שתף קטע נבחר

ביום ראשון: שביתה בבתיה"ס התיכוניים

שתי מערכות חינוך שובתות במקביל. ארגון המורים העל-יסודיים הודיע היום כי הלימודים יושבתו במחאה על הסחבת, אותה נוקט לדבריהם משרד האוצר במשא ומתן על תנאי העסקתם. ביום ראשון תשבות גם מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, שהקימה מטה מאבק משותף עם המורים. משרד החינוך: "החלטת ארגון המורים עשויה להביא לפספוס הזדמנות קיימת"

השביתה מתרחבת: ארגון המורים העל-יסודיים הודיע היום (ו') כי ישבית את הלימודים בתחילת השבוע הבא (א'). גם הסטודנטים, בתמיכת המרצים באוניברסיטאות ובמכללות, הודיעו כי לא יפתחו את סמסטר ב' באותו היום. בכך למעשה יושבתו במקביל שתי מערכות חינוך - התיכונית ומערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

ההשבתה בתיכונים תכלול את כיתות י' עד י"ב בבתי הספר השש-שנתיים ובחטיבות העצמאיות, ובכיתות ט' עד י"ב בבתי הספר הארבע-שנתיים. בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים יתקיימו הלימודים כרגיל. ההשבתה היא כנגד מה שמכנים המורים "סחבת" במשא ומתן על תנאי העסקתם מול משרד האוצר.

 

ההשבתה של שתי מערכות החינוך אינה מקרית. אתמול הכריז ארגון המורים העל יסודיים, ביחד עם נציגי הסטודנטים, המועצה המתאמת של ארגוני הסגל הבכיר של האוניברסיטאות בישראל והפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, על הקמת מטה מאבק משותף למען עתיד החינוך בישראל.

 

זוהי הפעם הראשונה בה מצטרפים המורים למאבק משותף עם הסטודנטים. מטרת שיתוף הפעולה היא קבלת תקציבים עבור החינוך ומערכת ההשכלה הגבוהה בישראל באמצעות קמפיין נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, אמר היום: "אנחנו תומכים במאבק יחד עם הסטודנטים ונשבית את הלימודים ביום ראשון. גם במערכת ההשכלה הגבוהה קיצצו 1.5 מיליארד שקלים וגם במערכת החינוך העל-יסודית, קיצצו 4 מיליארד שקלים במשך 5 שנים. תלמיד תיכון היום לומד 8.5 שעות שבועיות פחות מאשר תלמיד שלמד בתיכון לפני חמש שנים. הממשלה בעצם משביתה בעצמה, שביתה יזומה יום וחצי בשבוע".

 

ארז פנה לעמיתו בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, מנכ"ל הסדרות המורים, יוסי וסרמן, וביקש ממנו להצטרף למחאה: "אל תאמין למשרד האוצר, יוסי. הרי שנה וחצי הם משכו זמן. שום דבר לא ישתנה בשבועיים הקרובים".

 

התלמידים מתייצבים לצד המורים

תלמידי בתי הספר מצידם מברכים על ההשבתה. חגי אורן, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית אמר: "הנוער מחזק את ידי המורים במאבקם. מעמדם של המורים בארץ ושכרם הוא בגדר שערורייה לאומית שיש לטפל בה ככזאת - יש לצפות מהממשלה ומשרד האוצר בפרט להבין את דחיפות העניינים ואת חשיבותם". עוד מוסיף אורן: "על אף כל זאת אנו מזכירים לשותפינו המורים שגם בהמשך מאבקם יש לפעול בשיקול דעת תוך גרימת נזק קטן ככל האפשר לציבור התלמידים במדינה, אין לקדם את מאבק המורים, הוא מאבקנו שלנו, על גב התלמידים".

 

 

במשרד האוצר אומרים בתגובה להשבתה: "הודעת ארגון המורים העל יסודיים כי יפתח בשביתה תמוהה מאחר והצדדים נמצאים במשא ומתן שיודע אומנם עליות ומורדות, אך מתקיים מזה מספר שבועות בצורה אינטנסיבית ועניינית.

 

"המטרה הינה רפורמה אמיתית במערכת החינוך לטובת התלמידים והמורים. החלטת ארגון המורים עשויה להביא לפספוס ההזדמנות הקיימת לשיפור מעמד המורה בפרט ומערכת החינוך בכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
שובתים. בינתיים ליום אחד
צילום: מאיר פרטוש
צילום: ניב קלדרון
רן ארז. מאבק משותף עם האוניברסיטאות
צילום: ניב קלדרון
מומלצים