שתף קטע נבחר

המטוס המריא "אל-על" ונחת בשבת כ"סאן-דור"

תקלה בטיסת אל-על מקנדה לישראל גרמה לטייסים לבצע עצירה בלונדון. בשל קרבת השבת החליטו באל-על להעביר את הטיסה לחברה הבת סאן-דור, ככל הנראה כדי לרצות את החרדים. בפועל המטוס היה אותו המטוס והנוסעים אותם נוסעים. הנוסעים הדתיים נשארו בלונדון

מטוס של חברת אל-על שעשה את דרכו מטורנטו לתל אביב נאלץ לנחות היום (ו') בלונדון עקב תקלה טכנית. בשל קרבת השבת החליטו באל-על להעביר את הטיסה לחברת הבת סאן-דור, ככל הנראה כדי לרצות את החרדים. אולם בפועל כלל לא הוחלף המטוס. הנוסעים הדתיים פוזרו בין בתי מלון בלונדון, ואילו המטוס נחת בנמל התעופה בן-גוריון אחרי כניסת השבת.

 

אל-על מפעילה מאז שנות ה-70 חברת בת בשם סאן-דור, שמקיימת טיסות בשבת. עובדה זו גלויה וידועה לציבור החרדי אך היחס לסאן-דור הוא שונה בגלל שאינה נושאת את סמל חברת אל-על ונחשבת לחברה נפרדת. לכן מצבה מוגדר הלכתית כ"חילול שבת בצנעה".

 

כ-170 נוסעים היו בטיסת אל-על 104 שהמריאה במטוס בואינג-767. הטיסה אמורה היתה להיות ישירה ונחיתתה המשוערת בנמל התעופה בן גוריון נקבעה להיום בצהריים, כמה שעות לפני כניסת השבת. במהלך הטיסה הבחין הטייס בנורות אזהרה שדיווחו על תקלה במערכת מיזוג האוויר. לכן, החליט צוות האוויר לנחות בנמל תעופה בלונדון במטרה לתקן את התקלה.

 

בשל הקרבה לשבת עלה החשש כי הטיסה שתצא מלונדון תגיע לישראל לאחר כניסת שבת. בעקבות כך הוחלט לבטל את הטיסה שנרשמה על שמה של אל-על בלוח הטיסות, ובמקום הופיעה טיסה חדשה על שמה של חברת סאן-דור. אלא מה, המטוס היה אותו מטוס, והנוסעים החילונים היו אותם נוסעים חילונים.

 

מחברת אל-על נמסר בתגובה כי "היה חשש לתקלה טכנית, ולכן נחת המטוס בלונדון. התקלה סודרה וטיסת אל-על בוטלה. מאוחר יותר הוסבה הטיסה לטיסת סאן-דור. נוסעים דתיים שהיו על הטיסה מטורונטו הופנו לבתי מלון בלונדון, וישובו לישראל במוצאי השבת". עוד נמסר כי המטוס ניסה לנחות בלרנקה, אולם הדבר לא התאפשר נמנע מהם.

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום


פורסם לראשונה 23/02/2007 19:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס אל-על.
צילום: עמרי
מטוס סאן-דור. מצא את ההבדלים
מומלצים