שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מג"ד שהודח בשל תאונה מבצעית, ישוב לפקד
  סא"ל י', מפקד גדוד תותחנים, הודח מתפקידו בעקבות תאונה מבצעית בה נהרג סמ"ר אבי סאיג. את ההחלטה קיבל הרמטכ"ל לשעבר חלוץ. אלא שכעת מתברר שזמן קצר לפני סיום תפקידו כרמטכ"ל, אישר חלוץ, לתדהמת קצינים בכירים בזרוע היבשה, למנותו שוב למג"ד, הפעם לגדוד דרקון

  סא"ל י', מפקד גדוד תותחנים שהודח מתפקידו בעקבות תאונה מבצעית קטלנית, ישוב בקרוב לפקד על גדוד אחר, גדוד 55 (דרקון). כך נודע ל-ynet. ומי החליט על המינוי? לא אחר מאשר הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, שהיה זה שלאחר התאונה לא הסתפק בהמלצה להעיר למג"ד פיקודית, והחליט להדיחו.

   

  המינוי עורר תדהמה בקרב כמה קצינים במפקדת זרוע היבשה, בעיקר לאור הצעדים הקשים שננקטו נגד המג"ד בינואר 2006 על ידי חלוץ. הצעדים נגעו לתאונה מבצעית שארעה בדצמבר 2005 בדרום הארץ, שעה שבמהלך אימון של גדוד 402 (רשף) של התותחנים התהפך נגמ"ש לתוך תהום וכתוצאה מכך נמחץ למוות סמל ראשון אבי סאיג, חובש במקצועו, שלקח חלק בתרגיל.

   

  בעקבות התאונה, מונתה ועדת בראשות אל"מ ובמסגרת המלצותיה החליט אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה על שורה של צעדים אישיים, בין היתר לרשום הערות פיקודיות למפקד העוצבה ולמג"ד, סא"ל י'.

   

  בינואר 2006, שעה שחלוץ קיבל את ההמלצות, הוא החליט שלא די בהן ויש להדיח שני קצינים, בהם סא"ל י' וסגן מפקד האגד הארטילרי (לגביו המליצה הוועדה להסתפק בהשעיה). חלוץ התייחס לתאונה בצורה חמורה ואמר שהיא גבתה מחיר דמים מיותר וישנה תחושה כי ניתן היה למנוע אותה. הוא הורה על שורה של צעדים ארגוניים כדי למנוע הישנות תאונות דומות וציין כי "אין משימת אימונים המצדיקה אובדן חיי אדם".

   

  בצה"ל ציינו בזמנו כי החלטתו של חלוץ היא במסגרת המדיניות הנוקשה בה הוא נוקט בכל הקשור לפגיעה בחיילים ויש בכך העברת מסר למפקדים.

   

  אבל נראה שהמדיניות הזאת קצת רופפת. בשבועות האחרונים נערך דיון אצל מפקד זרוע היבשה, האלוף בני גנץ, באשר לסדרת מינויים של מפקדי גדודים. גנץ, לתדהמתם של קצינים בזרוע, החליט כי סא"ל י' ימונה מחדש למג"ד, הפעם לגדוד דרקון. הנושא עלה לאישור הרמטכ"ל וכעת מתברר כי בשבועות האחרונים לפני סיום תפקידו החליט חלוץ עצמו, שהדיח את סא"ל י' מפיקוד הגדוד וביקר קשות את התנהלות המפקדים בתאונה, להחזיר אותו לאותה עמדה בדיוק.

   

  "יש בהחלטה הזאת של חלוץ מסר לא ברור". אמר ל-ynet מפקד גדוד בזרוע היבשה. אם הוא החליט בעבר כי הקצין לא ראוי לפקד על גדוד, עליו היה לדאוג שהוא יישאר אך ורק בתפקיד מטה. "הפינג פונג הזה לא ראוי, בטח לא כשמדובר בתאונה קטלנית, אחרת זה משדר מסר כאילו ההחלטה המקורית של חלוץ היתה לא נכונה".

   

  הקצין ציין שכפי שהדברים נראים, היה צריך הרמטכ"ל היוצא לפחות להשאיר את ההחלטה הרגישה לרמטכ"ל הנכנס ולא להחליט על כך בעצמו זמן קצר לפני שהוא סיים את תפקידו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים