שתף קטע נבחר

עדה כרמי ויעקב יער - זוכי פרס ישראל לאדריכלות

כרמי תיכננה בין השאר ביחד עם אחיה רם את מבנה בית המשפט העליון בירושלים. יעקב יער תכנן בין היתר את מעונות הסטודנטים בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם ואת שכונת פסגת זאב בירושלים

עדה כרמי-מלמד ויעקב יער הם השנה כלת וחתן פרס ישראל בתחום האדריכלות.

 

עדה כרמי-מלמד, בתו של האדריכל דב כרמי, תיכננה בין השאר ביחד עם אחיה רם כרמי (אף הוא זכה בעבר בפרס ישראל) את בית המשפט העליון ואת בתי הספר לרפואה, למדעי החיים ולמקצועות הרפואה באוניברסיטת בן-גוריון.

 

כמו כן תכננה את בית הספר למנהל עסקים ובית הספר לממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה, את קמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה ואת המכון הישראלי לדמוקרטיה בירושלים. 

 

במקביל המשיכה כרמי-מלמד לחקור וללמד במיטב באוניברסיטאות בארץ ובעולם ותיכננה גם מבנים פרטיים בירושלים, אשקלון, סביון, מצפה חרשים ואתרים רבים נוספים.

 

ועדת השופטים הגדירה את כרמי-מלמד כאדריכלית ה"מוצאת חשיבות רבה בחיפושיה אחר ביטוי אדריכלי הולם השייך למקומיות הישראלית, לכאן ולעכשיו שלה". שרת החינוך, יולי תמיר, הודיעה היום לשניים על בחירתם.

 

האדריכל יעקב יער נולד מזרח גרמניה ועלה לארץ ב-1935. כבר בשנות ה-50 תכנן יער את מעונות הסטודנטים בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם.

 

בהמשך פתח משרד פרטי ותיכנן בין היתר את שכונת כפיר ושכונת המשתלה בתל-אביב ואת פסגת זאב ואת רכס שועפט (רמת שלמה) בירושלים. כיום לוקח יער חלק בתכנון פרויקט סומייל וכיכר השוק במתחם השוק הסיטונאי בתל אביב.

 

במקביל לעבודתו הפרטית שימש במספר תפקידים ציבוריים בהם ראש המועצה לשימור אתרים, הוועד המנהל של הטכניון ויו"ר אגוד הארכיטקטים. במסגרת תפקידו האחרון היה הגורם היוזם והמכריע בתחרות לתכנון בית המשפט העליון בירושלים בה זכתה עדה כרמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמי תיכננה את מבנה בית המשפט העליון
צילום: לע"מ
מומלצים