שתף קטע נבחר

תלמידות פיתחו שיטה חדשה לזיהוי טביעות אצבע

בעקבות מאמר שקראו בשיעור כימיה, גילו חירות ישלח וגילי בילואוס, תלמידות כיתה י"א בביה"ס למדעים ואמנויות בירושלים, שיטה משופרת לאיתור וזיהוי טביעות אצבע בזירות פשע. במעבדה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל בוחנים אפשרות לאמץ את השיטה ככלי עבודה

משטרת ישראל קיבלה השבוע תגבור משמעותי בחקירת זירות פשע מכיוון לא צפוי: שתי תלמידות מהתיכון למדעים ואמנויות בירושלים יציעו שיטה חדשה לזיהוי טביעות אצבע סמויות בזירת פשע. התלמידות, הלומדות במגמת המדעים והמתמטיקה, ערכו ניסוי בתחום הזיהוי הפלילי בעקבות מאמר שקראו, ואז גילו במקרה תגובה כימית המשפרת, באופן משמעותי, את חוזקן של טביעות האצבע המתגלות בזירות הפשע.

 

התלמידות הצליחו לפתח תמיסה חדשה המחדדת את עוצמת הנראות של טביעות האצבע. בעקבות התגלית, החליטה המעבדה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, לאמץ את הטכנולוגיה ככלי עבודה בזירת הפשע. מחר (ג') יציגו השתיים, חירות ישלח וגילי בילואוס, שתיהן תלמידות כיתה י"א, את הניסוי הכימי בפני ניצב אהרון פרנקו ומפקד מז"פ, ד"ר עזי צדוק.

 

ישלח אמרה ל-ynet כי "חלק ממרכיבים של טביעת אצבע הן חומצות אמינו, המגיבות עם תמיסת נינהידרין. בתגובה נוצר צבע סגול הנקרא 'סגול רומן', וכך מזהים את הטביעה". לדבריה, "במסגרת שיעור כימיה, הופנינו על ידי המורה בבית הספר למאמר שמדבר לא על טביעות אצבע אלא על התגובה הכימית בהקשר אחר לחלוטין. במאמר נכתב שבעזרת תוספת כימית, ניתן לחזק את צבעו של החומר הסגול, ואנו החלטנו ליישם מאמר על טביעות אצבע".

 

ישלח מספרת כי במחלקה לזיהוי פלילי משתמשים כיום בתרכובות אחרות, הגורמות לסגול להפוך לכתום. באמצעות שימוש בכימיקלים אחרים, מקוות התלמידות כי ניתן יהיה להשיג תוצאות טובות יותר בזירות פשע שונות.

 

"ההשקעה בתלמידים מצוינים בתחומי המדעים והמתמטיקה שהובילה לניסוי המוצלח הוכיחה את עצמה. באמצעות החינוך למצוינות הצלחנו לתרום לעבודתו של גוף חיוני כמו משטרת ישראל ולחברה הישראלית בכלל", אומר חיזקי אריאלי, מנכ"ל העמותה למצוינות בחינוך.

 

התיכון למדעים ולאמנויות שהוקם על ידי העמותה למצוינות בחינוך, הוא תיכון פנימייתי ארצי בירושלים לתלמידים מצטיינים בתחומי המדעים הניסויים, האמנות החזותית והמוזיקה. הטכנולוגיה שפיתחו התלמידות היא חלק משיתוף פעולה נרחב בין העמותה למצוינות בחינוך ומשטרת ישראל. 

 

מאגף קהילה במשטרת ישראל נמסר, כי הם שבעי רצון משיתוף הפעולה עם התלמידים ושיתופם בתחומי המחקר. "משטרת ישראל מתחייבת להמשיך ולחשוף בפני בני הנוער את המיטב בתחום המדעים והמתמטיקה באופן חוויתי ומעניין", אמרו במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעכשיו קל יותר לזהות? צילום אילוסטרציה
מומלצים