שתף קטע נבחר

מנכ"ל המכרז הישיר נכנס לכלא בגין הטעיית צרכנים

רפאל כהן הורשע לפני כשנה וחצי בהטעיית צרכנים ונשלח לשלושה חודשים לכלא. הוא הגיש ערעור, אך נדחה והעונש נשאר על כנו

מנכ"ל המכרז הישיר, רפאל כהן, ייכנס לשלושה חודשים לכלא בגין עבירות של הטעיית צרכנים. זאת, לאחר שהרכב לערעורים פליליים בבית המשפט המחוזי בתל אביב החליט לדחות את ערעורו בעניין חומרת עונש המאסר בפועל שהוטל עליו בגין ביצוע עבירות על חוק הגנת הצרכן בנסיבות מחמירות.

 

נציגת התביעה עו"ד טלי קינן ממשרד התמ"ת, טענה בדבר הצורך להטיל עונש מרתיע של מאסר בפועל בגין עבירות על חוק הגנת הצרכן, אפילו על אדם שעברו נקי על מנת למנוע את הסכנה ליציבות חיי המסחר עד כדי ערעורם.

 

חברת המכרז הישיר (שהפסיקה לפעול בינתיים)  ומנהלה רפאל כהן עסקו בשנים 2002-2003 במכירת מוצרי צריכה לצרכנים באמצעות אתר אינטרנט, בשיטת המכרזים, ובאמצעות חיוב כרטיסי אשראי (מכר מרחוק). חלק מהמכרזים היו מכרזי סרק, ויותר מ-60 צרכנים התלוננו בתמ"ת על אי קבלת ואי אספקת המוצר לאחר ששילמו את תמורתו.

 

בעקבות זאת הגישה עו"ד טלי קינן, תובעת מטעם התמ"ת, כתב אישום נגד החברה ומנהלה על הטעיית צרכנים בנסיבות מחמירות ובעבירות על חוק הגנת הצרכן.

 

ביולי 2005 הרשיעה השופטת דורית רייך שפירא מבית משפט השלום בתל אביב את החברה ומנהלה, וגזרה עליהם קנסות, כאשר על המנכ"ל רפאל כהן הוטל בנוסף מאסר בפועל של 3 חודשים ומאסר על תנאי של 6 חודשים.

 

בעקבות גזר הדין הגיש כהן כאמור ערעור, אך הוא נדחה. התובעת בערעור טענה, כי הפגיעה בצרכנים באמצעות מכירה באינטרנט והתופעה שחברות כמו המכרז הישיר מפרסמות ומבטיחות באתר שלהם לספק מוצר, גובות תשלום על ידי חיוב כרטיס האשראי של הצרכן, ולא מספקות לו את המוצר – הפכה למכת מדינה וקיים צורך בהרתעה על ידי הטלת עונשי מאסר בפועל למבצעי עבירות מסוג זה.

 

בית המשפט המחוזי החליט להשאיר על כנו את עונש המאסר בפועל על כנו, כמו גם את עונש המאסר על תנאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים