שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופאים בארה"ב: ספק ביעילות הדם הטבורי

  גם אתם שומרים דם טבורי שנלקח מילדיכם שנלקח לאחר הלידה? 'ידיעות אחרונות' מפרסם היום את הנחיות האקדמיה האמריקנית לרפואה, לפיהם: הדם לא יוכל לסייע לילדים במקרה שיחלו

  אלפי הורים בישראל שומרים דם טבורי של ילדיהם למקרה שאלה יסבלו ממחלה קשה בעתיד, אולם כעת מתברר שיעילות ההליך הזה מוטלת בספק.

   

  הנחיות חדשות של האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים קובעות, כי אין לעודד הורים להחזיק דם טבורי שנלקח מהתינוקות שלהם בבנקים פרטיים, שם נשמרת המנה עבור הילד החולה ובני משפחתו בלבד, אלא בבנקים ציבוריים בלבד, שם היא עשויה לשמש לטיפול בחולים זרים. הסיבה: אין הוכחה ליעילותה של השתלה עצמית, והסבירות לכך שילד יזדקק לדם טבורי שנלקח ממנו בעתיד היא נמוכה מאוד.

   

  דם טבורי נאסף מחבל הטבור של התינוק מיד לאחר הלידה. הוא מכיל ריכוז גבוה של תאי גזע, שבהם ניתן לטפל במגוון של מצבים רפואיים חמורים ובהם מחלות סרטן, מחלות של מערכת החיסון ומחלות גנטיות בילדים. בשנים האחרונות התפתחה בעולם וגם בישראל תעשייה נרחבת של בנקי דם טבורי פרטיים, המבטיחים לאסוף את הדם מהשליה מיד לאחר הלידה, להקפיא אותו ולאפשר את השימוש בו במקרה הצורך. העלות: אלפי דולרים בשנה.

   

  כעת קוראת לרופאים האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, שלא לעודד הורים לשמור בנק טבורי בבנקים פרטיים מכיוון שלא קיימת עדות מדעית לכך ששימוש עצמי בדם כזה הוא בעל יתרון במצב של מחלה. עוד נקבע, כי הסבירות לכך שילד יזדקק בעתיד לדם טבורי שנלקח ממנו בלידתו נעה בין 1 ל־‭1,000‬ עד ל־1 ל־‭.200,000‬

   

  מטרת ההנחיות הייתה להציע מידע, שישרת את הרופאים בבואם להשיב על שאלות הורים בנושא תרומת דם טבורי. בין השאר קובעות ההנחיות החדשות כי יש לעודד את ההורים לתרום את הדם הטבורי של התינוקות שלהם לבנקים ציבוריים, השומרים את מנות הדם עבור שימוש לכלל ציבור החולים. יש לעודד הורים לילד בוגר, הסובל ממחלה שהשתלת דם טבורי עשויה לעזור לטיפול בה, לתרום את הדם הטבורי של התינוק שלהם לבנק פרטי המאפשר תרומה לקרוב משפחה מדרגה ראשונה.

   

  עוד קובעות ההנחיות, כי דם טבורי צריך להיאסף רק בתנאי שניתנה הסכ־ מה מדעת של ההורים. מידע על התורם צריך להיות סודי. הורים שתינוקם פיתח מחלה ממארת, מחלה של מערכת החיסון או מחלה גנטית צריכים ליידע את בנק הדם על מנת למנוע שימוש במנת הדם שלו בחולה זר. כל מנות הדם הטבורי צריכות לעבור בדיקות למחלות זיהומיות ולמחלות דם תורשתיות.

   

  עוד נקבע, כי רופאים צריכים לס־ פק למטופלים מידע מדויק בנוגע ליתרונות הפוטנציאליים והמגבלות של השתלות דם טבורי עצמיות ומתורמים זרים, ותהליך הגיוס לתרומת דם טבורי צריך להתבצע ללא אינטרס כלכלי. אין לאסוף דם בלידות מסובכות.

   

  חברי האקדמיה לרפואת ילדים קובעים, כי מוסדות העוסקים באיסוף דם טבורי צריכים לעבוד לפי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של סודיות והתנהגות אתית.

   

  ההנחיות החדשות פורסמו בעיתון פדיאטריקס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דם טבורי. יעילות שנויה במחלוקת
  צילום: איי אף פי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים