שתף קטע נבחר

ועדה בראשות שופט תבחן בעיית הפזורה הבדואית

בתום פגישה ראשונה בין נציג הממשלה לאנשי הפזורה הבדואית בנגב, הבטיח השר שטרית כי שופט עליון בדימוס יהיה אחראי על הגשת המלצות לפתרון תביעות הקרקעות. עד אז, תימשך הריסת מבנים ביישובים הבלתי מוכרים

יש תקווה. פגישה ראשונה מסוגה התקיימה היום (ג') בבניין קריית הממשלה בבאר שבע, בין שר בממשלת ישראל לנציגי הפזורות הבדואיות בנגב, על מנת לפתור את נושא תביעת הקרקעות של האוכלוסייה. בתום הפגישה הבטיח שר הבינוי והשיכון, מאיר שטרית, כי תוקם ועדה בראשות שופט עליון בדימוס, אשר תכלול נציגים מהפזורה ותכהן במשך שלושה חודשים, במהלכם תשמע את תביעות הבדואים ותמליץ בפניו כיצד לפעול.

 

במשך 59 שנות המדינה מעולם לא השכילו נציגים מטעם הממשלה לרדת דרומה ולדבר עם נציגי הפזורות הבלתי מוכרות בנגב. במהלך השנים תפחה הבעיה למימדים גדולים וכדי לנסות ולעשות צעד ראשון בדרך לפתרון נפגש עימם היום השר שטרית.

 

בתום הפגישה, כאמור, יצאו הבדואים עם בשורה מעודדת, כאשר בנוסף להקמת הוועדה הודיע השר שטרית כי תוקם רשות סטטוטורית (חוקתית) שתטפל בנושא קרקעות הפזורה ותתאם בפועל את פעולות הממשלה מול האוכלוסייה.


פגישת שטרית ונציגי הבדואים. מקווים לטוב (צילום: הרצל יוסף)

 

"אני מקווה שבתוך חמש שנים לפחות נביא לכך ש-85 אחוז מהבדואים יהיו מסודרים מבחינת תביעת הקרקעות", אמר השר שטרית. עוד הבטיח שטרית כי לאחר המלצות הוועדה בראשות השופט, ינוסח חוק שיובא בפני הממשלה אשר יחייב גם אותה וגם את הבדואים. "מי שיחרוג מההסכם לא יוכל לבוא בטענות אלינו", אמר.

 

יש להדגיש כי עד אשר תגיש הוועדה את המלצותיה, יימשכו הריסות המבנים בקרקעות הבלתי חוקיות. שטרית הסביר כי נושא הריסות הבתים אינו תחת אחריותו, אלא לפי צו מבית משפט שאותו השר, לדבריו, אינו יכול לשנות.

 

נציגי הבדואים שנכחו בישיבה - שייחים מכובדים וראש המועצה לכפרים הבלתי מוכרים, חסיין אל-רפיעה - רואים בחיוב את הצעד עליו הכריז השר, אך הסתייגו מסעיף הריסת הבתים במקביל לעבודת הוועדה. "מה שעשה היום השר זהו צעד נכון בדרך הנכונה, וזו הפעם הראשונה ששר שממונה על הנושא פונה ישירות אל בעלי העניין", אמרו. "במידה והועדה תקבל את דרישותינו נסכים לפעול לפיה, אך במידה ויימשכו הריסות הבתים, לא נראה את עצמנו שותפים לעניין זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגישה בדרום. שופט עליון יבחן התביעות
צילום: הרצל יוסף
צילום: סלוא עלינאת
יישוב בלתי מוכר בנגב
צילום: סלוא עלינאת
מומלצים