש את המחווה והוסיף כי אילולא היה עושה כן, זה היה מוריד מערכה. כך או כך, התפילה באשר תהיה, מסתבר שנענתה. זמן קצר לפני ההכרזה על שמו, הוא סיפר, כי קלט את מצלמות הטלוויזיה מתייצבות עליו, אך שוב, לא היה בטוח אם מתרכזים בו או בפרסונה שישבה מאחוריו. "אני לא מרגיש שבאתי כמנצח לשום מקום. אני תמיד נכנס לחדר כמו מישהו שהפסיד תמיד, אז אם אני מנצח זו הפתעה".

   

  מה היה החלק הקשה ביותר בעשיית הסרט מבחינתך?

   

  "הדבר הכי קשה שהצלחתי להתגבר עליו זה הכתיבה. זה להתגבר על בעיות דרמטיות שאתה לא יודע איך לפתור, כך שהסיפור יצדיק את כל העשייה. יש המון בעיות לוגיסטיות בעשייה של סרט, אבל עיקר הקושי הוא תוכני. אני באמת מאמין שיש משהו בעבודת צוות, שהפכה את הסרט למה שהוא, לכן אני מרגיש שאני מייצג קבוצה, לא רק את עצמי".

   


  "מקווה שבארץ לכל הפחות יתנו לסרט הזה צ'אנס". סידר (צילום: קרן נתנזון)

   

  מה עושה הזכייה לך ולסרט עצמו?

   

  "כל במאי שמתאפשר לו לעשות סרט, להביא אותו לקהל גדול ולערב את הצופים שלו בסיפור שלו הוא בר מזל. אני מקווה שזה ייתן לו מקפצה. זה בטוח מעלה את הפרופיל שלו, אבל אני גם יודע שהפרויקט היה במקום לא רע גם לפני והוא מצליח לעניין מפיצים. אני מאמין שהוא יופץ בעולם בצורה מכובדת ורצינית כך שקהל בכל העולם יראה את הסיפור הזה".

   

  עכשיו אחרי ברלין, צריך גם לעבור את דעת הקהל בארץ. מה מבחינתך ייחשב כהצלחה?

   

  "אני רוצה שהרבה מאוד אנשים יראו את הסרט, שהוא יחצה גבולות ואני רוצה שמה שהניע את כל הפרויקט הזה יוערך על ידי כמה שיותר אנשים. אני מקווה שבארץ לכל הפחות יתנו לסרט הזה צ'אנס ויבדקו אותו, אני יכול להבטיח לרוב הצופים שהסיפור הזה, הוא סיפור שמשאיר רושם".

   

  סדר היום שלאחר הטקס, כלל עבור סידר, שהגדיר את עצמו כ"לא ממש בליין גדול", ארוחת ערב רשמית במסעדה מפוארת עם כל הזוכים, סבב של ראיונות לכלי התקשורת ומסיבת עיתונאים. למרות שהתעקש בכל פעם כי ה"בופור" מייצג סיפור אוניברסלי שיכל לקרות בכל זמן ובכל מקום, המסר האנטי מלחמתי שהציג בנאום הזכייה עורר עניין רב ביחס לעמדותיו, לאחר שקרא בו למנהיגים לגלות אומץ לב ולדעת לסיים מאבקים.

   

  "היה משהו נוח בידיעה שאני חייב לקצר, ולכן אין מה להוסיף למה שאמרתי", ענה בביטחון לשאלה שהופנתה אליו על ידי עיתונאי זר בכנס, "אתה עובד שנים לפעמים כדי להעלות על המסך סיפור שהוא מורכב וזה תמיד קשה לסכם את המסר במשפט אחד. די ברור שאנחנו נגד מלחמה, ומלחמות זה דבר נורא. אני מקווה שבסרט יש נגיעה ספציפית יותר לכמה אבסורדי ורע הוא מצב מהסוג הזה".

   

  עוד דיווחים מברלין:

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  סידר והפסלון. בר מזל
  צילום: איי אף פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים