שתף קטע נבחר

עשירית ממסיימי קורס קצינים: עולים חדשים

עם סיומו של קורס קציני היבשה, שהחל עוד בימי מלחמת לבנון השנייה, מתפרסמים נתונים דמוגרפיים אודותיהם: מחצית העולים החדשים שסיימו קורס קצינים הם יוצאי חבר העמים. שמונה אחוזים מהצוערים - נשואים. שלושה מחמישה קצינים מצטיינים הגיעו מחטיבת גבעתי

כעשרה אחוזים מהצוערים שסיימו היום (ה') את קורס קציני היבשה הם עולים חדשים, מעט נמוך יותר משיעורם באוכלוסיה הנאמד בכ-15 אחוז. מחציתם ממדינות חבר העמים וחמישית מהעולים המסיימים - ילידי אתיופיה. שמונה אחוזים מכלל הצוערים הם נשואים, חמישה אחוזים מהצוערים - חיילים בודדים.

 

קורס קציני היבשה החל במהלך מלחמת לבנון. מפקד גדוד "גפן", סגן-אלוף רונן מרלי, סיכם: "צה"ל מתחזק היום בדור חדש של מפקדי מחלקות. דור טוב וראוי, עם המון מוטיבציה וקצינים שיודעים מה גודל האחריות המונחת על כתפיהם".

 

כיוון שהקורס החל בעיצומה של המלחמה, קיבלו הצוערים מכל חילות היבשה את התגיות הלבנות שמסמנות את היותם חיילים בקורס, בעת שנלחמו חבריהם באנשי החיזבאללה בדרום לבנון. "בהתחלה האווירה היתה קצת קשה, היינו בחממה של הקורס כשחברים שלנו נלחמו. הייתה הרבה מוטיבציה להיות בחזית, אבל הבנו שאנחנו נמצאים כאן למען מטרה טובה. היה ברור לכולנו שבמלחמה הבאה אנחנו נהיה אלה שנוביל את הלוחמים, ולכן הבנו את החשיבות של הקורס הזה", סיפר בשיחה עם ynet, נתנאל שמקה (22) ממושב חזון שבגליל, המצטיין הגדודי של הקורס, שעה קלה לפני שקיבל את דרגות הסג"מ.

 

גם המג"ד, סגן-אלוף מרלי, הודה שבתחילת הקורס הראש של הצוערים היה לא במצפה רמון אלא בגבול הצפוני של ישראל: "היה להם רצון עז להיות לצד חבריהם ולהלחם", תיאר את האווירה. 

 

המג"ד הסביר כי הלקח המרכזי מהמלחמה הוא לחזק בקרב הקצינים את הטכניקות הבסיסיות שלומדים כבד בבה"ד 1. "צריך לשמר את מה שלומדים ולפעול לפי זה: הגנה, התקפה, התקדמות. לא להמציא המצאות חדשות. בקורס העמקנו את הנושא", הסביר. בנוסף, עברו הצוערים שיחות עם מפקדי גדודים ומפקדי חטיבות שהיו במלחמה, על מנת שידגישו בפניהם את הלקחים. "לא נגענו באופן מובהק בתחקירים עצמם כי הם סוכמו רק באחרונה, אבל הדגשנו את אותם אלמנטים שכל מפקד צריך כמו פיקוד, מנהיגות, תורות לחימה, פיקוד ושליטה".    


הרמטכ"ל הטרי לוחץ יד לקצינים הטריים (צילום: הרצל יוסף)

 

המצטיין הגדודי, סג"מ שמקה, יחזור בקרוב ליחידתו, פלס"ר גבעתי, ויפקד על צוות מסלול. אבל הוא לא היחיד מהחטיבה שזכה לאות הצטיינות. לחטיבה הסגולה גם שני מצטיינים פלוגתיים: סג"מ מוטי חיים, אף הוא מפלס"ר גבעתי וסג"מ שי בינון, מגדוד שקד של החטיבה. 

 

שמקה נותר צנוע: "אני חושב שקיבלתי את הצטיינות בגלל שקלול של כמה גורמים. זה מאוד נחמד, אבל זה לא מה שבאמת חשוב", אמר. "אני חושב שחטיבת גבעתי, למרות שהיא הצעירה מחטיבות יש בה חתירה למצוינות, לחשיבות של להיות מוביל, גם העובדה שהיינו כל הזמן בלחימה בעזה, משפיעה על החיילים".

  

סא"ל מרלי, אף הוא לשעבר מג"ד בגבעתי, אמר כי אין קשר בין העובדה כי הוא מגיע מהחטיבה, לצוערים המצטיינים. "הם מצטיינים בזכות עצמם. למרות שאשמע לא אובייקטיבי, הם באים מניסיון עשיר של לחימה קשה. לכל אחד מהם הייתה תומה לפלוגה ולגדוד".    

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי עונד דרגות לקצינים
צילום: הרצל יוסף
צילום: דובר צה"ל
גבעתי. גאוות יחידה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים